Ako si užiť mesačnú dovolenku v Nórsku a neutratiť pri tom všetky úspory?

Prečítaje si zopár našich rád ako cestovať Nórskom nízkonákladovým štýlom. Inšpirujte sa našimi trikmi a poznatkami, ktoré sme počas mesačnej cesty touto nádhernou krajinou zozbierali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Rozmýšľali ste aj Vy nad tým, že by ste išli niekedy na dovolenku do Nórska? Zahodili ste však túto krásnu predstavu do koša lebo sa Vám to zdalo ďaleko? Alebo ste sa báli zimy? Mysleli ste si, že na taký výlet nemáte dostatok financií? Alebo Vám chýbal už len karavan?
Pozrite sa s nami, ako dať zbohom takýmto myšlienkam!

Doprava

Možností, ako sa dostať do Nórska existuje neúrekom. Najodvážnejší holdujú stopovaniu. Táto varianta je rozhodne najekonomickejšia. Pripravte sa však na to, že veľké množstvo času strávite čakaním na odvoz. A do jedného batohu si asi nepobalíte všetky potrebné veci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kombinácia lietadla a požičaného auta na mieste. Veľmi efektívne riešenie. Je však určené skôr pre ľudí s väčším rozpočtom. Predsa len za tie peniaze čo dáte za letenky a požičanie auta v Nórsku, si u nás už takmer kúpite dáku tú jazdenku.

Autom až z domu. Pre nás víťazná viarianta, preto si ju rozoberieme podrobnejšie. Nepotrebujete ani auto vlastniť, dá sa predsa požičať od známych. Nepotrebujete dokonca ani karavan, zvládnete to aj s priemerným mestským krpcom (v našom prípade Ford Fusion).

Autom sa do Nórska dostanete buď cez Dánsko a Švédsko, alebo s využitím niektorého z množstva trajektov. My sme si vyskúšali obidve alternatívy. Na cestu tam sme zvolili trajekt z Dánska priamo do Nórska, cestou naspäť sme sa naopak previezli po obrovských dánskych mostoch.

SkryťVypnúť reklamu

Trajekt

Trajektom sa dá výrazne skrátiť doba a dĺžka cesty. Na výber prichádza veľké množstvo alternatív. Z Poľska do Švédska, z Nemecka do Švédska, z Dánska do Švédska prípadne z Dánska priamo do Nórska. Po dlhom hľadaní a analyzovaní nám ako najvýhodnejší prišiel trajekt z dánskeho prístavu Hirtshalts do nórskeho Kristiansandu. Ušetrilo nám to cca 800km cesty a značné množstvo času. Ukázalo sa, že trajekt stačí rezervovať zhruba týždeň pred odjazdom, nakoľko sa ceny výrazne nemenia. V našom prípade nás trajekt vyšiel na 110 eur pre štyri osoby a jedno auto. Za zmienku však stojí, že sme mali ísť „fjordskou mačkou“, čo je maličký trajekt s kapacitou pár desiatok áut. Jeho nevýhoda sa hneď ukázala. Keď sme dorazili do prístavu, oznámili nám, že je trajekt zrušený kvôli zlému počasiu. Sami nám ponúkli riešenie prerezervovaním na ďalší deň na veľký trajekt, ktorý ide za každého počasia, ale je však omnoho drahší. Veľmi nás prekvapilo, že nám miesto na trajekte ponúkli za pôvodnú cenu našej rezervácie.

SkryťVypnúť reklamu
Hirtshalts, čakanie na odložený trajekt
Hirtshalts, čakanie na odložený trajekt 

Po pevnine

Jediné, prečo sme zvolili aj túto alternatívu, boli dánske mosty. Ako budúci stavební inžinieri sme ich proste museli vidieť! Táto trasa bola časovo oveľa náročnejšia a vzhľadom na poplatky za prejazdy mostov (dokopy cca 70 eur) cenovo zrovnateľná.

Tankovanie

V Dánsku, Švédsku a Nórsku sa až na pár výnimiek stretnete len so samoobslužnými čerpacími stanicami, kde s hotovosťou určite nepochodíte. Dajte si pozor, vo väčšine prípadov sú za platbu kartami VISA nemalé poplatky, prípadne nie sú tieto karty vôbec akceptované. Určite preto odporúčane karty MASTERCARD.

Cena paliva je v severských krajinách v priemere výrazne vyššia ako sme zvyknutí. Prišli sme však na trik, ako tankovať za rovnaké ceny ako doma. Ceny paliva sa tu totiž výrazne menia v závislosti na čase a mieste. V najviac exponovaných časoch na miestach kde sa to hemží turistami zaplatíte za liter benzínu kľudne aj 1,6eur. Skorej ráno prípadne neskôr večer, pár kilometrov od turistických epicentier, Vás môže ten istý liter benzínu prísť na 1,2eur. Pri množstve kilometrov, ktoré na takejto ceste prejdete, je to výrazná úspora. Tankuje preto častejšie. Keď je cena vysoká, naberte len nutné množstvo, na ďalšej pumpe naberiete doplna a ušetríte si tak na pekných pár pív! (jedno pivo v plechu stojí v Nórsku od 3eur)

SkryťVypnúť reklamu

Jedlo

Strava, ako ostatne úplne všetko, je v Nórsku poriadne drahá. To je fakt. Preto je asi najlepšie zásobiť sa čo najlepšie z domu. Nabaľte si konzeriev a keksíkov koľko len unesiete. My sme mali horalky natlačené ešte aj pri rezervnom kolese na dne kufra. Čo sa týka bežnej stravy, máme výborný tip. Existuje niekoľko firiem, ktoré sa zaoberajú sterilizovaným jedlom. Takéto jedlo sa dodáva napr. aj do reštaurácii na „obedové meníčka“. Nebudete tak odkázaní sa suchú stravu a zároveň ani neutratíte mailand za jedlo v reštauráciách. Nám sa osvedčila firma Hotovky.cz, ktorá dodáva sterilizované jedlo v praktických termoizolačných sáčkoch. Jedlo od nich je chutné, stačí ho len zohriať, vydrží v zlých podmienkach a hlavne, dve porcie v sáčku vás prídu na zhruba 2 až 3eurá.

Obrázok blogu

Z domu sa určite oplatí zobrať aj alkohol. Nie len že je v Nórsku príšerne drahý vďaka vysokej dani na alkohol, ale ho takmer nikde ani nekúpite. V bežných potravinách kúpite maximálne pivo, aj to len do 20.00 (v sobotu len do 18.00 a v nedeľu dokonca vôbec).

Stanovanie

Ak sa vyberiete na nízkonákladovú dovolenku, určite neplánujete prespávať v hoteloch. Stanovať v Nórsku je obecne dovolené aj mimo kempy, minimálne však 150m od obydlia. Vzhľadom na veľké množstvo prístupných spŕch, je možné poplatky za kempy úplne vylúčiť. Kempovať možno aj na často sa vyskytujúcich odpočívadlách. Nájdete tu vždy dobré základné vybavenie (toalety, stolovanie..) a príjemné prostredie. Tu už však kempovanie nie je oficiálne dovolené, ale nie je to ani oficiálne zakázané. My sme zhruba polovicu nocí strávili na takýchto odpočívadlách. Ani raz sme s tým nemali problém, sem tam sa pri nás objavil aj ďalší stan (odporúča sa však stan rozbaliť až večerom, ráno sa pobaliť a miesto po sebe upratať)

takýchto krásnych miest na stanovanie je v Nórsku neúrekom
takýchto krásnych miest na stanovanie je v Nórsku neúrekom 

Čo sa týka stanovania v kempoch, tu je niekoľko základných informácii a rád.

Kempy v Nórsku sú v zásade veľmi dobre vybavené a cenovo dostupné. Ceny sa samozrejme odvíjajú od popularity daného miesta a v priemere sa pohybujú okolo 15-18eur za auto a stan.

Veľmi doporučujeme knižku, kde je zoznam všetkých kempov registrovaných v NAF Camp. Získate ju zadarmo napr. v turistických informáciách a nájdete v nej kompletný cenník kempov, ich vybavenie a presnú polohu.

v jednom z kempov nám požičali loďku tak sme neváhali, a vydali sme sa na jazero pod ľadovcom
v jednom z kempov nám požičali loďku tak sme neváhali, a vydali sme sa na jazero pod ľadovcom 

Nebojte sa zimy! Je možné, že prvých pár dní Vám bude v Nórsku zima. Stále. Aj keď Nóri budú v kraťasoch. Aj keď budete mať na sebe všetko oblečenie čo máte. Po pár dňoch si zvyknete a budete chodiť v kraťasoch aj Vy. Možno sa aj vykúpte vo fjorde. Dokonca aj sex v stane je oveľa väčšie dobrodružstvo ako doma v spálni.

Väčšina cestovateľov zalieza do stanu pomerne skoro večer, asi kvôli veľmi chladným a sychravým večerom. Zostante pri ohni. Každú noc sa na oblohe niečo deje. Či už to bolo obrovské množstvo padajúcich hviezd, alebo dokonca polárna žiara v auguste aj 500km pod polárnym kruhom! Nenechajte sa o takýto úchvatný zážitok pripraviť.

jeden z najkrajších kempov aký sme navštívili
jeden z najkrajších kempov aký sme navštívili 

Tento článok základných tipov na nízkonákladové cestovanie ukončíme výberom tripov.

Pred cestou Vám asi neostane nič iné, ako plánovať výlety na základe informácii dostupných na internete a v turistických bedekroch. Všade sú ospevované a velebené niektoré miesta doplnené dychberúcimi fotografiami. Určite si poviete, že ich rozhodne musíte navštíviť aj Vy. Toto si však povedia všetci turisti, ktorí z celého sveta do Nórska smerujú a všetci sa na tých miestach stretnú.

Môže sa potom ľahko stať, že z týchto miest budete trochu sklamaní. Na Preikestolen pôjdete celú cestu v šialenom zástupe ľudí, počas ktorej prakticky nič neuvidíte, až na záverečnú „ľudskú skalu“. Potom si skutočne uvedomíte, prečo sa tá skala vlastne tak prezýva. V Geirangerfjorde zase nájdete len obrovské lode v prístave, ktoré sem zvážajú japonských turistov hlava nehlava. Na slávnej Flámskej dráhe môžete dokonca vidieť skupinu týchto japonských turistov fotiacich sa s plagátom krajiny pravdepodobne kompenzujúcich si aktuálne daždivé a hmlisté počasie. 

Náš tip? Vyhliadnite si pred cestou lokality ktoré chcete navštíviť a na mieste si kúpite lokálne turistické mapy a bedekre alebo sa opýtajte miestnych, kam sa vydať na výlet. Poradia Vám omnoho lepšie miesta k videniu. Zaručene sa tam nebudete podkýnať o masy turistov a naplno si budete môcť vychutnať krásy miestnej prírody, ktorá je naozaj neskutočná. Ideál je skombinovať tieto miesta s tými "masovými" vyššie uvedenými.

Preikestolen, "ľudská skala"
Preikestolen, "ľudská skala"  
inak prekrásny Geirangerfjord
inak prekrásny Geirangerfjord  
výstup na vrch Bolsetnipa, odporúčanie od miestnych
výstup na vrch Bolsetnipa, odporúčanie od miestnych  

Dúfame, že sa nám podarilo aspoň trochu priblížiť možnosti nízkonákladového cestovania po Nórsku a motivovať Vás na cestu do tejto prekrásnej krajiny. 

ak sa chcete dozvedieť viac, sledujte našu sociálnu sieť NESEĎnaR!T!

na hranici medzi Nórskom a Švédskom
na hranici medzi Nórskom a Švédskom 
Juraj Čierny

Juraj Čierny

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Juraj, mladý nadšený cestovateľ s mierne umeleckou dušou. Zbožňujem čerstvú kávu, kvalitné jedlo, výborné víno a rád objavujem mnou neobjavené. Momentálne som v poslednom ročníku vysokej školy stavebnej v Brne. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu