Fotenie mobilom

Predstavte si muzikanta. Skladá pesničky a nahráva ich. Má kapelu, hrá na elektrickú gitaru alebo syntetizátor. Okolo seba má spústu krabičiek a konečnú podobu dáva pesničkám na počítači a v štúdiu. Zvuk upravuje a doťahuje tak, aby mal farbu a cveng, aby bol vyjadrením a zosilnením toho, čo chce svojou hudbou povedať. A potom večer príde domov, zvesí zo steny staré ukulele, sadne si vzadu na dvor a len tak si začne brnkať. Fotografovým ukulele môže byť, napríklad, mobilný telefón.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu

Fotenie telefónom je krásne svojou priamočiarosťou. Mobil je Polariod dneška. Skicár a diár, ktorý máte vždy po ruke. Pri fotení s mobilom fotograf nevstupuje do procesu a aj onen povestný "rozhodujúci okamžik" je pri pomalej reakcii telefónu po stlačení spúšte občas viac hrou náhody, ako zámeru. Nemusíte myslieť na clony, expozičné režimy, zaostrenie či hĺbku ostrosti. Jediné, čo zostáva, je hľadanie obrazu, hľadanie svetla.

Obrázok blogu

Technická nedokonalosť fotiek z mobilu má svoje čaro a pôvab. Tak ako škŕkanie starej platne alebo zavŕzganie struny na hmatníku sú zdrojom neurčitého pocitu pravosti a autentickosti. Mobily sú navyše občas schopné až prekvapujúco dobrých výsledkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Môj mobil beží na Androide, mám k nemu nainštalovanú aplikáciu s pôvabným názvom Vignette. Chcem na ňom fotiť do štvorca a Vignette orezáva už náhľad pri komponovaní. Okrem toho robí mierny posun farieb a pridáva vi(g)netáciu. Fotky z mobilu už ďalej neupravujem. Pre zobrazenie na monitore je rozlíšenie orezaných troch megapixelov viac ako dostatočné. Pri tlači stačí na formát tak do 15 x 15 cm

Obrázok blogu

Nič nezničí fotku tak ako neostrosť. Teda existujú fotky, ktoré sú dobré a neostré zároveň, ale tých je ako šafránu. Základným pravidlom pri fotení s mobilom je držať ho pevne v rukách. Ak sa dá, držte lakte pri tele a nenaťahujte ruky zbytočne moc dopredu. Ak fotíte v šere alebo noci, oprite si ruky s mobilom o strom, lavičku, alebo plece kamaráta.

SkryťVypnúť reklamu

Dávajte si pozor, aby ste nepreexponovali oblohu. Obyčajne to riešim ľstou a úskokom. Nastavím mobil tak, aby obloha tvorila váčšiu časť záberu a stlačím spúšť (teda v tomto prípade vlastne nie spúšť, ale tlačidlo hlasitosti). Mobil nastaví expozíciu, ale kým si to chudák spomalený premyslí a prepočíta, mám, nemám, mám, nemám, mám, nemám, až nakoniec naozaj cvakne, chvíľu to trvá. Počas tej chvíle presuniem kompozíciu tam, kam chcem. Občas sa trafím, občas nie. Zvášť pri silnom slnku je fotenie cez displej zúfalstvom.

Obrázok blogu

Keď fotíte s mobilom musíte sa zmieriť s tým, že vaše pesničky budú znieť ako pesničky hrané na ukulele. Nevadí. Skúste z nevýhody urobiť výhodu. Ak niečo nejde skúste to nafotiť ináč. Nech fotíte kdekoľvek čokoľvek s čímkolvek, vždy sú limity, ktoré nás obmedzujú. Fotenie s mobilom je skvelé cvičenie v tom, ako ich prekonávať.

SkryťVypnúť reklamu

S mobilom vytvoríte obrázky, ktoré by ste ináč neurobili. Kedysi som videl sci-fi film o kameramanovi, ktorému zabudovali kameru do oka a hovoril som si, také niečo by som chcel mať. Mobil je k tomu zatiaľ najbližšie. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť :-)

Moju prácu (nie z mobilu) nájdete aj na Facebooku, stačí, ak sa zapojíte na www.facebook.com/jurokovacik (nové okno)

Obrázok blogu

P.S. Aj takto sa dá hrať na ukulele

Juro Kováčik

Juro Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som fotograf. Nájdete ma nawww.jurokovacik.comFacebookTwitter Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKrajinaFotenieTechnické veciLightroom

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
SkryťZatvoriť reklamu