Sme pri tom I.

Len pred pár dňami uviedla jedna z televízií vynikajúci americký film „Bol som pri tom. Ide o pôvabný príbeh prostoduchého hlupáčika (v podaní geniálneho anglického herca Petra Sellersa), ktorý sa pračudesnou zhodou náhod ocitol v politike. I na Slovensku sa mnoho prostoduchých hlupáčikov natlačilo do politiky - no zatiaľ čo na americký príbeh sa dalo pozerať, na ten náš skôr nie. Prečo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Na oslavách Sviatku práce v roku 2007 v Nitre vyhlásiltopoľčiansky chruňo nasledovnú vetu: „Ak sa dnes pýšime ekonomickým rastom, je to len vďaka vám. Nie vďakanejakej 19-percentnej dani, nie vďaka poplatkom alebo nejakému investorovi. Jeto len kvôli tomu, že máte odhodlanie za pomerne nízke platy veľmi tvrdopracovať". Osobne som tento výrok už komentoval vo dvoch blogoch, ale v tomčase som si neuvedomil, že tento výrok má ešte jeden, a to možnonajúžasnejší rozmer. Ak sú totiž ľudia s nízkymi platmi jediným zdrojomekonomického rastu, tak zákonite musia byť i hlavnou príčinou ekonomickéhopádu. Ono to možno nemá ďaleko od pravdy - hypotekárna kríza v USA doznačnej miery začala tým, že nejakí hlboko sociálne cítiaci idioti išli budovaťsociálny štát pre tých, ktorí na to nemali. V USA by to teda možno mohloplatiť. Ale na Slovensku? Vážne príčinou ekonomického rastu (a následneekonomického poklesu) sú ľudia s nízkymi platmi?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V októbri2008 vyhlásil topoľčiansky chruňo nasledovné : „...ale dnes je povinnosťouvlády, a my to budeme robiť, hľadať možnosti, ako nahradiť prípadný útlmhospodárskej výroby na Slovensku a hospodárskeho rastu. Nebola to tátovláda, ktorá koncentrovala automobilový priemysel na Slovensku, a je topráve automobilový priemysel na Slovensku, ktorý môže spôsobiť útlm hospodárskehorastu...". Takže za ekonomický rast môžu ľudia s nízkymi platmi, za útlmmôžu automobilky, a ak za niečo zjavne niekto nenesie žiadnu vinu, tak jeto táto vláda, lebo sem nepozvala tých, ktorí nám „pŕznia" náš hospodársky rastvyvolaný našim plebsom. Cirkus nekončí...

SkryťVypnúť reklamu

Už o pár dní nato topoľčiansky chruňo oznámil pridiskusii pozvaným zahraničným investorom, že sú ťahúňmi slovenskej ekonomiky a pokračoval : „...vláda siuvedomuje význam hospodárskeho rastu a príspevok zahraničných investorovk nemu...". Zdá sa Vám, že je to ako u debilov? Ak pominiem ten malýdetail, že napr. predstavitelia firmy PSA boli ochotní sa zahadzovaťs týmto ľudským odpadom (...veď ich vrcholného predstaviteľa chruňo lennedávno nazval klamárom...), tak mi z uvedených výrokov vyplýva nasledovné: topoľčiansky chruňo volí slová podľa komunity, ktorú oslovuje a vôbecnemá problém prevracať význam svojich slov podľa aktuálnej výhodnosti. Nemáproblém tliachať úplné nezmysly pred tou prisprostastou čvargou, ktorá mutlieska, a nemá problém si následne protirečiť pred tými, ktorí aspoňtrocha myslia. Slušný politik by si nemal robiť z huby riť. Chruňo to robí, a topomaly každý deň. A nie je jediný.

SkryťVypnúť reklamu

Na ministerstveP pôsobí jedna ženština, ktorá si v septembri pustila na špacír ústa natému : „...zahraniční investori priniesli na Slovensko aj nemravnévykorisťovanie..., ...zvýšil sa počet fyzicky a psychicky zneužívanýchpracovníkov...". Čo o to, ja osobne pracujem u zahraničnéhoinvestora, za ostatné dva roky som absolvoval niečo vyše 500 prijímacíchpohovorov, a môžem potvrdiť, že som o vykorisťovaní ozaj počulstrašné veci. Ale neboli to zahraniční investori - boli to naše obchodya predajne, školské a zdravotné zariadenia, naše služby, odevníctvo a pod.A verte, od bývalých sestričiek, učiteliek, predavačiek, kaderníčok či krajčíroksom počúval neuveriteľné životné príbehy, pričom títo ľudia nemali ani tennajmenší problém opustiť tie úžasné slovenské firmy a šli skúšať šťastiek zahraničným investorom. Ľudia, ktorí často krát dreli pri minimálnejmzde 10 - 12 hodín denne, žiadajú teraz zahraničných investorov (a čivykorisťovateľov?) o novú prácu. A mnohí sú v nej spokojní, lebodokážu citlivo vnímať lepšie pracovné prostredie a oceniť mzdu vyššiu hoco dve tri tisícky. Títo ľudia to dokážu, na rozdiel od tej nechutnejkreatúry na ministerstve, živiacej sa ich daňami.

SkryťVypnúť reklamu

A keďže mito nedalo, pred pár týždňami som začal vstupné pohovory s kandidátmiotázkou, prečo chcú ísť pracovať do firiem, ktoré ľudí vykorisťujú. Či imnevadí ísť do firiem, ktoré ona takto znevažuje. Sám tomu nerozumiem - veď lenu nás evidujeme vyše 3 tisíc životopisov a žiadostí o prijatie a fluktuáciaje u nás mizivá - a to sme v meste s 20 tisíc obyvateľmi.Osobne sa zhováram s týmito ľuďmi každý deň - prečo nás nechcú opustiť,keď tá o nás takto rozpráva, prečo sa nechcú vrátiť späť...? Veď to nemálogiku - toľkí ľudia aby žiadali o trošku toho zahraničnéhopovykorisťovania? A v drvivej väčšine prípadov ľudia, ktoríu nás pracujú, ktorých mzda nie je nijako extra vysoká (ale i napriektomu výrazne vyššia ako predtým), ktorí žijú od výplaty k výplate, komentujújej výrok približne rovnako : „...no to je teda pekná krava...". Ja osobnes tým výrokom nesúhlasím - od peknej má totiž preukrutne ďaleko. A keďžekaždým svojim výrokom a skutkom len dokazuje, že je ducha mdlého, jenajvyšší čas sa o jej (a nielen jej) správaní a výrokoch otvorene rozprávať . A práves tými, za ktorých sa ona skrýva. Lebo onedlho sú tu voľby. A my smetu. A politika sa vtrepala k nám - a tak sme, rovnako ako PeterSellers, pri tom. Tento krát všetci.

Juraj Kumičák

Juraj Kumičák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  6 182x

Názorovo som väčšinou na strane menšiny. Názor väčšiny väčšinou nemám rád. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéVojnové príbehy

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

138 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu