Juraj Kumičák
Zverstvá rusov v Afrike
...alebo ako prichádza z východu sloboda a mier...
Názorovo som väčšinou na strane menšiny. Názor väčšiny väčšinou nemám rád. Zoznam autorových rubrík: Súkromné, Nezaradené, Vojnové príbehy
Žilina, október 2014, MHD, linka č. 6. Sedím v plnom trolejbuse, predo mnou sedí dôchodkyňa, a pred ňou otec (asi 35 ročný) a dcéra (asi 12 ročná). Na zastávke nastupuje ďalší dôchodca a stavia sa k dvojici. Dievčatko sa chce postaviť aby dôchodcu pustilo, na čo jej otec hovorí „nevstávaj, ostaň sedieť, stačí že majú vlaky zadarmo...“. V tom momente po otcovi vyštartovala dôchodkyňa sediaca za ním. Bolo mi cťou v tom momente vyštartovať po tej dôchodkyni a dať jej jasne najavo, kde je jej miesto.
Víťazstvo Kotlebu v Banskej Bystrici v druhom kole županských volieb nie je žiadnym prekvapením, a to minimálne z dvoch dôvodov :
Pred pár rokmi jeden občan hrajúci sa na premiéra vyhlásil nasledovné : „...keby som bol býval súhlasil hneď na začiatku s takým postupom Transpetrolu, aký bol pripravený, do konca života nemusím ani ja, ani mojich pätnásť generácií pracovať..." Osobne pochybujem, že existuje ešte jasnejšie priznanie, že niekto bol korumpovaný. Vieme, čo by v takom prípade urobil slušný človek. Tento prípad by okamžite nahlásil. Vieme i to, čo urobil tento „premiér". Nič.
Štyri roky súdruhovia odborári v bielych plášťoch spokojne a tíško spinkali. Netrápili ich divné nákupy predražených zariadení do štátnych nemocníc, rastúci chaos kolabujúceho zdravotníctva, v tichosti tolerovali stupňujúcu sa zadĺženosť chorého systému...
V spomienkach obyvateľov britských ostrovov (vtedy hlavne Škótov) figuroval výraznejším spôsobom donedávna jeden človek, ktorý bol zodpovedný za výskyt trhaviny na ich území. Dnes už môžu (teraz hlavne Íri) evidovať dvoch. Kým ten vtedajší to urobil ako prejav ideologickej nenávisti, u toho terajšieho ide skôr o prejav absolútnej neschopnosti a mantáctva. A koho ide?
V auguste roku 2009 sa na Slovensku objavil nasledovný názor : „...že pod zástavou prvého uhorského kráľa Štefana sa robila najtvrdšia maďarizácia. Teda nech sa teraz nikto netvári, že Štefan je nejaký slovenský kráľ. My máme svojho Svätopluka a nie Štefana...". Nože, rozoberme si tieto slová.
V ostatnom čase ma v súvislosti so školstvom zaujali dve veci. Moja dcéra (žiačka ZŠ) doniesla domov učebnice na budúci školský rok. Učebnice roztrhané, zničené. Dňa 30.6.2008 sa v médiách objavila informácia, že učitelia majú priemerné platy o 5.000,- Sk nižšie, ako je priemer v krajine. Zvláštne, ako obe tieto veci navzájom súvisia.