„Čerstvé“

Chytila ma taká teroristická myšlienka, že by to chcelo jednu bombu na jedno menšie nákupné stredisko na našom sídlisku, alebo, aby to nevyznelo nejako drasticko – násilnícky, aspoň čarovnú paličku (čo ozaj čaruje) ktorou by som tri krát šľahla a vyparilo by sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

Niekedy rozmýšľam či je v hre len zlé astrologické zoskupenie planét, kde je nejakej v zlej konjukcii nejaká planéta s niektorou inou, alebo skrytá kamera, či len obyčajná drzosť. To posledné mi vychádza ako najreálnejšia možnosť.

Naivne som si myslela, že s rastom cien vzrastie aj kvalita tovaru v obchodoch, alebo aspoň sa nedostane na úroveň tých, ktoré ráno odpratáva smetiarska služba. Mýlila som sa, stále je čím prekvapiť.

Predo mnou stojí klasická kockovaná socialistická budova s klasickými obchodíkmi. Mám rada „retro“ obchodíky, pripomínajú mi detstvo a človek v nich dokáže nájsť aj výrobky, ktoré v moderných centrách už nedostane.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moje nakupovanie začalo v mäsiarni, kde som kúpila šunku a kuracie prsia „chladené“ ktoré boli z polovice vlastne mrazené a čudne bledé. Keď som sa opýtala, prečo sú v takom stave, dostala som odpoveď, že lepšie mrazené ako pokazené. To som ešte netušila, že aj tá druhá časť vety, teda to slovo „pokazené“ bude pravdivé. Pokladňa sa zabuchla a mne nebol ani vydaný bloček.

Pokračovala som v zelovoci, kde som kúpila zemiaky, chcela som ešte vziať aj nejakú zeleninu, ale uhorky boli mäkké ako h...a paradajky nevyzerali tiež akurát najlepšie.

Fajn, mám mäso, zemiaky, zeleninu nejako oželieme, ešte kúpim nejaké sladkosti, skočím so synom do cukrárne a môžeme ísť domov.

Skryť Vypnúť reklamu

V cukrárni si väčšinou dajú načas a kým upokojujete dieťa, ktoré chce téééraz jesť, vás nechajú čakať kľudne aj päť a viac minút, kým sa im uráči vás obslúžiť, za skoro dve eurá potom dostanete pri väčšom šťastí jeden čerstvý koláč a jeden starý a pri tom menšom šťastí dva staré. Potom vás čaká úloha výchovného rodiča, keď vám dieťa trhá rukou PREČO mu už NECHCETE kúpiť koláčik a keď výchovné reči zlyhajú, idete obkľukou domov.

Potraviny nakúpené, ide sa domov. Veci vybalené, môžem začať variť. Šúpem zemiaky a na moje nemilé prekvapenie, každý jeden zemiak je zvnútra zhnitý, samé čierne škvrny, jeden za druhým, vydlubávam do nich diery v snahe zachrániť aspoň niečo, no nedá sa. Kašlem na to, uvarím k mäsu ryžu, povedala som si. Vybaľujem mäso a čudne zapácha, mieša sa tam smrad údeného mäsa v kuracine, zjavne je napáchnuté kadečím, je bledé ako rozmrazené mäso, ktoré už postálo tak deň dva v chladničke, potom bolo opäť zamrazené a opäť rozmrazené. Vonia nevábne, akosi staro a mne tri eurá nestoja za akútne žalúdočné potiaže celej rodiny, takže ide do koša.

Skryť Vypnúť reklamu

No a teraz čo, zemiaky pokazené, mäso tiež. Muž už medzitým prišiel z práce a teraz sedíme všetci traja zúfalo hladní za kuchynským stolom. V tom som to optimisticky chcela zachrániť šunkou. Muž si vzal plátok a celý sa rozpadol na cimpr-campr, vzal ďalší, to isté sa zopakovalo. Šunku jednoducho nebolo možné vziať do rúk a skonzumovať. Tá mokrá lepkavá masa sa trhala ako staré gate. Bola taktiež z inkriminovanej predajne, čo som už len mohla čakať.

Takže zoznam na nič potravín sa rozrástol. Na stole ostala ležať už len malá čokoládka. Rozbalili sme ju, dnu namiesto hnedej kakaovej pochúťky nás čakala vyblednutá tyčinka, zjavne si pamätala horúce letné dni.

Skryť Vypnúť reklamu

Zúfalo pozerám na stôl a v hlave mi beží kalkulačka, koľko eur som vyhodila spolu s tým „kvalitným“ jedlom:

šunka: 1,50 eur

kuracie prsia: 3 eur

zemiaky: 0,60 eur

čokoládová tyčinka 0,50 eur

koláč 1 eur

spolu: 6,60 eur išlo rovno do koša

a kde je môj čas, keby som mala na výber, tak ich hodím rovno do bedne pred blokom a mám pokoj a ešte by som aj niekomu tým urobila radosť.

Niektorým ľuďom už lezie na nervy, ked sa stále pri takejto situácii spomenie zahraničie, ale fakt toto som nezažila ani v talianskej dedine, nie to ešte v hlavnom meste, kde chuťové bunky boli láskané neskutočným výberom čerstvých potravín a to čo ste si priniesli domov toho sa nebolo treba báť. Je mi niekedy smutno z obchodov okolo mňa a to nežijem v žiadnom zapadákove, teda, snáď.

Tá budova mi stojí v ceste, snívam o tom, že sa premení na zmysluplnejšie stredisko s čerstvou ponukou. Týmto apelujem teraz takto pred voľbami primátora, že voliť budem jedine toho, kto nebude mať vo svojom programe len nezmysly, ale urobí poriadok s hlavnými vecami, ktoré sťažujú život bežným ľuďom žijúcim v meste, ako aj nedostatok škôlok na sídlisku, či nedostatok spojov, alebo vôbec nechodiace žiadne spoje na určité miesta...je toho viac, ale o tom niekedy nabudúce...

ďakujem za pozornosť :)

Zuzana Kalafusova

Zuzana Kalafusova

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zuzana s vnútrom filozofa a miliónmi myšlienok Zoznam autorových rubrík:  ÚvahyPoéziaPrózaCo zivot dalSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu