Óda na Fica

Z doby keď som mal 17 rokov a začínal som sa zaujímať o politiku mi utkvela v pamäti debata kde Fico tvrdil, že po vstupe do EU nám ceny vzrastú dvoj až trojnásobne. Minister financií (Ivan Mikloš) neplytval dychom na vyvracanie “argumentov“ a namiesto toho sa obrátil na divákov. Prosil ich, nech si zapamätajú Ficov výrok a po vstupe do EU nech si na Fica spravia vlastný názor. Ja som si zapamätal. Odvtedy som mal viac príležitostí posúdiť Ficov prístup k pravde. Nie, že by Dzurindova vláda neklamala... ale drzosť s akou svoje názory prezentuje Fico ma neprestáva udivovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Pár viet na úvod

Nie som naivnýa viem, že môj článok neprinesie žiadne nové skutočnosti nevoličom koalíciea ktoré voličom „troch kráľov“ tiež nič nepovedia. Napriek tomu by som sarád podelil o svoje názory. Prirodzenou vlastnosťou názorov je, že je sú spochybniteľnéa tiež ich zvykne byť na jednu otázku viac. Ja som si už dávnejšie vybral takýnázor, s ktorým sa nemusím spoliehať na solidaritu a dobro iných ľudí (z ekonomickéhohľadiska)... verím, že chamtivosť a túžba po moci v kombináciis trhovou ekonomikou (konkurencia, voľný vstup na trh, atď.) sú väčšieistoty... a preto môžem hrdo vyhlásiť: „Som pravičiar.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľavica vs. pravica (v extrémnejšom podaní)

Pravica berie a ľavica dáva. Koho teda voliť? Jasná odpoveď - ľavicu. Veď naša ľavica myslí na sociálneslabších, máme všelijaké finančné bonusy, ktoré pravica nechce dať. Ľavica dávaväčšie právomoci zamestnancom a nie zamestnávateľom, minimálna mzda nám rastie…čo viac si môže volič priať?

Ľavica teda myslíhlavne na ľudí ako je Fero, ktorý robí v Kia a Kórejčania ho vďaka ľavici nemôžunútiť makať 16 hodín denne bez prestávky… ľavica mu to miesto robí znesiteľnejším.A naozaj, je to tak. Fero sa má skutočne lepšie. Prečo? Lebo ľavica prijala zákon,že môže robiť maximálne 10 hodín denne a keďže zvýšila aj minimálnu mzdu tak muto ani nezníži mesačný prijem. Čo z toho vyplýva? Len jedna vec. Fero o 10rokov bude nezamestnaný, pretože Kia presunula svoju továreň do Bulharska.Pravica naopak povie všetkým, aké sú u nás podmienky a že ľudia sú tu prakticky“otrokmi“ bez práv a o par rokov sa Fero nebude vedieť rozhodnúť do ktorejfirmy má ísť robiť vedúceho prevádzky.

SkryťVypnúť reklamu

Štedrosť ľavice. Všetcivieme, že Dzurinda bral a Fico dáva. Fico podľa slovenských zákonov peniaze tlačiťnemôže. Bohužiaľ (pre ekonomicky zdatnejších čitateľov našťastie). Vláda tedamusí vyberať dane od ľudí a spoločnosti. A je len správne, že bonusy idú ľuďom,ktorí ich naozaj potrebujú a ja som naozaj rád, že sociálne slabší budú maťprilepšené. Ale! Peňazí môžem dať len toľko, koľko mám. Ak nie, tak si musím požičať.A Ficova vláda má pre tento rok rozpočtový deficit okolo dvoch percent, čo znamená,že to zaplatí neskôr niekto iný (naše deti alebo vnúčaťa). Takže keď niekto z vásdostane bonus od štátu, prosím, nebuďte zaň vďační Ficovi ale ďalším generáciám,pretože oni sú tými, kto ten bonus zaplatia. Nie Fico. Ten si iba robí dobrýimage z cudzích peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo mám rád Dzurindu (a hlavne Mikloša)

Keď Dzurinda nastúpildo úradu, čakali ho dlhy, z ktorých by sa veľa ľuďom zatmelo pred očami. Kukoncu Mečiarovej vlády nebola žiadna západná banka ochotná poskytnúť priamy úver Slovenskej republike. A čo viac, štátny sektor sa nachádzal v stave,kde sa ani finančné ukazovatele nedaliriadne vypočítať. To znamená, že Mečiar našu krajinu viedol tak povediac “odoka” a do pr…. problémov.

Zhrnuté a podčiarknuté,Dzurinda nastúpil do nezávideniahodnej situácie. Hlavnou úlohou vlády(1998-2002) bolo postaviť na nohy ekonomiku Slovenskej republiky. A Dzurindovisa to podarilo. Dlhy, ktoré Mečiar narobil zaplatil Dzurinda. Nie, Dzurindanie. Platili ich občania či už priamo alebo nepriamo. Avšak iný spôsobneexistoval a Dzurindovi treba priznať, že nehľadiac na vlastný politický imagenastolil dobrú ekonomickú situáciu Slovenska a pripravil ho na vstup do EU (okrajovospomeniem, že pri nástupe Dzurindu k moci sa mu v zahraničí smiali keď vyhlásil,že chce isť do EU spolu s ČR). Číže bol to on, kto nás dostal z problémov,aj keď to boli občania, kto najviac pocítil dlhy, treba si uvedomiť, že tiedlhy narobil muž, ktorý je znova v koalícii.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé obdobie Dzurindovejvlády a jeho reforiem zhrniem do jedného čísla: 8,3%-ny rast HDP v roku,keď mu vypršalo vládne obdobie. A len taká maličkosť: sme v EU a prijímameako prví z V4 Euro!

Tak prečo mám radDzurindu? Jednoducho preto, že mi nachystal krajšiu budúcnosť než mohol ktokoľvektušiť v roku 1998.

Niektoré Ficove názory na ekonomiku a ako to všetkovidím ja (laik)

A Fico povedal: Budišnižšie ceny elektriny a plynu a 6 dni pripravoval zákony na ich zníženie.Siedmy deň odpočíval a všetko bolo dobre. Jeho ovečky zas pocítili múdrosť Ficaa chválili ho a velebili…. A velebiť ho budú ešte niekoľko rokov až….

Až príde deň keď energetickéfirmy zahlásia, že nemajú dosť peňazí na kúpu ďalších palív a dajú (dúfam, že užnie Ficovi) na výber 2 alternatívy: dajte nám peniaze alebo nemajte čím kúriť.Zase treba podotknúť, že štát peniaze netlačí a platiť budú musieť občania. A keďsa bude prešetrovať, prečo nemajú spoločnosti peniaze, tak sa náhodou popri tompríde na to, že energetický sektor je investične veľmi náročný a naozaj nákladnýa spoločnosti tak nejak potrebujú finančné prostriedky na investície.

Čo môže byťzaujímavé je, že kým v roku 1993 si mohli ľudia pracujúci za priemernú mzdukúpiť z platu 275 litrov benzínu, v roku 2006 to bolo už 474 litrov – najviac vhistórii Slovenska.

DSS je fuj. Fujto aj je ale len keď chcem spravovať (a rozdávať) tie miliardy z odvodov ja,ako štát. Veď kto by odolal tomu aby rozdal miliardy určené na budúce dôchodky chudobnýmľuďom a pritom si vylepšil image? Je len správne, že dôchodky ktoré teraz odvádzamezaplatia ďalšie generácie. Veď my robíme na terajších dôchodcov, tak prečo by našedeti nemali robiť na nás? A koho zaujímajú tie žvásty o starnutí populácie a znižovanípôrodnosti? To sú problémy ktoré budú riešiť naše deti a vnúčatá. A keď budememat šťastie, tak nás ani nezachytí zvýšenie hranice veku odchodu do dôchodku. Opäťkrásny príklad ako dobre sa môžeme mať teraz s Ficom na úkor budúcnosti.

Zákonník prácetreba upraviť tak, aby slabší a utlačovaní zamestnanci nemuseli toľko trpieťpod útlakom zamestnávateľov. Ale kebyže sa nad tým poriadne zamyslíme,zistíme, že ich krásne dokáže ochrániť chamtivosť zamestnávateľov spolus konkurenciou. A preto, keby som bol ozajstným ľudomilom, tak neochraňujemkonkrétne pracovné miesto s konkrétnym platom ale pracovnú pozíciu vo všeobecnosti.A nechám nastavené také podmienky, že na Slovensko bude prichádzať čím ďalejtým viac spoločností a ich nechám, nech sa predbiehajú kto viac ponúkne, keďzačne byť nedostatok pracovnej sily. Dovolím si tvrdiť, že to prinesie oveľaviac výhod ako nejaká právna ochrana, ktorá sa zmôže iba tak na výšku minimálnehozárobku, pár dni voľna a dĺžku pracovného času.

Za neprimerane zvyšovaniecien po zavedení Eura hrozí aj väzenie... tak tu sa pán premiér spolus ministrom spravodlivosti prekonali. S ťažkým srdcom vynechám všetkyvýrazy, ktoré sa mi derú na jazyk a prejdem hneď k hlavnému problému,ktorý tí dvaja populisti zabudli spomenúť. Sú nim zákony SR. Myslím, že to začínatakto:

My národ slovenský, pamätajúc na politické a kultúrnededičstvo svojich predkov a na stáročné skúsenosti zo zápasov o národné bytie avlastnú štátnosť, v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva ahistorického odkazu Veľkej Moravy, vychádzajúc z prirodzeného práva národov nasebaurčenie, spoločne s príslušníkmi národnostných menšín a etnických skupínžijúcich na území Slovenskej republiky, v záujme trvalej mierovej spolupráce sostatnými demokratickými štátmi, usilujúc sa o uplatňovanie demokratickej formyvlády, záruk slobodného života, rozvoja duchovnej kultúry a hospodárskejprosperity, teda my občania Slovenskej republiky uznášame saprostredníctvom svojich zástupcov na tejto ústave:

Pokračuje tozrejme nezaujímavými žvástami (pre premiéra a ministra) o ľudských právacha slobodách, kde okrem iného tretia hlava upravuje: základné princípy hospodárstva Slovenskej republiky, ktoré sa zakladá na princípoch sociálne aekologicky orientovanej trhovej ekonomiky... Trhovej ekonomiky.

Trhová ekonomika, trhové hospodárstvo, kapitalizmus sú výrazy ktoré charakterizujúekonomiku založenú na systéme slobodného podnikania a voľnej súťaže. Fungujeprostredníctvom trhového mechanizmu, v ktorom vstupuje do vzájomného vzťahuponuka a dopyt a výsledkom je trhová cena.

Nie Fico, nieHarabín. Nás má chrániť dopyt a ponuka. A kde ponuka zlyháva, tam máme protimonopolnýúrad. Preto mi vrie v žilách krv, keď počujem taký populisticky výrok, poktorom sa ľudia cítia s Ficom bezpečnejšie napriek tomu, že by sa malidoma triasť, keď premiér Slovenskej republiky a minister spravodlivostidrzo ignorujú ústavný zákon a hovoria, že myslia na obyčajných ľudí.

Čo príde nabudúce?Od Fica snáď trest smrti... veď je jasne dokázané, že znižuje kriminalitu.A od Harabína? Snáď zrušenie prezumpcie neviny... podstatne by to urýchlilosúdne procesy a odľahčilo by sa súdom.

Ak som svojimi názormiurazil voličov Róberta Fica a Vladimíra Mečiara tak sa ospravedlňujem. Avšakvedzte, že vaše názory ma poburujú snáď každý deň.

Rad príjmem objektívnukritiku, ešte radšej rady alebo lepšie vysvetlenia problémov, ktoré rozoberám(aj tých ktoré som vynechal) a dúfam, že som medzi čitateľmi našiel aspoňpár ľudí, ktorým sa môj (prvý) článok páčil. Snáď keď Fico opäť niečo vyvedie,bude aj ďalší (takže pokračovanie čoskoro).

Ondrej Kališ

Ondrej Kališ

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občas sa aj nemýlim :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu