Národný park Bavorský les práve tento rok slávi svoje 40-te narodeniny. Jeho základnou myšlienkou je ochrana divokej prírody a základným krédom je: "Natur Natur sein lassen" čo znamená ponechať prírodu samu sebou. Tu je pár praktických ukážok ako sa im darí toto krédo napĺňať:


Ďateľ veľký - bežný obyvateľ Bavorského lesa. Nachádza tu vďaka pestrým prirodzene sa vyvíjajúcim lesom a veľkému množstvu odumretých a nevyťažených stromov vynikajúce podmienky pre svoj ďatlí život.

Čo je zvláštne na tomto zlomenom strome? Na prvý pohľad vôbec nič, no pozornejšie oko zbadá že bol spílený a ponechaný na mieste tak, aby neohrozoval a zároveň vizuálne nerušil bezprostredné okolie turistického chodníka.



Takéto zelené koberčeky poskytujú úkryt množstvu drobných živočíchov

To čo môžu ľudia vnímať ako neporiadok, je nevyhnutným predpokladom biologického bohatstva lesa

Mohutný strom bude po odumretí ešte dlhé roky slúžiť ako úkryt a hniezdisko pre rôzne druhy vtákov. No až keď jeho telo padne na zem, začne prekypovať najrozmanitejšími formami života.



Z diaľky pôsobí les v hrebeňových partiách mŕtvo.





Ale každý kto chce, sa môže na vlastné oči presvedčiť, že na mieste vyschnutých stromov vzniká bez pričinenia človeka nový - rozmanitejší les.

Rašiace bukové listy, orámované jemnými bielymi chĺpkami, žiaria sviežozelenou farbou, ktorá je v tomto čase typická pre nižšie položené lesy

Mladý skokan hnedý v "lese" ploníkov

Soldanelka nesmelo vykúkajúca z čučoriedkového porastu

Na každom kroku môže človek objavovať dosiaľ neobjavené detaily

Kuna skalná



Hra svetla a tieňa. Každý jeden moment v živote človeka, každý jeden pohľad je jedinečný a už nikdy sa nezopakuje. Kde inde si to má človek uvedomiť, ak nie práve tu, pri objavovaní meniacej sa tváre prírody národného parku?


Aj ježkovi sa tu páči. V prirodzenom lese má dostatok svetla aj tieňa, potravy aj bezpečných úkrytov.
