Zachráňte Róberta, alebo ako som prvýkrát obhajoval Fica

Kde je hranica medzi súkromným a verejným? Čo nás má u verejne činných osôb, ktoré žijú z peňazí daňových poplatníkov zaujímať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Bulvárne denníky zverejnili fotografie a komentáre premiéra Róberta Fica v dôverných pózach so sekretárkou pracujúcou na úrade vlády. Fotky vzbudili veľké pohoršenie a na preméra sa spustil príval špiny. Hlavný dôvod je ten, že osoba na čele štátu sa musí správať vždy a všade nekritizovateľným a "morálnym" spôsobom

Súkromie politika

Bez ohľadu na to aký mám vzťah k Róbertovi Ficovi, striktne rozlišujem čo si robí v súkromnom živote a čo na verejnosti. Verejné aktivity budem tvrdo kritizovať, do jeho súkromných aktivít ma nič, pokiaľ nezasahujú do verejného života. Ak bude striedať partnerky, vypovedá to len o jeho potencii, partnerských problémoch a charakterových vlastnostiach. Problém, ktorý som oprávneny skúmať a kritizovať, vzniká vtedy ak bude týmto partnerkám rozdávať benefity a odmeny z verejných prostriedkov, ak jeho súkromný život má vplyv aj na verejné rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vôbec ma nezaujíma, že sa s nejakou čerstvo vyštudovanou absolventkou muchluje v aute. To je problém jeho životnej partnerky. Ovšem iná vec je odkiaľ si 27 ročná žena bez oficiálnych nadštandartných príjmov na kúpu bytu zaobstarala peniaze. Dotyčná osoba vlastní byt v novostavbe na bratislavských Dlhých dieloch a podľa Plus 7 dní jazdí na luxusnom Audi v hodnote okolo 30-tisíc eur. Sama na to nemá, ručiť v banke nemá čím, to znamená že má peniaze z iného zdroja.

Buď ide o zneužitie verejných zdrojov, čo je prípad pre NKÚ, ale by sa mal začať starať Daňový úrad o zdroj peňazí a či dotyčný, ktoré tie peniaze daroval ich mal legálne. Pamätajte, že Al Caponeho nezavreli za lúpeže a vraždy, ale za to že nevedel dokladovať zdroj príjmov, t.j. za daňové úniky. Rovnaký prípad je podľa mňa aj toto.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME naznačil aj iný dôvod verejného záujmu. Predsa len je prvá osoba výkonnej štátnej moci niekto, kto má reálnu moc a každá osoba v jeho blízkosti má možnosť ovlyvniť rozhodnutia premiéra. Z môjho pohľadu na morálne hľadisko je síce jedno, čo si premiér robí a s kým, ale z hľadiska verejného záujmu to jedno nie je. Ak je niekto skutočne blízkou osobou premiéra, stáva sa aj táto osoba hodná osobitného zreteľa a verejnosť má výsostné právo vedieť o jej aktivitách.

Úlohou novinárou, kontrolných a štátnych úradov by teda nemalo byť škandalizovanie súkromia premiéra ale len to či nedochádza k pochybným aktivitám pri správe verejných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Trocha som sa zasníval... Kým u nás nebude takto opísaný prístup k verejným funkcionárom, kým nebude rovnosť pred zákonom, dovtedy u nás nebude skutočná demokracia. A bude vôbec niekedy?

Morálka štát neriadi, je dôležitá pri rozhodovaní vo voľbách. Mimochodom prvé voľby, kde môžeme túto morálnu dilemu brať do úvahy, sú prezidentské voľby, kde chce Róbert Fico kandidovať...

Zdroj :
http://www.sme.sk/c/6916794/fico-nevysvetlil-otazky-z-druznych-fotografii-so-sekretarkou.html

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu