
Samozrejme, poľovníci siuvedomujú svoj dlhodobo pošramotený imidž. Radivystupujú ako ochrancovia Červenej čiapočky pred dravýmvlkom, záchrancovia turistov pred zúrivýmmedveďom. Tento obraz však obstojí len pred malýmideťmi (mimochodom, „dobrí ujovia poľovníci"chodia aj na besedy do materských škôlok, vedeli ste otom?). Pretože racionálne uvažujúci turista alebohorský cyklista sa zamyslí: aká je asi šanca,že ma napadne vlk alebo medveď, v porovnaní s tým, žema omylom postrelí poľovník?
Jedna strana rovnice sa dánaplniť ľahko. Na Slovensku žije okolo 200* vlkov, počet zabitýchľudí - 0, slovom nula. Medveďov je u nás povedzme500*, počet zabitých ľudí za posledných 100rokov - opäť 0.
Druhá strana rovnice sa napĺňaoveľa ťažšie. Počet poľovníkov je známy,poľovnícky zväz má 55 000 členov. Z tohto údajavšak nevyčítame, koľkým z nich je milšípohľad na živé ako na dobre trafené zviera, a do lesasi namiesto pušky radšej berú fotoaparát. A početľudí ročne zabitých poľovníckou zbraňou jedokonale utajený údaj. Štatistický úrada polícia pravidelne informujú o počtoch zranenýcha zabitých v dôsledku automobilizmu, ale porovnateľnýúdaj o zastrelených sa utopí niekde v položkezabitých a zavraždených. Tajomné číslosa nedozvieme ani od Slovenského poľovníckeho zväzu,hoci ho nepochybne poznajú.
Spýtajme sa teda Google. Keďzadáme reťazec „poľovník zastrelil" , vyvalísa na nás niečo neuveriteľné. Poľovníkzastrelil:
milenku aj seba
nelegálne medveďa
svojho kolegu
býka v domení, žeje to srnec
dvoch chránenýchrysov
manželku.
Skúsme pomery v bratskej Českejrepublike. „Myslivec zastřelil" :
pastierskeho psa
namiesto kanca muža
sibírskeho huskyho
iného poľovníka
chráneného rysaostrovida
svojho kolegu
Samozrejme, médiá určiteneprinesú správu o tom, že poľovníkovi sapodarilo legálne zastreliť bažanta vbažantnici. Takže pohľad cez internetový vyhľadávačje silne skreslený v neprospech poľovníkov. Šlo milen o dôkaz, že je neskonale pravdepodobnejšie, že vásv lese omylom zastrelí poľovník, než že vás zabije vlk alebo medveď.
Obraz poľovníka ako ochrancupred dravými šelmami teda veľmi neobstojí. Vposledných rokoch sme však svedkami budovania novéhoobrazu: poľovník ako ochranca prírody. Nie je to lenobľúbené seno, v pote tváre vynášanéna poľovníckych chrbtoch, bez ktorého by srnkyneprežili tuhú zimu. Tuhých zím je čorazmenej, a verejnosť je čoraz vzdelanejšia v ekológii aekonomike, a tak si kladie otázky: „Nie sú tie nežnésrnky trochu premnožené, keď si v lese nevedia samé nájsťdostatok potravy? A nevytvárajú tento stav premnoženiaujovia poľovníci naschvál, aby zas potom mohli chrániťprírodu tým, že budú odstreľovať premnoženésrnky? A nestrašia nás ujovia poľovníci medveďmi ajpreto, lebo taká výnimka na odstrel chránenéhomedveďa môže znamenať aj príjem rádovostotisícov korún, od zahraničného trofejnéholovca?"
Poľovnícka lobby je nepochybnevplyvná a dobre zorganizovaná. Jej úzkoskupinové záujmy dokáže prevážiť lenkoordinovaná verejnosť, ochrancovia prírody, ktorýchhlas počuť v poslednej dobe čoraz silnejšie. Ak ich chcetepodporiť - hoci len v záujme vytvorenia zdravej rovnováhymedzi „strieľať" a „nestrieľať" - pripíšte svojhlas na podporu hromadnej pripomienky k aktuálnemu návrhuzákona o poľovníctve. Hromadná pripomienka jena stránke http://www.ekoforum.sk/peticia/polovnictvo/
Ak sa našich hlasov zozbiera do dnešnej polnoci aspoň500, ministerstvo pôdohospodárstva bude musieťprerokovať výhrady k predkladanému návrhupoľovného zákona so splnomocnenými zástupcamiverejnosti.
* presné čísla o počte vlkov a medveďov nevediaani tí, ktorí tvrdia, že treba odstreliť 50% medveďov