Americke vs. slovenske skoly: Studenti a hodiny (2)

Nadvazujem na prvy clanok o porovnavani strednej skoly v Morrisone, Illinois a strednych skol (gymnazii) v Bratislave.Tento clanok je viac zamerany na skolu v Morrisone.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Ako som bola poucena, stredne skoly v Spojenych Statoch su rozdelene na Junior High Schools a Senior High Schools. Junior High School navstevuju ziaci do 14 rokov(co je vlastne nieco ako druhy stupen ZS), ktori nasledne prejdu na Senior High. Tu navstevuju 4 roky a to jest:

1. freshmen

2. sophomores

3. juniors

4. seniors

Co sa tyka high school, decka nerobia ziadne prijimacky. Jedina podmienka je stupen lepsi ako F (co je pochopitelne...)Za strednu skolu sa plati(zrejme preto si mozu dovolit lepsie vybavenie). Samozrejme sa plati za obedy a specialne pomocky alebo material ( napr. na telesnej si musite kupit tricko a nemozte nosit ziadne ine. Ak mate ine, ste vypocuvany...alebo za bowling, ktory sa tu praktizuje asi mesiac).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Apropo, obedy...ako som uz spominala, obedy su fakt zaujimave a nadmerne kaloricke(co sa na niektorych studentoch nepekne odraza). Do jedalne si studenti prinesu cipovu kartu, na ktoru si vkladaju kredit(ziadne seky, alebo platenie vopred na cely mesiac). Na obede im lunchlady pomocou pocitaca odrata kredit z karty.Cena jedneho obeda je 1.70 dolarov a mate moznost si kazdy den vybrat priblizne z troch alebo styroch jedal. Vzdy je vsak jednou z moznosti pizza alebo burger. Inak vam hodia na umelohmotnu tacku nieco, comu vsetci daju privlastok grous (spelling nevedia ani oni, tak mi nevedeli povedat) alebo inak povedane disgusting a od vas sa ocakava, ze vsetko zjete. K dispozicii je aj salad bar, kde si mozte vychutnat normalne jedlo, a teda nejaku tu zeleninku, salatik a dressing. Aby som vsak nezabudla, neustale je nejaky dezert- kolac, nejake gumene junkies, skoricove cookies, nanuk alebo puding. K tomu je, samozrejme, otvoreny bufet, kde platite opat pomocou cipovej karty. V skole je zakazane uschovavat jedlo v svojej skrinke, z coho automaticky vyplyva, ze si ziadne jedlo nemozte do skoly nosit. Teda ak ste hladny, tak musite pockat na obed.

SkryťVypnúť reklamu

Skola tu, v Morrisone, presla na, podla nich, efektivnejsi sposob vyucby a zaviedla dni A a B. V kazdom z tychto dni, ktore sa striedaju pocas tyzdna, je rovnaky pocet hodin,a to styri. Jedna hodina trva 85 minut a nasledovana 5-minutovou prestavkou, pocas ktorej treba rychlo zbehnut ku skrinke, vymenit si knihy a bezat na dalsiu hodinu. Po druhej alebo tretej hodine nasleduje obed. Po obede je posledna hodina alebo dve a potom 25-minova hodina zvana homeroom, kde by si ziaci mali robit ulohy( ale vacsina na to dlabe). Celkovo vyucko trva do tretej, kedy si decka, ktore nemaju auto zanadavaju a tiahnu smerom k autobusom (hej, takym zltym).

SkryťVypnúť reklamu

Vratim sa k obedom.Kedy ste privilegovani jest, zavisi od toho, ake hodiny mate a ci ste freshman, sophomore alebo junior, senior. Vela mojich spoluziakov byva casto hladnych( ja mam obed az po tretej hodine, ktora konci o 12:35). Ale vyuzivaju fakt, ze uz po druhej hodine sa vydava obed a rychlo zbehnu do prave otvoreneho bufetu nieco si kupit. Viem iba o jednom profesorovi, ktoremu nevadi, ked si nieco zobkate na hodine (profesor:" Toto co je?" "Sak ste dovolili maly snack?" obranuje sa ziak. "Hej, ale nie cely obed, Chris!" zira nanho Mr. Vance. Zraky padnu na Chrisovu lavicu: dve bagety zo Subway, flasa Coke a v ruke cookies). Niektori ucitelia nie su nakloneni ani zuvacke ( Homeroom.V tichosti si zujem zuvacku. Celkom dostojne, ziadne kravske zvuky, podotykam. "Zuvacku do kosa!" zodvihnem zrak a nadomnou ako general stoji Mrs. Palmer. OK, pomyslim si a vyhadzujem zuvacku do nedalekeho kosa. O par minut to zacina. Jedna skupinka hra karty, druha sa zabava triafanim papierikov do spoluziaka, tretia za hlasneho pokriku nacvicuje ako to bude vyzerat v lete na softballe a Mrs. Palmer hra na klaviri. Ja si citam knihu. Bez zuvacky.) 

SkryťVypnúť reklamu

A este nieco o samotnych uciteloch. Kazdy ma vlastnu triedu, vlastny pocitac a premietacku. Ziadne kabinety a chodenie hore-dolu po celej skole.Skoro neustale sedia na jednom mieste. Co je zvlastne a mohlo by sa to zaviest aj u nas, je fakt, ze ked ucitel alebo niekto z kancelarie potrebuje vybavit nieco s nejakym ziakom, skratka ho zavola cez rozhlas a je to vybavene. Takisto sa cez rozhlas robia ranne oznamy, vzdy na konci prvej hodiny. Na zaciatku hodiny sa vsetci svorne postavia, polozia ruku na hrud ako velki vlastenci a odrecituju spolu s hlasatelkou rannych sprav Pledge of Alliegance. Nemohla som uverit vlastnym usiam a ked som to videla na vlastni bulvy, tak mi bolo do smiechu.

Vacsina veci v Statoch sa da charakterizovat jednou frazou: Ako z filmu. (Miestami az nerealne realne) A tak si vravim: Vsade dobre, doma najlepsie.

Terezka Jurčíková

Terezka Jurčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pesimistická optimistka hladajúca svoj jang s množstvom trapasov a iných duchaplných zážitkov Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu