Čísla nepustia – OĽaNO je najaktívnejšie

Nie raz som sa stretla s výčitkou, že politici reálne nič nerobia, len vykrikujú. O niektorých to možno platí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Mám kolegov, ktorí v parlamente nikdy neprehovorili (mimo súkromných rozhovorov), nepredložili žiaden návrh, niektorí sa v Národnej rade pohybovali tak málo, že je otázne či vôbec svojich voličov zastupovali a či mandát získaný vo voľbách hájili...

Novinári si dávajú tú námahu a každoročne vyhodnocujú aktivity aj nás, poslancov a – pri všetkej skromnosti – nemám sa za čo hanbiť. Poslanci nášho hnutia sa umiestňujú na prvých priečkach. Vždy z toho najhoršie vychádzajú poslanci SMER-u. (Smer má unikát. Poslanca, ktorý rok mlčal)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Áno, ako sa vraví, kľúče od miešačky nemáme, ale parlamentnú robotu sme si odrobili poriadne. Tú, ktorá sa dá spočítať, spočítam. Tú, ktorú nevidno a nikdy sa o nej nemáte možnosť dozvedieť, viem len takto sprostredkovať. A je na vás či prácu, ktorou sa snažíme dohodnúť zmeny s kolegami, úradníkmi, ministrami a nielen politicky, ale najmä vecne, odhaliť, upozorniť, urýchliť, či nakopnúť veci, akceptujete, alebo nie.

Predkladáme najviac návrhov zákonov, najviac noviel, pozmeňovacích návrhov, interpelujeme, žiadame odpovede... Máme jasnú predstavu o tom, ako Slovensko pohnúť dopredu a k tomu výborný tím odborníkov, ktorí nám pomáhajú naše predstavy pretavovať do legislatívnych návrhov. To, že sa nám čokoľvek ťažko presadzuje je už iná vec. Vládny SMER jednoducho neakceptuje takmer nič z opozičných návrhov.

SkryťVypnúť reklamu

Môj odpočet

V nasledujúcich riadkoch ponúkam odpočet mojich aktivít počas tohto volebného obdobia. Najskôr mi dovoľte zopár čísiel. Predložila som dokopy 101 návrhov alebo noviel zákonov a 64 pozmeňujúcich návrhov. Ministrom som položila otázku oficiálne 71 krát a 40 krát som interpelovala vládu v súvislosti s rôznymi problémami a kauzami. (Moje aktivity v parlamente)

Vyberám zopár, pre mňa významných tém:

Užitočné ústavné zákony

Keďže v OĽaNO sme presvedčení, že občania majú participovať na vládnutí nielen cez odťažitých politikov, za nutné považujeme sfunkčnenie referenda. Pomôže to vzbudiť v ľuďoch opäť nádej, že veci sa dajú ovplyvňovať aj zdola. Jeden z ústavných zákonov, ktoré sme predložili mal špecifikovať proces výkonu referenda tak, aby nevznikali pochybnosti o jeho záväznosti. Všetci totiž vieme, že tento inštitút ako pilier priamej demokracie je neustále spochybňovaný. Zmenou by sa poslnil i vplyv a stav občianskej spoločnosti na Slovensku. Snahu o úpravu kvóra platnosti, alebo petície k referendu beriem ako samozrejmosť. Toto však vládnym, ale i niektorým „stálym“ politikom, nevyhovuje. Za dôležitý pokladám i ďalší z ústavných zákonov ( Smer ho tiež nepodporil, ale okukal a sčasti prebral), zavedenie princípu jedného platu pri výkone viacerých verejných funkcií, určenie nezlučiteľnosti funkcie poslanca NR SR s funkciou predsedu vyššieho územného celku a starostu obce popri iných funkciách. Ústavná ochrana dôchodkov mala zase zabezpečiť stabilitu dôchodkového systému, ktorá je neustále nabúravaná častými zmenami. Ako veľmi vážnu tému sme predkladali právo na výhradu vo svedomí.

SkryťVypnúť reklamu

Preukazovanie pôvodu majetku a korupcia

Jedným z hlavných pilierov hnutia OĽaNO je hmotná zodpovednosť politikov a verejných funkcionárov a s tým súvisí i funkčný a nie bezzubý zákon o preukazovaní pôvodu majetku. Všetci vidíme, že Slovensko má až príliš veľa politikov, podnikateľov, ktorí majú obrovské majetky a stále nie je jasné či ich nadobudli skutočne čestným spôsobom. Ak si máme byť istí, že občanov zastupujú čestní ľudia, nemal by byť problém vysvetliť zrozumiteľne že majetok je nadobudnutý oficiálne, že alobal politik nepoužíva na ochranu uliatych peňazí.

Korupcia Slovensko požiera a je zdrojom nedostatku v mnohých oblastiach a prebytku u vyvolených. Asi nik nepochybuje, že korupcia je jedným z najzávažnejších problémov. Ukazuje sa to v prieskumoch, mnohých nás irituje, ako sa obrovské peniaze strácajú v rôznych vreckách, namiesto v rôznych dobrých projektoch či rezortoch. Boli sme to my – poslanci z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ktorí sme navrhli komplexný zákon o ochrane, podpore a odmeňovaní osôb aktívne bojujúcich proti korupcii. Smer nakoniec podobný, ale oklieštený prijal. No o jeho kvalite svedčí i to, že za viac ako rok od jeho účinnosti doteraz nepomohol žiadnej osobe, ktorá korupciu oznámila, ani nepomohol vyriešiť ani jednu z množstva známych korupčných káuz.

SkryťVypnúť reklamu

Rodinná politika a ochrana zraniteľných

K mojej najdôležitejšej agende počas uplynulých 4 rokov patrila rodinná politika a ochrana slabších, znevýhodnených a zraniteľných skupín ľudí. Veľmi ma mrzí, že neprešiel náš návrh na zrušenie premlčateľnosti sexuálneho zneužívania, ktorý sme predkladali viac krát. Aj to, že SMER nechcel podporiť zmenu zákona o sociálnom poistení. Ten súčasný totiž napríklad matky na materskej dovolenke, ktoré nestihnú do 5 dní, odkedy sa dozvedia o nedoplatku sociálneho poistenia ho aj uhradiť, o dávky oberá.

Aj mojou zásluhou (moje návrhy síce nepodporili, ale na naliehanie predsa len zmenu ministerstvo urobilo) niektoré vdovy a vdovci nebudú diskriminovaní. Tento boj s veternými mlynmi sa podaril. Avšak v zákone stále zostali niektoré skupiny, ktoré sa právom cítia poškodené výpočtom dôchodku. A keďže viem, že slovenskí seniori rátajú každé euro, verím, že budem mať možnosť ešte ďalšie nespravodlivosti odstrániť.

Možnosť získať príspevok na starostlivosť o dieťa do veku 6 rokov pokiaľ samospráva nezabezpečí miesto v škôlke pomôže mnohým mladým rodinám. A je to oveľa spravodlivejšie.

Vyrovnanie sa s komunizmom

Veľmi ma mrzí, že ani 26 rokov od Novembra 89 sa nám nepodarilo zmierniť krivdy bývalého režimu. Napovedá to o tom, kde mentálne Slovensko je. Tento parlament, vládna strana, odmietla viac krát zmenu, ktorá by odstránili najhoršie nespravodlivosti a symbolicky by odškodnila obete komunistického režimu. Tieto postupne starnú, umierajú ale pocit krivdy za všetky tie zmarené roky komunistickým režimom bohužiaľ zostáva.

Ohliadnutie sa

...za kusom roboty, ktorá zostala na papieroch a čaká, že podnety od vás občanov, vypracované do návrhov zákonov, budú raz platiť.

Ak chceme, aby sa naša krajina konečne začala uberať iným smerom a aby o 4 roky vyzeral môj odpočet inak, možno radostnejšie, mali by sme 5. marca pristúpiť k urnám a voliť tých, ktorí sú aktívni, chcú, snažia sa a pracujú pre ľudí.

Na kandidátka OĽaNO – NOVA máme obdivuhodných ľudí so silnými príbehmi, ktorí už dokázali, že čestnosť a spravodlivosť je pre nich hodnota. Som hrdá, že môžem byť medzi nimi.

Chcem opäť spolupracovať so skvelými ľuďmi ako Veronika Remišová, Janka Šípošová, Eva Horváthová, Anka Verešová, Soňa Gaborčáková... Ťažko menovať, pretože tak ako Igor Matovič rád hovorí: „naša kandidátka je skutočná bonboniéra“.

Erika Jurinová

Erika Jurinová

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Oraváčka, mama, manželka a predsedníčka Výboru NRSR pre ľudské práva a národnostné menšiny (Poslankyňa NR SR za hnutie OĽaNO) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu