Načo sú vôbec kryptomeny? II.časť

Keď príde vynález, ktorý má zmeniť celú ľudskú spoločnosť, trvá roky i desaťročia, kým si to ľudstvo uvedomí. Vlastne až keď príde ďalšia generácia, pre ktorú je nová realita prirodzená.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Výhody kryptomien pre jednotlivca

Na to, aby ste prijali alebo odoslali eletronickú platbu, už nepotrebujete žiadnu inštitúciu, v ktorej by ste si museli držať účet. Platba je bezpečne zrealizovaná v priebehu sekúnd a nepozná žiadne hranice. Preto už nepotrebujete ani banku, ani cash.​

Môžete si vytvoriť ľubovolné množstvo „peňaženiek“. Tam môžete uložiť určené množstvo prostriedkov na konkrétny účel a tak lepšie kontrolovať výdaje. Niektoré môžu vyžadovať podpis od viacerých ľudí, čím viete vytvoriť spoločnú kontrolu výdavkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môžete držať prístup k platobným prostriedkom vo veľmi rôznych formách – na mobile, na počítači, ale aj na karte, papieri, či dokonca na vlastnom tele, pretože na odoslanie či prijatie platby stačí QR kód. Samotné prostriedky sú uložené na blockchaine, teda ich uchovávajú v pamäti počítače na celom svete. 

Možno sa nám to nezdá dnes až tak významné, ale v nestabilných krajinách (kde žije veľká časť ľudskej populácie) je fajn, že Vaše prostriedky nezávisia na nespoľahlivej či priamo zločinnej vláde, a nikto Vám ich nedokáže len tak ľahko zhabať alebo rozriediť tlačením nových menových jednotiek. A keďže vidíme, ako rýchlo sa mení geopolitická situácia, môže sa ukázať, že kryptomeny, ktoré sú globálne a uložené priamo u jednotlivcov, sú oveľa bezpečnejšie, než akákoľvek lokálna mena riadená inštitúciami.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, programovateľnosť kryptomien je rádovo vyššia ako u dnešných „FIAT“ peňazí. To umožňuje vznik rôznych aplikácií, ako napríklad decentralizované automatické poistenie (https://etherisc.com). Meškalo lietadlo? Prostriedky na Vašej peňaženke môžete mať v tej istej minúte ako bolo meškanie potvrdené dátovým zdrojom (https://www.flightradar24.com). Ďalších aplikácií je veľmi veľa a pravdepodobne dokážu zmeniť spoločnosť viacej než vynález mobilného telefónu a sociálnej siete.

V neposlednom rade, počas krátkeho obdobia niekoľkých rokov, kým svetová verejnosť čiastočne prejde na platobný styk v kryptomene, je tu aj investičný motív. 

SkryťVypnúť reklamu

Výhody kryptomien pre spoločnosť

Ako som písal v predchádzajúcom blogu, súčasný systém peňazí sa zdá večný, ale je vlastne celkom nedávny. Z peňazí zostali abstraktné účtovné jednotky, ktorých množstvo v obehu má byť primerané reálnej ekonomike, tak aby ich nebolo priveľa ani primálo. 

Zároveň je ich neustále buď priveľa alebo primálo. Na určitých miestach v ekonomike (geograficky, sociologicky) sa peniaze hromadia a tým strácajú hodnotu, inde zase chýbajú. Celé regióny na planéte – spolu 2 mld. ľudí – nemajú prístup k finančnému systému. Prečo by mali banky poskytovať služby niekde, kde sa žije z pár dolárov na deň, neplatia tam poriadne zákony, a vlastne ani evidencia obyvateľstva? To je však začarovaný kruh: kde nefunguje finančný systém, nefunguje takmer nič. Preto sú iniciatívy ako je táto (https://www.bloomberg.com/news/features/2018-10-31/closing-the-cash-gap-with-cryptocurrency) nesmierne prospešné.

SkryťVypnúť reklamu

Prostredníctvom kryptomien dokážeme zapojiť zanedbané regióny našej planéty do ekonomického života, čo sa v nasledovných rokoch môže ukázať ako veľmi dôležité. 

Decentralizácia tvorby peňazí vytvorí stabilný a živý systém, v ktorom hodnota a množstvo likvidných digitálnych aktív bude automaticky prispôsobená potrebe reálnej ekonomiky. Je to akoby ste nahradili sieť niekoľkých mikročipov s fixným softvérom (centrálne banky) kompletnou neurónovou sieťou so schopnosťou deep learningu. 

Domnievam sa, že v systéme, kde by dominovali globálne kryptomeny s miliónmi či miliardami uzlov, by už nedochádzalo k finančným krízam, ani k finančným bublinám. 

Rozdiely medzi peniazmi a inými statkami vlastne zmiznú, skôr môžeme hovoriť o plynulom prechode na škále medzi fyzickým a digitálnym majetkom, z ktorého niektoré formy budú mať charakter podobný dnešným peniazom. Inflácia či deflácia prestanú byť problémom, snáď prestanú byť i pojmom. Peniaze, ako ich poznáme dnes, nebudú viac potrebné, respektíve budú len súčasťou širšieho pluralitného systému.

Kryptomeny a demokracia

Okrem toho, kryptomeny si so sebou nesú úplnú transparentnosť a čitateľnosť. Dajú sa na nich aplikovať rozsiahle analytické nástroje. Ak by verejné inštitúcie mali povinnosť väčšinu platieb realizovať cez transparentnú kryptomenu, všetci by vedeli presne skontrolovať štátne výdaje a podrobiť ich analýze do najmenšieho detailu. 

Tam, kde by platila GDPR ochrana alebo režim utajenia, príslušné položky by sa platili v nestopovateľnej kryptomene typu Monero (XMR). Spolu s verejným registrom zmlúv, ktorých kryptografické otlačky (hashed timelocks) by sa tiež ukladali na blockchaine, by sme mali k dispozícii neprekonateľný nástroj verejnej kontroly, dostupný každému.

Kryptomeny sú logickým krokom v rozvoji demokracie. Na jednej strane vracajú kontrolu nad peniazmi jednotlivcovi, na druhej strane umožnia jednotlivcom kontrolovať verejné inštitúcie.

Napriek tomu si nemyslím, že ich nástup bude rýchly. Vyžadujú rozsiahle spoločenské a legislatívne zmeny, ktoré sa dajú prirovnať k zmenám po vynáleze automobilu. Jednoducho museli vzniknúť cesty, dopravné predpisy a zásobovanie, ale keď to všetko prišlo, koňské povozy to mali spočítané.

S kryptomenami vstupujeme do digitálnej civilizácie.

--------

Upozornenie

Autor je zakladateľom spoločnosti Fumbi Network, ktorá sa zaoberá riešeniami pre strategické investovanie do kryptomien.

Juraj Forgács

Juraj Forgács

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Fanúšik kryptomien, ekonóm, finančný manažér. Otec troch malých detí, kŕmič ich chlpatých priateľov a amatérsky barman. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

239 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

147 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu