Denník SME oznámil, že sa zvyšuje predaj pôvodnej autorskej tvorby na slovenskom trhu. Aj som na duši pookrial, aj sa mi plesať zachcelo - ale vážne. Nie je to úžasné, keď napriek uponáhľanej dobe neprajúcej hĺbavému to spôsobu prežívania času, keď napriek konkurencii masmédií či elektronicky šírenému a zdieľanému textu sa predávajú slovenské knihy od slovenských autorov a tie sa držia na najvyšších miestach predajnosti? Možno že to s našou Slovačou nie je až také márne, hovorím si.
S knihami žijem čo si pamätám, tvoria môj život a spomienky na miesta mi sprostredkúvajú názvy kníh čo som kde-tu čítaval. Aj keď posledné roky je to už skôr kung-pao zmiešané s chilli con-carne v jednom veľkom kotli. To viete, keď máte v každom okamihu tisícky kníh na dosah v elektronickej forme, ťažko si identifikujete práve ten čas, keď ste čítali konkrétnu knihu.
Je s podivom ako sa doba mení a menia sa aj zvyky ľudí. V detstve som čítaval detskú, neskôr dobrodružnú a náučnú literatúru až som prešiel aj na čosi dospelejšie, aby som zakotvil pri pokleslých žánroch science-fiction. Za tie desaťročia a desaťtisíce kníh mi prešli cez ruky rôzne druhy, žánre aj väzby (ešte aj ženu som si našiel v predajni kníh...) - leporelá, komiksy, paperbacky, krásne, koženým príbehom voňajúce dramatické príbehy a dnes - rozplynuli sa nám knižky do núl a jedničiek. Namiesto Mateja Hrebendu vyzeráme digitálneho agenta, ktorý nám tento zhluk čísiel automaticky dopraví do patričného zariadenia. Priznám sa že solídnu knihu som už nedržal ani nepamätám, maximálne keď si digitalizujem niektorú z kníh svojej knižnice.
Toť minule som si znova kúpil Lovca od J. Aldridga. Ani za svet som ju, koťuhu, nevedel nájsť. V knižnici nebola, preňúral som aj pivnicu, dva krát som prešiel všetky svoje elektronické zbierky (tam už toho je tiež požehnane) a nič. No nenaštvalo by Vás to? Takže som si ju doniesol domov z antikvariátu a prvé čo som spravil - vložil do skenera. Tomu hovorím poriadna zmena.
Keby mi niekto prorokoval napríklad pred dvadsiatimi rokmi : "čítať knihy 24 hodín denne budeš, ni noc ni deň Ťa nezastaví, v každej chvíli rad tuctov nových čakať Ťa bude"; jasne, že by som si poťukal na čelo. Veď si pamätám, ako som chodil do Prahy na nákupy a s chvejúcimi rukami otváral vzácne ukoristené úlovky, ako sme stávali v rade pred Českou, či Ruskou knihou keď mali dostať nový tovar a sklamane odchádzali, keď ten nový Páral nedošiel. Dnes je to záľaha kníh na jedno dve kliknutie myši, ktoré sa dajú pohodlne čítať na monitore PC, či ebook readera, alebo aj obrazovke telefónu. Prístupnosť klasickej litaratúry je neobmedzená, projekty ako Gutenberg alebo Google šrotujú papiere miliónov kníh, aby nám ponúkli históriu literatúry v kocke.
Doba sa mení a my s ňou. Mimochodom, páči sa mi to a verím že aj Matej Hrebenda by mal radosť. Zvlášť keby si dnes mohol čítať knihy aj on - pozdravujem RoboV z Digibooks za jeho úžasnú prácu pre slabozrakých a nevidiacich. Ak sa Vám článok páčil kliknite na a stlačte Hlasuj!