Recenzia filmu: Hrdinovia a zbabelci

Vplyvný a ambiciózny republikánsky senátor Jasper Irving (Tom Cruise) poskytuje exkluzívny rozhovor prestížnej novinárke, aby ohlásil  začiatok novej stratégie v Afganistane. Profesor Stephen Malley (Robert Redford) sa snaží nádejného, no ľahostajného študenta (Andrew Garfield) presvedčiť o potrebe angažovanosti. V Afganistane sú dvaja profesorovi študenti (Michael Pna a Derek Luke), ktorí dobrovoľne vstúpili do armády, súčasťou operácie, ktorá štartuje novú Irvingovu stratégiu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu
(zdroj: www.rottentomatoes.com)

Hrdinovia a zbabelci boli bezpochyby veľmi očakávaným filmom. Predovšetkým aktuálnosť témy, spracovanej uznávaným režisérom, a hviezdne obsadenie - Tom Cruise, Meryl Streep, Robert Redford výrazným spôsobom podporovali očakávania „majsterštyku" s napr. aj oscarovými ambíciami. A to rozhodne Hrdinovia a zbabelci nie sú.

Vo filme je scéna, v ktorej sa profesor pýta svojich študentov, čo si myslia o aktivite organizácie, ktorá rozdáva čisté striekačky narkomanom. Takmer všetci študenti zhodne tvrdia, že je to veľmi dobá vec, pretože sa tým zníži riziko prenosu nákaz a chorôb. Jeden študent však oponuje: nie je to v poriadku, pretože predsa spoločnosť nesmie podporovať ľudí a uľahčovať im porušovanie zákona. To by potom mali vytvoriť aj špeciálny pás na diaľnici pre opitých šoférov. Ako profesor neskôr študentovi hovorí, svojim názorom vyvolal jednu z najzaujímavejších debát v triede. Bohužiaľ, filmu Hrdinovia a zbabelci chýba práve pohľad toho oponujúceho študenta, ktorý by dokázal film pozdvihnúť na niečo viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky názory a myšlienky, ktoré odznejú vo filme som už niekde videl, počul, alebo čítal Napriek tomu, že ani zďaleka nie som detailne zorientovaný v americkej zahraničnej politike a v problematike Blízkeho východu. Rast protiamerických nálad je postoj aj v našej spoločnosti značne rozšírený. Prirovnávanie amerického vojenského pôsobenia na Blízkom východe k druhému Vietnamu nie je novinka. Rovnako ako kritika spravodajských médií za ich posun (či zosun) k slepej honbe za sledovanosťou, spojenou so stratou schopnosti (príp. aj vôle) vidieť, ale najmä sprostredkovať kontext jednotlivých udalostí, tiež nie je nová. A celkom určite nie je nový názor o príklone ľudí (predovšetkým mladých) k cynizmu, apatii a nezáujmu. Režisér Redford a scenárista Matthew Michael Carnahan sumarizujú známe pohľady na vec, no neprinášajú žiaden nový podnet, nesnažia sa ísť ďalej ani hlbšie. Čo je však horšie, robia tak často prostredníctvom ťažkopádnych a nepresvedčivých dialógov, a vykreslením postáv, ktoré je typické pre náladu prevažne demokratického Hollywoodu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo zostáva je film, ktorý vyzerá ako divadelná inscenácia iba priemernej akademickej debaty, v ktorom ani jeden z ústrednej silnej hereckej trojky nepodáva svoj najlepší výkon (najlepšie vychádza z filmu Meryl Streep, ktorá asi nie je schopná zlého herectva). Nie je to celkom zlý film, „len" napriek vážnosti témy banálny, napriek výborným hercom až nečakane mdlý a prchavý, a napriek striedmej stopáži zdĺhavý a pre väčšinu divákov nudný.

Hodnotenie: ●●●○○

Miro Kačmár

Miro Kačmár

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád filmy, knihy a hudbu. O filmoch občas niečo zosmolím. Zoznam autorových rubrík:  Recenzie filmovFilmové všeličoOff TopicSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu