V orientácii nám pomôžu dve pravidlá na rýchle zapamätanie. Za prvé, to či je Mesiac na ceste ku fáze splnu alebo novu rozpoznáme ľahko podľa jeho tvaru na oblohe. Ak má podobu písmena D, znamená to, že ide „dopredu", a teda narastá až ku plnosti splnu. A naopak, ak má tvar písmena C znamená to, že „cúva" a teda zmenšuje sa až ku fáze temného novu.
Druhé pravidlo nám pomôže odhadnúť, kedy by sa mal Mesiac zjaviť na oblohe. V čase splnu Mesiac vychádza pri západe slnka a zapadá, keď slnko vychádza. Pred splnom sa predbieha, teda vychádza pre západom slnka a naopak, zapadá pred východom slnka. Po splne sa postupne viac a viac oneskoruje. Ide iba o orientačný údaj. Ak chcete fotiť Mesiac s krajinou pravidelne, určite si stiahnite vynikajúci freeware The photographer‘s ephemeris, nájdete ho na http://stephentrainor.com/tools. Pomôže vám nie len s presným časom východu a západu slnka a Mesiaca, ale aj s určením miesta, kde budú vychádzať či zapadať
Fotku, ktorú som vybral k tomuto článku som urobil v septembri minulého roku. Bolo to v deň, ktorý nasledoval po splne, asi pol hodinu po východe slnka. Je to pohľad na Veľký Choč od pamätníka nad Liptovským Mikulášom. Vzduch nad zemou bol plný oparu, Mesiac bol však ešte dosť vysoko a tak má pekne vykreslené detaily. Ako každá ranná či večerná fotka je i táto robená zo statívu. Použil som starý 100 mm Nikkor. Mám ho rád, lebo je už o poznanie dlhší ako normálny objektív, stále však zobrazuje krajinu ako celok, nie iba jej výsek. Urobil som tu iba dva zábery a potom utekal na druhú stranu kopca, kde sa mäkké svetlo stúpajúceho slnka pomaly ako med rozlievalo na poliach pod Barancom.
Vyvolanie tohto záberu tak, aby sa v konečnej podobe priblížil mojej predstave nebolo úplne jednoduché. Možno práve preto by tento obrázok mohol byť prvou fotkou, ktorej vyvolanie by som chcel popísať v časti tohto blogu venovanej Lightroomu, tmavej komore digitálnej fotografie.
Ak sa vám páčia moje fotografie a ste na Facebooku, nájdete ma na stránke www.facebook.com/jurokovacik (nové okno).
