Pod zástavou hlupáka

V auguste roku 2009 sa na Slovensku objavil nasledovný názor : „...že pod zástavou prvého uhorského kráľa Štefana sa robila najtvrdšia maďarizácia. Teda nech sa teraz nikto netvári, že Štefan je nejaký slovenský kráľ. My máme svojho Svätopluka a nie Štefana...". Nože, rozoberme si tieto slová.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)

Indiana Jones v rámci jednej svojej prednášky povedal nasledovné slová : „...archeológia je o hľadaní faktov a dôkazov. Ak chce niekto hľadať pravdu, nech študuje filozofiu..." I napriek filmovej postavičke dosť dôležité slová. Doba cca. 1.000 rokov späť je totiž tak vzdialená, že o pravde a istote v mnohých prípadoch nemôžeme ani snívať. Môžeme snívať o objavoch a nálezoch, ktoré nám pomôžu vytvárať si nejaké predpoklady a tušenia, a aj tie budú viac alebo menej pravdepodobné. A tiež môžeme premýšľať, či najbližší objav nám naše predpoklady potvrdí alebo položí na lopatky. Nože teda skúsme pár zamyslení :

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zamyslenie prvé - kráľ Štefan. Je asi dosť dôvodov domnievať sa, že Štefan by sa nestal uhorským kráľom, keby mu v tom nepomohli predchodcovia Slovákov. Je taktiež dosť dôvodov domnievať sa, že práve predchodcovia Slovákov pomohli Štefanovi poraziť odbojné maďarské kmene. Preto je vysoko pravdepodobný i záver, že bez predchodcov Slovákov by sa Štefan nestal kráľom a nevzniklo by uhorské kráľovstvo. Pre Maďarov by to pravdepodobne bol koniec na spôsob Avarov (myslím že len málo ľudí pozná krajinu, v ktorej dnes žije avarský národ, takže je asi jasné, o čom píšem).

Vysoko pravdepodobné je ale i to, že ak by nebolo kráľa Štefana, dnešné Slovensko by sa nestalo súčasťou uhorského kráľovstva a predchodcovia Slovákov by nevytvorili dnešný národ - pravdepodobne by splynuli s Poliakmi. Z čoho sa núka záver, že jedni bez druhých by jednoducho dejinami neprešli a oba národy by dnes asi neexistovali. A tak v rámci vzniku slovenského národa je tu jedna kriticky dôležitá osoba - a tou je kráľ Štefan. Či sa to zvrchovaným páči alebo nie, bez neho by dnes Slováci pravdepodobne neboli (pozn. 1). A preto som toho názoru, že normálni Slováci kráľa Štefana (ako nášho..., ktorého jednoducho máme i my) zavrhovať nemôžu. Kráľa Štefana ako významnú osobnosť našich dejín a nášho kráľa totiž môže zavrhovať iba hlupák.

SkryťVypnúť reklamu

Zamyslenie druhé - Svätopluk. Svätopluk bol určite významnou osobou svojej doby. Dnes sa z neho niekto snaží urobiť kráľa, pričom ako argument mu stačí označenie Svätopluka slovom REX v niektorých historických zdrojoch. Medzi nami - ja mám desiatky publikácií, a to fakt významných autorov, ktorí slovom REX označujú Tyranosaura, a ja veľmi silno pochybujem, že jašterisko nešťastné bolo niekedy korunované. Ide totiž o to, že pokiaľ nebudú odpovede na otázky kto, kedy a kde korunoval Svätopluka, tak Svätopluk jednoducho kráľom nebol (a ak bol, tak asi takým ako bol Burian kráľom komikov či Jackson kráľom popu). Preto bol, a to s plnou vážnosťou, Svätopluk významným a uznávaným vládcom Veľkej Moravy, ale „iba" ako veľkomoravské knieža (a pred tým nitrianske knieža), pričom s väzbou „kráľ Svätopluk" by som radil narábať veľmi opatrne. A nenarábať vôbec z dôvodov nacionalistických a politických.

SkryťVypnúť reklamu

I druhá vec v súvislosti so Svätoplukom je dôležitá. Ak by sa odniekiaľ vyhrabala kronika, zvitok či aspoň pár pergamenov, v úvode ktorých by bolo spomenuté meno autora (napr. anonymný pisár kráľa Svätopluka), a niekde v strede by bol spomenutý Svätoplukov inauguračný príhovor pri príležitosti korunovácie začínajúci oslovením „... moji milí drahí starí Slováci...", tak by sme sa možno (...možno...) mohli baviť i o starých Slovákoch. Ak ale k tomu nedošlo (a ja o tom neviem... - ale možno ma môj fanklub poopraví), tak jednoducho starí Slováci v tej dobe neboli a vplyv Svätopluka na vytvorenie slovenského národa bol asi sedem miliónov krát menší ako vplyv Štefana o nejakých 100 rokov neskôr. Áno, vplyv Svätopluka bol značný pri udržiavaní životného priestoru našich predchodcov, Moravanov a Nitranov, ale určite nie starých Slovákov. Ak teda niekto opakovane hovorí o starých Slovákoch a dokonca ich dáva do obdobia Svätopluka ako osoby majúcej vplyv na vznik nášho národa, je podľa môjho názoru hlupák (pozn. 2).

SkryťVypnúť reklamu

Zamyslenie tretie - pod zástavou. Je naozaj možné, že pod zástavou kráľa Štefana sa robila maďarizácia. Ale pod zástavou štúrovského „Mor ho!" vraždili a rabovali partizánske bandy v čase povstania. Znamená to, že štúrovci boli gauneri? Pod zástavou Hlinkovej strany sa tisíce Slovákov posielali na smrť. Bol Hlinka nacista? Pod červenou zástavou sa z politických dôvodov vešali a zatvárali naši občania počas socializmu. Postrieľame všetkých komunistov? Nie. Nie, lebo takéto riešenia sú hlúpe. Také isté hlúpe, ako spájanie kráľa Štefana s maďarizáciou. Lebo spájať kráľa Štefana s maďarizáciou dokáže iba hlupák.

Zamyslenie štvrté - súžitie. Celé stáročia nažívali Slováci a Maďari vo svojom kráľovstve svorne. Svorne vzdorovali Tatárom, husitom či Turkom. A kvalita ich života nebola daná tým, či je niekto Slovák alebo Maďar. Kvalita života bola daná tým, či je niekto poddaný (a teda chudobný) alebo nie. A ak je niekto chudobný (či vtedy alebo teraz), je jedno, či je Maďar alebo Slovák. Preto by malo byť hlavnou snahou nedeliť sa na Slovákov a Maďarov, ale na bohatých a bohatších. Oba naše národy zaostávajú za vyspelým svetom cca. 20 rokov. A oba naše národy by s tým mali niečo robiť. Čo ale robiť, ak národu jeho vodcovia pomôcť nevedia? Keď vedú svoje krajiny od desiatich k piatim? A keď ich neschopnosť začína byť zjavná čoraz viac (pozn. 3)? Vymyslia nacionálne nezmysly, legendy a tušenia vydajú za pravdy a tomu prispôsobia kde čo. Posledne to robil fúzatý Adolf, teraz to robí okrem pár maďarských i náš hlupák. Náš samostatný, zvrchovaný topoľčiansky hlupák.

Zamyslenie piate - nad hlupákom. Sú veci, ktorým sa dá veriť. Sú i také, za ktoré sa oplatí bojovať. Ale medzi také určite nepatria tušenia či dohady. Ak niekto si za základ svojej „pravdy" vezme nepotvrdené, nedokázané či málo pravdepodobné teórie, a na nich postaví nejakú konštrukciu, tak tá za moc asi stáť nebude. Preto i tie vety z úvodu sú jednoducho nepochopiteľné. Nepochopiteľné? Ako to rozpráva Pavel Dvořák? „...a možno to bolo všetko úplne inak..." Neboli tie vety okrem prejavu nedostatočnej výchovy a podceneného vzdelania prejavom ešte niečoho? Napríklad patologickej túžby hlupáka po moci a aspoň akom takom úspechu v dobe svojho výslnia. Tak ohromnej túžby po moci, že hlupák definitívne stratil zábrany a touto nacionalistickou rétorikou sa rozhodol bojovať o hlasy tej primitívnej spodiny, ktorá pri slove „Maďar" ostrí sekery a sadá do tankoch? Zdá sa, že je to tak. My ale predsa vieme, čo sa stane, ak hlupák v čele krajiny stratí zábrany. A začne pod svojou vlajkou chorého nacionalizmu huckať jedných proti druhým. Tú skúsenosť už máme. A ešte stále máme aj na výber. Napr. hlupáka ako spoločensky nebezpečného urýchlene izolovať. Skôr, než hlupák pod svojou zástavou nezačne izolovať nás.


Pozn. 1 - tie otázky sú jednoduché... Kedy sa stali Germáni Nemcami? Stali sa všetci Germáni Nemcami? Ak nie, prečo? Pochádzajú všetci Nemci z Germánov? Ako je možné, že niektorí Germáni (napr. Longobardi) sú dnes Talianmi, iní Germáni Španielmi...? Čo bolo k tomu potrebné? Kedy sa z kmeňov stávajú národy? A po zodpovedaní týchto otázok, a podobných v prípade Moravanov, Nitranov a Slovákov bude asi mnoho vecí jasnejších...

Pozn. 2 - vopred chcem požiadať roduverných, ktorí by v rámci diskusie chceli obhajovať kráľa Svätopluka a jeho starých Slovákov, o jednu vec. Asi sa zhodneme, že oblasť Veľkej Moravy nebola len záležitosťou územia dnešného Slovenska, ale i územia dnešných Čiech. A tiež sa asi zhodneme, že tak ako sa dejinám Veľkej Moravy venujú slovenskí historici, tak sa jej venujú i českí historici. O čo ide? Ak o sebe bude niekto hlásať, že je najkrajší na svete, a tento názor nebude svetom akceptovaný, tak dotyčný nielen že nebude považovaný za najkrajšieho, ale asi bude skôr považovaný za blba. Tak isto je to i v prípade kráľa Svätopluka. Ak tento názor nebude všeobecne akceptovaný historikmi ako takými, bude to dríst. Preto chcem roduverných požiadať - ak by ste chceli kopať v tomto smere, požiadam najskôr uverejniť práce troch - štyroch českých historikoch, ktorých závery študovania čias Veľkej Moravy budú napr. v zmysle : „...a proto je skutečně možné krála Svatopluka radit k významným zakladatelům národa starých Slováků, který už v době Velké Moravy ...". Ak toto, roduverní moji, nepredložíte, tak si hlupákove teórie o kráľovi Svätoplukovi a starých Slovákoch ráčte vsunúť do análov. A nie Fuldských. I s tým vašim hlupákom.

Pozn. 3 - ...a napriek tomu všetkému hlupáka chápem. V súčasnej dobe reálna mzda na Slovensku klesá. Nezamestnanosť rastie. Ekonomická sloboda klesla. Chaos v školstve či zdravotníctve. Bordel v súdnictve. Zhoršujúce sa medzinárodné vzťahy so susedom (susedmi?) A hlupákov cieľ? No predsa behať po Komárne a hľadať dôstojné miesto pre súsošie solúnskych bratov. Bo čo je ľahšie? A čo svojim voličom ľahšie predá? Áno..., chcelo by sa to z jeho pozície skôr vyjadrovať k budúcnosti. Chcelo by to mať nejakú víziu (i tú si dal robiť na SAV a následne ju zavrhol), chcelo by to vedieť, ako má táto krajina vypadať o 2, 5 či 10 rokov a čo pre to urobiť (lebo to jediné, čo doposiaľ predviedol, boli len drísty o sociálnom štáte. Ale na tie drísty mu môže skočiť tak tak jeho príbuzenstvo a jemu obdobný mentálny level). Predstavu o rozumnej budúcnosti tejto krajiny ale hlupák nemá. Vie, že tu bude ešte takých 5 rokov a tomu všetko podriadil. A ak už teda nemá povedať čo rozumné k budúcnosti, tak aspoň pŕzni minulosť. Minulosť, a svojim pôsobením i prítomnosť. A tým vlastne i budúcnosť. Nás všetkých.

Juraj Kumičák

Juraj Kumičák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  867x

Názorovo som väčšinou na strane menšiny. Názor väčšiny väčšinou nemám rád. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéVojnové príbehy

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu