reklama

Ako ma začali prenasledovať politicky angažovaní turisti

Zneužili vzdelanie aj zručnosti žurnalistky a znížili sa k tomu, že vytvorili diskreditačný web o mojej osobe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Manželia Ľubomír a Soňa Mäkkí žijú vo Vajnoroch. Sú tvorcami webu pre turistov, ktorý nedávno zastrešil denník N. V týchto novinách pani Mäkká podľa dostupných informácií pracuje ako redaktorka. Venuje sa témam o ochrane prírody, životnému prostrediu a turistike. Pán Mäkký pracuje v oblasti IT a stál za zrodom portálu pre nadšencov prechádzok s turistickými paličkami, s moderným názvom hiking. Majú dve deti.

Manželia Ľubomír a Soňa Mäkkí ostali verní svojmu priezvisku. Dokazujú to ich argumenty v prebiehajúcom civilnom konaní na Okresnom súde Bratislava 3, ktoré som bol nútený iniciovať po tom, ako o mne vytvorili diskreditačný web. Tvrdý boj vedia viesť iba za klávesnicu svojich počítačov. Títo vášniví fanúšikovia turistiky začali na mňa útočiť, diskreditovať ma a prenasledovať...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to začalo?

Narodil som sa vo Vajnoroch, mám vysokoškolské vzdelanie, som vedec, vysokoškolský pedagóg, rodič a v podstate sme rovesníci. Vo verejnom dianí vo Vajnoroch sa angažujem od roku 2010, v komunálnych voľbách v roku 2018 som kandidoval za starostu.

Vyštudovaná novinárka pani Soňa Mäkká aj s manželom IT-čkárom, pánom Ľubomírom Mäkkým mali toľko voľného času, že v tomto období, okrem práce, starostlivosti o deti a spravovania webu pre fanúšikov pešej chôdze s paličkami si našli čas, energiu aj peniaze a založili ďalší web. Obsah portálu zamerali výlučne na moju osobu.

Chcú rozhodovať o tom, čo je správne a čo nie. Samozrejme, sú presvedčení, že správny názor je iba ten ich. Ich aktivity proti mojej osobe skrývajú údajne za verejný záujem, právo novinárov informovať verejnosť a označujú ma za absolútnu osobu verejného záujmu. Pani Soňa Mäkká asi zabudla, že ak chce ako žurnalistka informovať verejnosť, má aj povinnosť osloviť osobu, o ktorej sa chystá zverejniť príspevok a požiadať ju o vyjadrenie. To sa v tomto prípade nestalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ich produkcia voči mojej osobe bola a je propaganda s ideologickým zameraním na záchranu pána Vlčeka, ktorý v roku 2018 tiež kandidoval za starostu. Ako „biele kone“ sa angažovali a angažujú v komunálnej politike vo Vajnoroch v jeho prospech. Dokonca vyzývali (a stále vyzývajú) ľudí, že šírením obsahu ich stránky o mojej osobe pomôžu. Už len spomeniem, že voľby som  v roku 2018 prehral o 182 hlasov.

Čo urobili?

Na webe, ktorý manželia Mäkkí spoločne vytvorili, publikovali príspevky z mojej facebookovej stránky. Statusy, ktoré mohli v danom čase (teda v čase fungovania mojej stránky na facebooku) vidieť, vyjadriť sa k nim a slobodne diskutovať v komentároch úplne všetci. Manželia Mäkkí urobili zo mňa fašistu, komunistu, antisemitu, prorusky orientovaného a antisystémového človeka, ktorý je proti NATO a Európskej Únii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to dosiahli? Selektívne vytrhli veci z kontextu a grafické zobrazenie jednotlivých mojich pôvodných facebookových príspevkov a prezentovali ich bez uvedenia ich obsahu, alebo vysvetlenia, prečo som články či texty na mojom profile zdieľal. Prezentovali ich tak, aby to zapadalo do ich propagandy a v prospech pána Vlčeka. Odopreli svojim čitateľom možnosť spraviť si ucelený objektívny názor aj so zreteľom na časovú líniu, ktorá je pre tento účel tiež dôležitá.

Takýto web vytvorili manželia Mäkkí o mojej osobe
Takýto web vytvorili manželia Mäkkí o mojej osobe (zdroj: Reprofoto M.M.)

Títo farizeji prezentujú svoju neomylnosť a svoju pravdu. Naviac si mýlia ideológie. Ak je niekto fašista, nemôže byť zároveň komunista. Nazývať niekoho rôznymi protichodnými ideológiami je zo samotného ideologického hľadiska v rozpore. Každý si snáď vie urobiť svoj názor. Ale čo je tragické, nie je to ani pravda.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celý internet, sociálne siete a najmä facebook poskytujú množstvo informácií. Nie je možné si spraviť objektívny názor na človeka iba na základe koláže, útržkov vytrhnutých z kontextu. Nie je možné niekoho  súdiť za údajné zdieľanie neoverenej informácie v čase, kedy téma „dôveryhodnosti“ informácií na facebooku ešte vôbec nebola aktuálna, či už z hľadiska možností ich rozpoznania a filtrácie, alebo z hľadiska povedomia verejnosti.

Čo tým vlastne získali?

Vášniví podporovatelia terajšieho starostu pána Vlčeka, ktorý sa oháňa fair play, dostávali za svoju prácu od neho odmenu, keď sa rozdávali funkcie na obci. Angažovaná paličkárka pani Mäkká sa stala predsedníčkou školskej rady a jej manžel, Čáryfuk bol nominovaný za člena finančnej komisie. K jeho zvoleniu napokon nedošlo, keďže mnohí poslanci si vedeli veci spočítať.

Všetci spoločne zneužili vzdelanie, pracovnú pozíciu a moc pani Mäkkej. Vyštudovaná žurnalistka sa znížila k tomu, že s manželom vytvorili diskreditačný web o mojej osobe. Ako som už spomenul, ani som nedostal priestor vyjadriť sa a musím sa brániť na súde. Azda je normálne, aby vzdelanie, vedomosti a zručnosti žurnalistky, ktorá má byť strážnym psom demokracie, boli zneužívané na takéto zákulisné hry v komunálnej politike?

Čo som urobil ja?

Ako poslanec miestneho zastupiteľstva, kandidát na starostu, obyvateľ Vajnor, som na mojom facebookovom profile živo diskutoval o daných témach a zaujímal sa o názory iných. Z tohto dôvodu som zdieľal rôzne informácie týkajúce sa uvedených problematík. Netvrdil som čo je správne a čo nie. Nič som nepropagoval, nikoho som neobhajoval. Chcel som vytvoriť iba diskusiu. Spoznať názory iných. Nájsť pravdu.

Ako sa bránim?

Je mi jedno čo si manželia Mäkkí píšu a zverejňujú, ale nie je mi jedno, že ich produkcia zasahuje do mojich osobnostných práv. Od webovej stránky, ktorú založili bez môjho súhlasu, sa dištancujem. Bola vytvorená nielen bez môjho súhlasu, ale aj bez možnosti korekcie, ako som už napísal viackrát vyššie, bez toho, aby ma pani Mäkká, ktorá naviac pracuje ako žurnalistka, oslovila, aby som sa k veci vyjadril. Musím zopakovať, že svoj portál proti mojej osobe, nechali manželia Mäkkí aktívny aj po voľbách a funguje dodnes.

Manželia Mäkkí vystupujú ako liberáli, hája slobodu slova, tá však končí tam, kde začínajú práva iného jedinca. Nikto nemá právo zasiahnuť do osobnostných práv iných. Presne to urobili v mojom prípade politicky angažovaní manželia Mäkkí, ktorí nie sú schopní rešpektovať iný názor  ako je ten ich. A naviac, žiadny  z názorov, ktorý uvádzajú na svojom portáli, som neprezentoval. Ultraliberáli ma nazývajú fašistom a ďalšími prívlastkami, hoci sa sám považujem za človeka, ktorý zastáva skôr konzervatívny liberalizmus.

Ich výroky, že som prorusky orientovaný, sympatizant s extrémistickými politickými stranami sú v súčasnosti veľmi citlivo vnímané verejnosťou a to aj v súvislosti s útokom Ruskej federácie na Ukrajinu. Rovnako aj v nedávnej minulosti (január 2022) boli všeobecne vyhodnocované tak, že  ma degradovali.

Moju osobu, moju rodinu aj priateľov či kolegov priamo zasahujú  tvrdenia na  ich portáli dlhodobo, a ešte výraznejšie po vzniku problémov medzi Ruskom, Ukrajinou, Bieloruskom, keď je aktuálne situácia vrcholne vyhranená.

V súčasnosti sa vo svete šíri vlna odporu voči vojne na Ukrajine, pričom osoby v minulosti vystupujúce na podporu Ruskej federácie sú kriticky vnímané verejnosťou, spoločnosťou, sú odcudzované, dokonca môžu skončiť s označením ako osoby propagujúce a podporujúce Rusko a jeho agresiu.  Z obchodov zmizli ruské vajcia aj ruská zmrzlina a podobne, pričom ide o produkty, ktoré s Ruskom nemajú nič spoločné.V súčasnej geopolitickej situácii vnímam potrebu zabezpečenia ochrany mojich práv viac ako kedykoľvek predtým. Odsudzujem inváziu na Ukrajine. Nikdy som úmyselne nešíril ruskú propagandu, nebol otvorene proruský, nebol som nikdy v žiadnej strane ani jej sympatizant, nesympatizoval s hnutiami potláčajúcimi ľudské práva a nevystupoval proti NATO a za vystúpenie Slovenskej republiky z NATO. A rovnako som nikdy nesympatizoval s Mariánom Kotlebom, jeho politickým zoskupením a nikdy som sa ani v jeho prospech nijako neangažoval. Hoci angažovaní manželia Mäkkí ma takto prezentujú už štyri roky iba preto, že som bol otvorený akejkoľvek diskusii.  

Pre jednoduchší výklad uvediem takýto príklad (metaforu): Predstavte si, že žijete v komunite vegetariánov a váš priateľ zdieľa na facebooku fotku pečeného bravčového, slaniny a klobásy s kusom chleba a napíše k tomu komentár: Čo hovoríte?. O týždeň zase zdieľa pečené kura a komentár nenapíše žiadny a o dva týždne pridá fotografiu králika na smotane a spýta sa: Myslíte, že je to chutné? Znamená to, že začal jesť mäso? Vypovedá to o tom, že už nie je vegetarián? Je to dôkaz, že nenávidí vegetariánov? Je vo verejnom záujme v komunite vegetariánov o ňom šíriť, že nie je hodný ich priateľstva, lebo dával na svoj profil na sociálnej sieti fotografie mäsa?

Rozhodne súd

Pred súdom budú musieť svoje tvrdenia o mojej osobe dokázať. Napriek tomu som mal potrebu sa verejne vyjadriť, brániť a veci vysvetliť. Označenia, ktoré mi pripisujú manželia Mäkkí, ma ohrozujú.

Som syn, manžel, otec, vedec a vysokoškolský pedagóg. Rešpektujem a vážim si slobodu prejavu, ktorú zaručuje Ústava SR, no bol som nútený podať žalobu na ochranu osobnosti na súd. Urobil som tak v polovici septembra 2020 po viacerých neúspešných výzvach, aby manželia Mäkkí upustili od svojich aktivít proti mojej osobe.

Podal som aj návrh na neodkladné opatrenie, ktorým som požadoval, aby sa do skončenia konania vo veci samej pán Mäkký a pani Mäkká zdržali šírenia informácii uvedených na webovej stránke. Inými slovami, aby ju vypli do času, kým súd nerozhodne v spore o ochrane osobnosti.

Ešte 17. februára súd neprijal moju argumentáciu o naliehavosti a návrh na neodkladné opatrenie zamietol, podal som opravný prostriedok, o ktorom bude rozhodovať Krajský súd v Bratislave. Termín pojednávania vo veci samotnej žaloby na ochranu osobnosti nebol ešte vytýčený.

Na záver...

Ak by som nevyhral, bol by to precedens. Spomeňte si na prípad, keď súd poslancovi Národnej rady SR pánovi Ľubošovi Blahovi zakázal šíriť klamstvá o pani prezidentke Zuzane Čaputovej. Súd neodkladne nariadil zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých tvrdení, že je vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností, alebo že je ovládaná USA, a zároveň pánovi Blahovi súd nariadil do troch dní od doručenia rozhodnutia odstrániť tieto tvrdenia z desiatok svojich statusov. Pán Blaha si podľa vyjadrení pani prezidentky tiež vytvoril vlastný svet z manipulácií a do očí bijúcich lží a v prostredí sociálnej siete denne zasypáva vybraných ľudí tonami urážok.

Ako by sa cítili ako rodičia, ako deti, ako pracujúci, ako kamaráti, ako aktivisti pán Mäkký a pani Mäkká? Títo nasadení kverulanti, nespokojní s tým, že kandiduje niekto iný ako pán Vlček? Odtiaľ - potiaľ drahí paličkári...

Podrobnú analýzu nástroja horlivej angažovanosti pána Mäkkého a pani Mäkkej v komunálnej politike vo Vajnoroch v prospech súčasného starostu pána Vlčeka si nechám na súd a rovnako aj dôkladnú analýzu motivácie ich konania. O priebehu súdneho konania a výsledku budem informovať na blogu či mojom facebooku.

Juraj Ondruška

Juraj Ondruška

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  42x

Volám sa Juraj Ondruška. Narodil som v roku 1982. Som ženatý a mám jednu dcéru. Pochádzam z rodiny, ktorá má vo Vajnoroch hlboké korene už niekoľko generácií. Pôsobím na Ústave výrobných systémov, environmentálnej techniky a manažmentu kvality Strojníckej Fakulty Slovenskej technickej univerzity. V pedagogickej činnosti sa venujem oblastiam metodiky konštruovania a metódam MKP. Som spoluautorom úspešných projektov, ktorých výstupom sú aj úžitkové vzory, patenty, prototypy a nové zariadenia. Na blogu sa venujem regionálnym témam, zaujímavostiam z mojej práce a aj témam, ktoré sa týkajú mojich koníčkov. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu