No a potom sú tu ľudia, ktorí sa na poslov jari úprimne tešia, očakávajú ich a vítajú, len tak, s otvorenými očami a srdcom. A týmto ľuďom chcem priblížiť niekoľko z tých poslov jari, ktorí najčastejšie symbolizujú prichádzajúcu jar mne.
Okrem tých úplne najbežnejších druhov, ktoré väčšina z nás dobre pozná, ako napríklad trasochvost biely, je pre mňa jedným z najmilších poslov jari trasochvost horský.

Hneď ako začnú po zime rozmŕzať neresiská žiab, začnú sa ozývať hlasitým kŕkaním skokany hnedé. Pozorovať ich môže byť skutočne nevšedným zážitkom.

Ani motýle na seba nenechajú dlho čakať. Táto babôčka osiková rozťahuje krídla, aby zachytila čo najviac lúčov Slnka, ktoré ešte stále nemá takú silu ako v lete.

Niektoré červienky tu prezimovali, iné sa po zime vracajú na staré miesta, aby mohli založiť ďalšiu generáciu.

Jelene už zhodili svoju ozdobu a na hlavách im začínajú rásť nové parohy, pokryté jemným lykom.

V očiach čiernej vretenice akoby horel plameň. Veľkonočné sviatky oslávila síce ešte trochu skrehnutá, ale už v najbližších dňoch to bude len lepšie.

Niektoré chrobáky sa už nevedia dočkať a tak si vyjdú aj na snehové polia, ktoré sa veľmi rýchlo topia. Tento hnojník si so sebou zobral na výlet aj nejakého parazita.

V horských sedlách je pobyt v tomto čase skutočným zážitkom. Druhová pestrosť vtákov, ktoré prelietajú z juhu na sever, vždy znovu prekvapí aj toho najostrieľanejšieho ornitológa.

Vôňa podbeľov neodmysliteľne patrí k jari.

Tetrov hoľniak sa v plnej kráse predvádza v prvých ranných lúčoch, spievajúc svoju pieseň jari menej nápadným sliepočkám.

Zároveň s odchádzajúcim snehom sa objavujú prvé šafrany. V polovici apríla je už lúka v ústí Tichej doliny krajšia ako ten najkrajší kvetinový záhon.
