Na margo nepokojov: Keď sa luhár pomýli, aj pravdu povie

Prezident Spojených Štátov Amerických je podivný to patrón. Od čudných počiatkov, keď úporne "tajil" miesto svojho narodenia, zdroje štúdia až po dnešné dni, keď zmätený nechápe čo sa deje na Blízkom Východe

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Barack Hussein Obama
Barack Hussein Obama (zdroj: NYDaily News)

Pritom to vyzeralo tak dobre. Kamarátom, dobrým bojovníkom sme mierne (pár tisíckami Tomahawkov, náletmi a inými bohumilými činnosťami) pomohli zvrhnúť "bad guy" plukovníka v Líbyi. Síce zlé hlasy hovorili, že tí dobrí revolucionári sú z rovnakého "kmeňa" ako osoby, ktoré zabili tisícky ľudí na Manhattane v New Yorku, ale kto by tie hlúpe kuvičie hlasy počúval.

Nakoniec, tí bojovníci sa tak osvedčili, že po splnení úlohy v Líbyi sme ich mohli presunúť na nové operačné pôsobisko, nech skúsia pre zmenu opáčiť svaly iného "bad guy" prezidenta, tentoraz v Sýrii. Občas uniknuté zlé videá o popravách a mučení, ktorého sa tí dobrí dopúšťajú, sú určite brané len v nejakom zlom kontexte. Keď sa už dnes vie, že títo ľudia, organizovaní a logisticky podporovaní CIA, sa otvorene hlásia k neslávne známej organizácii Al-Kajda tak naraz výklad americkej politiky začína pripomínať grotesku z čias ranného filmu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby toho nebolo dosť, tí dobrí o sebe vyhlasujú, že vyznávajú to najmierumilovnejšie náboženstvo na svete. Jeho mierumilovnosť však evidentne spočíva v mierumilovnom zabíjaní akéhokoľvek kritika a mierumilovnej organizácii protestov končiacich masovými útokmi na všetko čo sa prieči radikálnemu výkladu tohto náboženstva.

Západní politici a verejne činné osoby sa pýtajú v čom je problém týchto dní, keď filmár využívajúc našu západnú slobodu slova natočil video, resp. film poskytujúci ironický obraz o osobe zbožneného proroka islamu. V našej kultúre a našej predstave demokracie sú hranice a limity slobody slova ohraničené nepravdou a osobnými útokmi na konkrétne osoby. Video kopírujúce koránske a životopisné texty opisuje dobovú realitu, kde sú udalosti a činy dobre zaznamenané. Z hľadiska dnešného pohľadu však tieto činy vyzerajú prinajlepšom podivne a narúšajú idealizovaný obraz proroka.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec však ani samotní protestujúci nerobia nič iné než len do bodky spĺňajú to čo majú nalinkované pre prípad kritiky podľa príkladu Mohameda. Podľa islamských textov kritiku nechával odstraňovať spolu so svojimi kritikmi a protivníkmi.

Namiesto toho aby sa politici s konečnou platnosťou postavili za naše slobody, noviny a vyjadrenia vlád sú plné ospravedlnení islamským veriacim. Bojazlivosť západnej civilizácie krásne vidno na príklade spred pár týždňov. Koľko ľudí bránilo posvätnosť pravoslávnej viery v prípade Pussy Riot? Keďže kresťania nevraždia, nevypaľujú budovy, môžeme na nich kydať koľko sa nám zapáči a dievčatá z Pussy Riot naopak vyzdvihovať do nebies ako bojovníčky za slobodu slova... Tým sa však moslimovia len utvrdzujú vo svojej viere, že ich náboženstvo je nadradené a že cesta ktorej západ tak dobre rozumie sa volá brutalita a násilie.

SkryťVypnúť reklamu

To nie sú ojedinelé prípady, hnutie protestov sa šíri po celom islamskom svete, videl som zábery rozbitých a horiacich ambasád, zničených obchodov so západnými koreňmi a pod. Americká vláda si podľa mňa vôbec neuvedomuje, čo sa deje, že nejde o ojedinelú reakciu, cítiť sklamanie nad "zradou" tých, ktorých tak usilovne podporovali, platili, cvičili a vyzbrojovali a teraz sa tieto zbrane otočili proti nim.

Americký prezident v rozhovore pre Telemundo povedal "I don't think that we would consider them an ally, but we do not consider them an enemy," v reakcii na egyptské nepokoje. T.j. v preklade "Nemyslím, že ich môžeme považovať za spojencov, ale nepovažujeme ich za nepriateľov". Následné vysvetľovania administratívy, že prezident to nemyslel tak ako to myslel, vyznievajú značne komicky.

SkryťVypnúť reklamu

Osobne neverím, že západná civilizácia chápe tento odkaz. Odpor proti západu nie je nedostatkom našej empatie, málo ospravedlňovania a málo ustupovania. Naopak odpor proti západu je imanentným odporom vyplývajúcim z nemožnosti koexistencie fundamentalizmu s našimi humanistickými princípmi a právom kodifikujúcim obecnú rovnosť. Nemám slov, západná civilizácia sa zbláznilaAk sa Vám článok páčil kliknite na a stlačte Hlasuj!

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu