Ponožky v sandáloch.

Písmo: A- | A+

Sú fenomén, bez ohľadu na to, či ide o kultúru ich absolútneho odmietania, alebo kultúru ich nosenia. .

Jednou zo širších definícii kultúry je označenie pre všetku činnosť človeka, ktorá je vnímaná v kontraste s prírodou. Ponožky v sandáloch žiaden kontrast s prírodou nemajú, sú v súlade s prírodou

Pravdu majú tí, vo svete kultúry sa vyznajúci ľudia, ktorí tvrdia, že nosenie ponožiek v sandáloch je spoločenské, teda kultúrne faux pas. Zároveň však musia pochopiť a prijať fakt, že pokiaľ sú ponožky v sandáloch nosené v súlade s prírodou, nejde o kultúrnu záležitosť, a teda ani o faux pas. Práve naopak, ide o dobre premyslený (smart) ťah.

Ozrejmím, prečo sú ponožky v sandáloch v súlade s prírodou. Odpoveď nachádzam vždy v Prahe. Znie to zvláštne v miliónovom meste nachádzať dôkaz o súlade s prírodou. Ale treba si uvedomiť, že príroda je aj počasie, nielen lesy, hory atď. A počasie v Prahe, najmä od jari do jesene donútilo ľudí, aby sa rozhodli, a následne začali byť viac v súlade s prírodou, ako byť s ňou v kontraste, aspoň čo sa obliekania týka. A len tak na okraj, v Prahe je dostatok lesov, potokov, polí, lúk a skál, ktoré vyzerajú presne tak, ako tie v prírode. Praha je plná prírody, alebo je v prírode, vyberte si.

Prahu vnímame hlavne ako kultúrne mesto, je tu obrovská nádielka divadiel, galérií, historických či technických pamiatok, veď to všetci vieme, preto do Prahy chodievame, ale nežijeme tu. V Prahe žijú obyvatelia Prahy, Pražania, ktorí vytvárali a vytvárajú práve tu kultúru, ktorú návštevníci Prahy obdivujú. Na rozdiel od návštevníkov, ktorí sa do desiatej vyvaľujú v hoteloch, Pražania chodia do práce, alebo do škôl. Do práce a do škôl chodia v priemere okolo ôsmej ráno keď je v Prahe o minimálne 10 niekedy aj 15 stupňov Celzia menej ako v čase, keď z práce odchádzajú. Žiadna obuv, ktorá by tento rozdiel teplôt akceptovala okrem sandálov neexistuje. Poobede by bolo proste teplo v každom druhu obuvi. Ráno je však aj na sandále zima, ale neustálym skúmaním a vývojom Pražania vyskúmali, že ponožky ráno zahrejú a zabezpečia dostatočnú tepelnú pohodu a poobede nezavadzajú a výborne si poradia s prípadným potom. Pražania vedia žiť kultúrne, pre kultúru, ale v súlade s prírodou. Praha je v strede Čiech a žiaden Čech to do Prahy nemá ďaleko a dá zovšeobecniť, že Česi sú kultúrny národ, ktorý má rád prírodu tak, že povýšil svoj vzťah k prírode na kultúrny fenomén, ktorý všetci poznáme.

Ponožky v sandáloch
Ponožky v sandáloch (zdroj: Juraj Nemec)
Skryť Zatvoriť reklamu