Veď predsa všetci si pamätáme, ako Róbert Fico, dlhodobo opozičný politik v nemilosti masmédií, staval na masívnych regionálnych kampaniach s množstvom bilbordov, mítingov k MDŽ, gulášov a koncertov skupín spodného stredného prúdu. A financie na to získaval „vlastnou hlavou" od veľkých sponzorov typu jadrový a stavebný priemysel. Prečo teda teraz minister vnútra Kaliňák dostal za úlohu spáliť Ficove osvedčené rebríky k moci?
Odpoveď je zrejmá: SMER má v NR SR väčšinu, obsadil sebe blízkymi županmi sedem z ôsmich krajov, a dominuje aj medzi primátormi a starostami. Uvedomil si teda, že už hrad nedobýja, ale bráni. Takže „rebríky" už nepotrebuje. V podstate by SMERu nevadilo, ani keby bola volebná kampaň úplne zakázaná. SMERu blízki kandidáti neváhajú využívať a zneužívať svoje pozície v štátnej správe a samospráve, najmä pomocou samosprávami financovaných médií.
Veď načo potrebuje volebnú kampaň primátor alebo starosta, ktorý vo svojom pracovnom čase a za mestské peniaze osobne daruje ružu a pohár vína väčšine dôchodcov vo svojom volebnom obvode? Načo potrebuje volebnú kampaň prednosta okresného úradu, dosadený SMERom, ktorého sústavne oslovuje so servilnými otázkami miestna televízia, financovaná z peňazí mesta, kde vládne jeho stranícky kolega? Pre nich sú voľby len komplikáciou naviac, veď skutočný mocenský boj si museli vybojovať vnútri „zaručene víťaznej" strany.
Lenže demokracia nie je feudálny hrad, kde bolo aj v záujme poddaných, aby vládnuci rod vydržal čo najdlhšie. Moderný demokratický štát sa podobá skôr ihrisku, kde vládnu pravidlá. Väčšinové voľby obvykle nezabezpečia, aby sa k moci dostali tí najlepší, ale pomerne spoľahlivo vedia odstraňovať tých, ktorí zlyhali.
Jedným z mechanizmov, ktoré využívajú najmä začínajúce politické strany, aby sa dostali do hry, je možnosť delegovať občanov do okrskových volebných komisií. Za celodenné „sedenie" vo volebnej komisii je odmena 36 eur, čo staré politické strany používali ako drobné odškodnenie pre tých rodinných príslušníkov, ktorých vedenie strany nedokázalo „upratať" do nejakej trvalejšej funkcie. A tak bývali volebné komisie plné skúsených súdružiek, štrikujúcich svetre, a osvedčených funkcionárov, lúštiacich krížovky.
Situácia sa však zmenila s nástupom internetu a sociálnych sietí. Osobná skúsenosť: ako regionálny spolupracovník mimoparlamentnej strany Zmena zdola som spustil webovú aplikáciu, kde si každý občan mohol vybrať volebný okrsok, v ktorom chce kontrolovať voľby. Cez sociálne siete som oslovil aktívnych občanov. Záujem bol veľký. Vôbec nebolo podmienkou, že musia voliť stranu, ktorá ich delegovala: podstatná bola ich schopnosť reálne kontrolovať férovosť volieb.
Obdobný spôsob obsadzovania komisií použili aj iné nové strany, napríklad SAS, OKS, OĽaNO, ale aj 99%. Výsledkom bolo, že pomedzi štrikujúce babky sa zrazu začali objavovať mladí ľudia vyzbrojení notebookmi a podrobnými návodmi, ako odhaľovať volebné podvody. Obvyklú nudu volebnej miestnosti nezaháňali klebetením, skôr sledovaním na vlastné oči, ktoré voličské skupiny u nás chodia voliť, a teda rozhodujú o výsledkoch volieb viac, než by im podľa ich zastúpenia prislúchalo. Tých 36 eur zo štátnych peňazí považujem za najefektívnejšiu investíciu do politického rozhľadu našich občanov!
Kaliňákove ministerstvo teraz predložilo návrh zákona, podľa ktorého by mohli občanov do volebných komisií delegovať iba politické strany, ktoré v minulých voľbách do NR SR získali aspoň 3% hlasov. Ak tento návrh prejde, opäť budeme vo volebných komisiách vidieť viac pletacích ihiel, ako notebookov.
Aj preto sme sformulovali hromadnú pripomienku verejnosti, ktorá žiada zrušenie tohto návrhu.
Naša pripomienka tiež požaduje, aby voliči s dostatočným predstihom dostali zoznamy všetkých kandidátov domov, poštou, a centrálne boli zverejnené na webe ministerstva vnútra. Každý člen volebnej komisie vám potvrdí, koľkí z voličov nemajú základné informácie. Rozhodujú sa až vo volebnej miestnosti a dlho postávajú pred nástenkou s neznámymi menami, aby si nakoniec vybrali podľa lídra strany, alebo sympatického povolania kandidáta, o ktorom nemali čas zistiť si niečo viac.
Podpísať hromadnú pripomienku môžete cez internet na adrese http://petrzalka.otvorene.sk/peticie/volebne-pravo do polnoci piatka 2. 8. 2013. Dvaja zástupcovia tým získajú právo absolvovať rozporové konanie na ministerstve vnútra.
Prosím využite túto možnosť cez internet ovplyvňovať legislatívu - kým nám z hradného vŕšku nezmenia aj legislatívne pravidlá, ktoré to zatiaľ umožňujú.
(grafika: elpä)