Fotenie v daždi

Fotenie krajiny je krásne svojou nepredvídateľnosťou. Svetlo nenastavujete vy, ale hlavný osvetľovač. Každý má rád slnko, ale zamračený upršaný deň vôbec nemusí byť tým najhorším počasím, čo vás pri fotení postihne. Naopak, tlmené rovnomerné svetlo sa vám pri dobrom exponovaní odmení mäkkou kresbou krajiny a sýtosťou farieb, akú by ste pri plnom slnku nemali šancu dosiahnuť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Fotky priložené k tomuto článku boli urobené pri Neiz Vran počas mojej minuloročnej cesty do Bretónska. V teň deň bolo zlé počasie už od rána a pršalo síce mierne, zato takmer nepretržite. Vedel som, že sa sem tam rýchlo znovu nedostanem a tak som sa snažil fotiť, využívajúc či už krátke prestávky v daždi alebo závetrie za veľkými skalami.

Je zopár vecí, ktoré vám môžu v takomto počasí pomôcť. Na prvom mieste je pršiplášť alebo ešte lepšie pončo z hrubšej pogumovanej látky. Ak vidíte na fotografii pod pončo schováte ľahko aj batoh či tašku s kamerami a objektívmi a ak treba aj ruky. Ak fotíte na jednom mieste bez dlhého chodenia, pončo je ideálne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Temné zamračené počasie znamená veľký pokles intenzity svetla. Naše oči a mozog tento skok korigujú, ak však začnete fotiť pod tmavými mrakmi zistíte, že časy okolo pol sekundy či sekundy nemusia byť ničím výnimočným ani na pravé poludnie. Statív je preto pri fotení v daždi nevyhnutnosťou.

Handričku na objektív by ste mali mať pri sebe vždy. V upršanom počasí si na ňu spomeniete, keď budete z objektívu potrebovať zotrieť kvapky. Aj keď to znie na prvý pohľad paradoxne, viac ako dobrý nápad je mať pri daždi na objektíve slnečnú clonu. Nezabudnite objektív pravidelne kontrolovať. Zopár kvapiek v zábere na monitore kamery ľahko prehliadnete.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Najväčším problémom môže byť kamera. Buď máte kameru, ktorá je odolná voči počasiu a potom vám je jedno, či prší alebo sneží, alebo budete improvizovať. Existujú obaly do zlého počasia, ktoré sa predávajú vo fotoobchodoch, nemám však s nimi žiadnu skúsenosť. Nie zlý nápad je i dáždnik, hlavne ak máte niekoho, kto by ho nad kamerou držal. Ak ho držíte sami začne vám rýchlo chýbať tretia ruka. Ak máte kameru odolnú voči počasiu, kritickým momentom je výmena objektívu. Tu zase platí to, čo som napísal vyššie o dáždniku a tretej ruke. Pokiaľ ich nemáte, objektív v daždi nikdy nevymieňajte.

Ak chcete sledovať moju prácu pravidelne, stačí ak sa prihlásite na www.facebook.com/jurokovacik (novom okne)

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Fotku so urobil s 24 mm Nikkorom a použil som pri nej aj prechodový filter na stmavenie hornej časti. Aj keď nerád musel som kvôli hĺbke ostrosti zacloniť až na 22 a čas potom vyšiel na pol sekundy.

Juro Kováčik

Juro Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  38
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som fotograf. Nájdete ma nawww.jurokovacik.comFacebookTwitter Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKrajinaFotenieTechnické veciLightroom

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu