...a pred nami ďalší školský rok.

V ostatnom čase ma v súvislosti so školstvom zaujali dve veci. Moja dcéra (žiačka ZŠ) doniesla domov učebnice na budúci školský rok. Učebnice roztrhané, zničené. Dňa 30.6.2008 sa v médiách objavila informácia, že učitelia majú priemerné platy o 5.000,- Sk nižšie, ako je priemer v krajine. Zvláštne, ako obe tieto veci navzájom súvisia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Som rodič, a k tomu zamestnaný. Platím tomutoštátu dane, a za ne očakávam aspoň aké také služby a prijateľnú úroveňslušnosti a ústretovosti v oblastiach ponúkaných štátom. Takouoblasťou je i školstvo. Knihy, ktoré dcéra doniesla, nie je možné nazvaťinak ako hnoj. Mnohé sú už tri či štyri roky odpísané, chýbajú strany a pod.Nevdojak ma napadlo, načo vlastne tie dane platím. Nato, aby ma štát taktourážal? Ak nie je štát schopný ponúknuť kvalitu v školstve, nech od tohoide preč. Mňa totiž uráža nielen tá úroveň učebníc, ale i to nechutnépovedomie, že školstvo je bezplatné. Osobne považujem vzdelanie za tovar, a súhlasíms tým, že i za takýto tovar je potrebné platiť (adresne a systémovo).My rodičia platíme, ale v daniach i množstve rôznych nesystémových poplatkov.A čo z toho máme? Vďaka štátu, ktorý nie je schopný budovať kvalitnéškolstvo, (okrem iného i) hnoj miesto učebníc.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spýtal som sa známej - učiteľky, prečo takéto knihydávajú deťom. Odpoveď som nedostal, zato sa ma spýtala, či a ako sompoistený. Že spolupracuje s nejakým poisťovacím poradenstvom. Ináučiteľka mi ponúka zľavy na tovary a zájazdy. A ďalšia sa permanentnesťažuje, že žije od výplaty k výplate, a to je v školských odboroch...Nedalo mi neporovnať učiteľský stav a situáciu v školstve s inýmioblasťami. Napr. s bankovníctvom, kde majú výrazne vyššie platy. Alenestalo sa mi, že by mi dali roztrhanú vkladnú knižku, neboli ústretoví,nebojovali o moju priazeň. Ešte i v obchodoch (kde sú platy s učiteľmiporovnateľné) je ťah na zákazníka o niečom úplne inom ako v školstve.Prečo asi? Predstavil som si, ako učitelia prví požadujú od štátu, aby poskytoldeťom to, čo deťom k výučbe patrí. Prečo na Slovensku bojujú bankári,obchodníci, podnikatelia, už i lekári, len učitelia nie?

SkryťVypnúť reklamu

Preto, lebo školstvo máme bezplatné. A čo jebezplatné, to je u mnohých bezcenné, a tak sa k tomu i správajú.A čo je najhoršie, obávam sa, že sa s touto chorou myšlienkoustotožnili i samotní učitelia. Už nebojujú, rezignovali, idú cestoumenšieho zla, snažiac sa prežiť. Nevadí im, že deťom dávajú bezcenné učebnice(a nepriamo navádzajú na to, že nekvalita je štandardom). A asi im aninedochádza, že i cez úroveň, ktorú učitelia dávajú (či sú nútení dať) vyučovaniu,sú následne hodnotení spoločnosťou. Od nového školského roku budeme mať školskúreformu. Pokiaľ tá výrazným spôsobom nemotivuje učiteľov ísť do niečoho nového,nepovýši podporu výučby na kvalitatívne vyššiu úroveň a zároveň nepresvedčírodičov o svojej správnosti, nič sa nezmení. Ani v školstve, ani u učiteľov.A ja sa obávam, že dokiaľ bude na Slovensku vzdelanie bezplatné, bude i postavenieslovenských učiteľov na chvoste mzdového i sociálneho rebríčka. A pokiaľs týmto stavom predovšetkým samotní učitelia niečo neskúsia urobiť, budetoto ich postavenie oprávnené.

Juraj Kumičák

Juraj Kumičák

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  867x

Názorovo som väčšinou na strane menšiny. Názor väčšiny väčšinou nemám rád. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéVojnové príbehy

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu