Parlament zdržiava rozhodnutie o nájomných bytoch

Boj Dávida s Goliášom stále čaká na rozuzlenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prostredníctvom tlače priebežne informujeme o situácií v súvislosti s nadobúdaním nájomných bytov samosprávou a drakonickými sankciami, ktoré následne vyrubil Úrad pre verejné obstarávanie (UVO) za to, že mestá a obce zabezpečili obyvateľom dostupné bývanie v medziach pokynov štátnych orgánov – MDV SR a ŠFRB.

Odporúčania odborníkov sú jednoznačné

Pred pár dňami sme po prvom čítaní na marcovej schôdzi úspešne absolvovali rokovania troch výborov NR SR k návrhu novely Zákona č. 343/2015 Z. z., ktorá ma za cieľ upustiť od vymáhania finančných sankcií. Legislatívny návrh primátora Rimavskej Soboty a poslanca NR SR Jozefa Šimka bol v prvom čítaní schválený a určený na prerokovanie v Ústavnoprávnom výbore, vo Výbore pre financie a menu, za gestorský bol určený Výbor pre hospodárske záležitosti. K návrhu bolo vznesených niekoľko vecných pripomienok, ktoré boli zapracované do pozmeňujúceho návrhu. Návrh, na ktorom sme sa spolu s JUDr. Michalom Luprichom podieľali, odporučili všetky tri výbory na schválenie v druhom čítaní. JUDr. Luprich celú vec konzultoval i s Odborom legislatívy NR SR, aby bol návrh v súlade s európskou i slovenskou legislatívou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Hlas regiónov

Regionálne združenia ZMOS nám rovnako tlmočili svoje podporné stanoviská. Za všetky si dovolím zacitovať z uznesenia RZMO okresov Zvolen, Detva a Krupina: 
"a) zásadne nesúhlasí s postupom UVO pri sankcionovaní samospráv za nadobudnutie nájomných bytov, nakoľko samosprávy postupovali výlučne podľa pokynov ústredných orgánov štátnej správy (MDV SR a ŠFRB),
b) vyzýva a zároveň žiada poslancov NR SR, aby v druhom a treťom čítaní podporili návrh, ktorým sa mení a dopĺňa  zákon č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to v znení, ako bol predložený na rokovanie NR SR;
c) žiada ZMOS, aby sa - ako stavovská organizácia - zasadila o ochranu a podporu svojej členskej základne“

SkryťVypnúť reklamu

Súdy na strane samosprávy

UVO okrem uloženia drakonických pokút, pre ktoré hrozí viacerým samosprávam nútená správa, podal žaloby na určenie neplatnosti kúpnych zmlúv, čo by malo nepredstaviteľné následky na samotných občanov. Okresný súd Malacky vo viacerých prípadoch rozhodol, že zmluvy sú uzatvorené plne v súlade so zákonom, čo zrejme UVO viedlo k späťvzatiu ostatných žalôb.

 

Politika

Návrh, aby sa upustilo od nezmyselného sankcionovania medzi jednotlivými zložkami verejnej správy a teda presúvania zdrojov z regiónov do štátneho rozpočtu, si získal sympatie poslancov naprieč politickým spektrom, s výnimkou poslaneckého klubu liberálov, čoho dôkazom sú aj hlasovania výborov a stanoviská jednotlivých členov zákonodarného zboru.

SkryťVypnúť reklamu

 

Na májovej schôdzi NR SR bolo v pláne druhé a tretie čítanie. Pred rozpravou k tomu bodu (parlamentná tlač 904) však plénum NR SR prekvapujúco rozhodlo o jeho presunutí na júnovú schôdzu. Snáď sa dozvieme dôvod presunu, keďže zatiaľ disponujeme len kusými informáciami.

Veríme, že samospráva sa dočká rozumného riešenia a štát sa k mestám a obciam (nielen v tomto prípade) bude správať ako k partnerom. Ako k partnerom, ktorí mu držia chrbát a už vyše dvoch rokov zabezpečujú krízové riadenie a činnosti úplne mimo rámca svojich povinností.

 

V mesiaci máj je naplánovaný - historicky druhý – mimoriadny Snem ZMOS, ktorý má za cieľ poukázať na problémy, s ktorými sa samospráva musí vysporiadať i z dôvodov rozhodnutí centrálnych orgánov. Dovoľujem si apelovať na delegátov snemu, aby i k tejto téme v mene svojej členskej základne vyslali jasný signál smerom k ústavným činiteľom.

Juraj Švarc

Juraj Švarc

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  10x

S obrovským nadšením a veľkou vďakou prijímam možnosť stráviť svoj život čo najviac podľa svojich predstáv... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu