Na inú nôtu - dnes si rozbalíme uňo-ňuňo tablet I

Je víkend, posledné teplé dni nám končia, tak sa potešte aj Vy so mnou novým tabletom. Je to pekná malá placka, šikovnejšia ako notebook a vhodná na filmy, prehliadanie Internetu fotiek a písanie mailov či komunikáciou na Facebooku. Popíšeme si to hlavne z pohľadu ako to vidí bežný, techniky neznalý užívateľ

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Včera som si doniesol domov tablet Prestigio 5197D Ultra s HD podporou a tak som sa rozhodol že Vám popíšem svoje dojmy. Väčšina z vás o tablete už počula. Ak nie, tak troška odbočím - ostatní preskočte.

Pred mnohými rokmi sa ľudia zaoberali ako spraviť prácu na odľudštených technických zariadeniach ako sú počítače priateľnejšou ľudskému vnímaniu a ako vytvoriť systém ktorý by bol jednoducho pochopiteľný a zvládnuteľný aj neprofesionálovi. Na začiatku boli technické prostriedky nedokonalé a jediným spôsobom ako komunikovať s počítačom bola klávesnica, kde behali písmenká a znaky. Museli ste nepohodlne písať a posúvať sa šípkami hore-dole. Až vynález myši a grafických symbolov umožnil zjednodušiť prácu a pohyb po obrazovke počítača, ale stále to nebolo ono. Ale všimnite si, čo robí malé dieťa keď ho pustíte k počítaču. Keď vidí ikonky a pekné farbičky, prvé čo spraví začne ťapkať po obrazovke a snažiť sa hýbať s obrázkami rukami. Toto je evidentne najprirodzenejší prístup ako sa pohybovať po obrazovke a keď technika umožnila vytvoriť dotykové obrazovky, zjavili sa prvé pokusy ako to spraviť. Na začiatku ste museli použiť špeciálne pero a tým triafať do maličkých ikoniek, pretože na obrazovke ste mali vlastne zmenšeninu veľkých počítačov. Až potom keď prišli firmy na to, že treba vytvoriť systém prispôsobený ľudským prstom, mohla začať tá pravá revolúcia. Nebudem spomínať typy a systémy, to podľa mňa nie je dôležité. Dôležité je, že sme prišli na to, ake sa jednoducho pohybovať po obrazovke malých zariadení ako sú inteligentné telefóny a niečím čo vyzerá ako obrazovka prenosného počítača bez tej otravnej klávesnice na spodku. Áno tablet je zariadenie, ktoré sa najviac približuje tomu, ako by ste si predstavovali zariadenie s intuitívnym ovládaním. A dnes si o jednom z nich povieme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tablet Prestigio

V peknej štýlovej krabici dostanete okrem tabletu aj nemenej štýlové puzdro, ktoré dobre chráni samotnú placku tabletu, samozrejme dostanete aj nabíjačku a USB kábel na prepojenie počítačom alebo notebookom a čo by som rád zdôraznil aj jednu redukciu z micro USB na USB, aby ste mohli pripojiť bežný USB kľúč, resp USB klávesnicu alebo myš. Spolu s USB hubom tak možete dostať v podstate normálny počítač. A ešte príručku, ale ako správny chlap ju predsa nebudem otvárať, však? Po rozbalení uvidíte toto :

Poďme preskúmať tablet ako vyzerá spredu, resp. zozadu. Tablet je čierny s orámovaním červenou farbou, čo mu celkom pristane. Jeho veľkosť je skoro 10" tzn. uhlopriečka cca 25cm. Je to dotykový panel s výbornou viditeľnosťou a vernosťou farieb (IPS LCD panel) a dobrou reakciou na viacdotykové intuitívne dotýkanie. Rozmer je podľa mňa ideálny na čítanie 1024x768 s pomerom strán 4:3. Predávajú sa aj jazvečíky s podlhovastým pomerom strán, ale mne sa viac páči tento. Vpredu aj vzadu vidno otvor kamerky, takže tablet je možné používať na spojenie cez Skype a rovnako dobre je ním možné aj fotiť, okolie. Vzadu vedľa kamerky vidno otvory hodne hlasno hrajúcich reproduktorov a dole malé nenápadné okienko reštartu.

SkryťVypnúť reklamu

Porty má len na pravej strane a na hornej ovládanie hlasitosti

Portov má dosť : keď ideme na fotke zľava, vidíme tam dierku na sluchátka 3.5mm, mikro USB prepojenie, priestor pre SD kartu, druhé mikro USB prepojenie a nakoniec mini HDMI port nasledovaný dierkou napájania a vypínačom. Na hornej strane (viď druhý obrázok) sa nachádza ovládanie hlasitosti a návrat do menu. A to je všetko. HDMI kábel v dodávke nie, ak budete chciet pozerať nejaký HDMI film,treba to dokúpiť zvlášť.

Tak, už sme to rozbalili, obzreli a v druhej časti to zapneme a preskúmame.

Technické parametre :

Parametre a špecifikácie:

Displej:
9,7 "IPS LCD, dotykový
Rozlíšenie: 1024 x 768 bodov

Procesor:
ARM Cortex A8 na frekvencii 1000 MHz

Operačná pamäť:
1024 MB DDR3

Úložisko:
16 GB
Micro SDHC slot (Max.32 GB)

Výbava:
WiFi 802.11b/g/n
G-Sensor 2x Kamera s rozlíšením 2 Mpx (predné/zadné) 
Zabudovaný mikrofón
Reproduktor

Rozhranie:
2x Micro USB 2.0
1x Mini HDMI
1x Slúchadlá (3,5 mm jack)

Operačný systém:
Google Android 4.0.3Ak sa Vám článok páčil kliknite na a stlačte Hlasuj!

Juraj Polacek

Juraj Polacek

Bloger 
  • Počet článkov:  184
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Čo doporučujem:Osobná stránkaSlobodné blogovanieRebríček "Top Ten" Zoznam autorových rubrík:  PolitikaIslam a imigráciaZahraničná politikaKultúraEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu