Kedy začať hovoriť so synom ako „muž s mužom“?

Keď syn dosiahne 12 až 13 rokov, sadnite si s ním a otvorene sa porozprávajte o zmenách, ktoré sprevádzajú pubertu, ale aj jeho zodpovednosti v tomto veku. Ak je to možné, so synom by sa mal porozprávať otec a dcérou matka. Väčšina rodičov si uvedomuje, že musia podrobne hovoriť so svojou dcérou o menštruácii ako začiatku jej pohlavnej zrelosti. Je len prirodzené, že táto úloha pripadne matke a my muži sme od takéhoto rozhovoru uchránení. Ale často za zabúda na to, že by sme sa mali porozprávať so svojím synom o pohlavnej zrelosti, o prvej polúcii. To je úloha otca!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Kedy začať hovoriť so synom ako „muž s mužom“?

Vzťah muža k žene je pre dospievajúceho chlapca, v ktorom sa prebúdza sexualita, niečo tajuplné, prekvapujúce, zmetené... Iste by chcel tento vzťah hlbšie poznať, ale je v rozpakoch, pretože sám niečo podobné neprežil. Keď si obzerá dievča, v jeho tele sa niečo začína prebúdzať. V snoch ho prenasledujú fantazírovania starších chlapcov, ktorí nešetria s mnohokrát vymyslenými a priam neuveriteľnými milostnými zážitkami.

Ktorý chlapec mal také šťastie, že ho otec ohľaduplne pripravil na zmeny prebiehajúce v puberte, na prebúdzajúcu sa sexualitu a na vzťah medzi mužom a ženou? Poznám veľmi málo mužov, ktorí to môžu o sebe tvrdiť, nevynímajúc seba samého.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí otcovia sa museli ako teenageri sami prebíjať džungľou sexuality. Teraz stoja neschopní slova, pred úlohou, aby sa o sexuálnych otázkach porozprávali so svojimi synmi. Jednoducho nevedia, ako sa vôbec postaviť k tomuto problému.

Ďalšia príčina ťažkostí pri tejto téme spočíva v tom, že mnohým otcom je nepríjemné hovoriť o sexuálnych otázkach, azda aj preto, lebo sami ešte nie sú vyrovnaní a bojujú so svojou fantáziou. Nemajú sa komu zveriť so svojimi problémami, a preto majú predsudky: Aby som sa mohol svojmu synovi pozrieť priamo do očí a ukázať mu správnu cestu, sám by som musel po nej kráčať.

Skryť Vypnúť reklamu

K sexuálnej výchove patrí aj prirodzený vzťah k svojmu telu. A o tom môže otec poučiť svojho syna príkladným životom.

Akcentujem: Nie matka, ale otec má ukázať synovi, ako si umývať pohlavný orgán. Pamätám sa, ako som synovi v kúpelni sa snažil vysvetliť ako si má odhrnúť predkožku a pravidelne sa umývať. Spočiatku to bolo obtiažne a do istej miery bolestivé. Preto som s týmto postupoval veľmi citlivo a opatrne, aby som u syna nevyvolal odpor a strach. Vyžadovalo si to dávku trpezlivosti. Ak sa to náhodou na prvý pokus nepodarí, nič sa nedeje. Zbytočne dieťa nestresujme a nabudúce pokus znova zopakujme. Samozrejme je nutné zvážiť do akej miery môžeme u dieťaťa stiahnutie predkožky aplikovať. Niekedy si to vyžaduje odborný zákrok urológa.

Skryť Vypnúť reklamu

Chlapci zvedavo skúmajú, ako vyzerá pohlavný orgán u iných a majú obavy, či sa z nich stanú správni chlapi. Keď ma môj malý syn videl nahého, upozornil som ho na to, že veľkosť pohlavného údu zodpovedá veľkosti tela a že s pribúdajúcimi rokmi narastá a v puberte pribudne aj jeho ochlpenie.

Kedy si zo synom otvorene pohovoriť?

Keď syn dosiahne 12 až 13 rokov, sadnite si s ním a otvorene sa porozprávajte o zmenách, ktoré sprevádzajú pubertu, ale aj jeho zodpovednosti v tomto veku. Ak je to možné, so synom by sa mal porozprávať otec a dcérou matka. Väčšina rodičov si uvedomuje, že musia podrobne hovoriť so svojou dcérou o menštruácii ako začiatku jej pohlavnej zrelosti. Je len prirodzené, že táto úloha pripadne matke a my muži sme od takéhoto rozhovoru uchránení. Ale často za zabúda na to, že by sme sa mali porozprávať so svojím synom o pohlavnej zrelosti, o prvej polúcii. To je úloha otca!

Skryť Vypnúť reklamu

Synovi je nutné vysvetliť, že polúcia je prirodzený proces, prostredníctvom ktorého sa z tela uvoľňuje nahromadené sexuálne napätie: „Keď na to chlapec nie je dostatočne pripravený, môže ho taký výron semena veľmi znepokojiť. Uprostred noci sa prebudí a zistí, že plachta je mokrá od spermatickej tekutiny. Zľakne sa a má pocit viny a hanby“. Týchto nepríjemných pocitov ho môžeme ušetriť, keď mu včas vysvetlíme všetky procesy, ktoré sa v našom tele odohrávajú.

Viem, že to robí problémy rozprávať sa o týchto telesných procesoch so svojimi synmi vlastnými slovami. Rozhovor by mal byť veľmi jednoduchý. Skúste napríklad takto ako som to urobil ja: „Počúvaj synku, onedlho budeš v puberte, s ktorou súvisí niekoľko telesných zmien. Môj otec ma kedysi o týchto problémoch nepoučil a nevplývalo to dobre na môj vývoj. Túto chybu nechcem opakovať, a preto by som sa rád s tebou porozprával, aj keď to pre mňa nie je ľahké“.

Porozprával som synovi o sebe a o tom, že všetci muži sú vystavení rovnakým sexuálnym pokušeniam.

Vysvetlil som synovi, že všetci chlapci a muži musia bojovať so sebaukájaním a že prirodzenou cestou, ako sa zbaviť nahromadeného sexuálneho napätia, je nočná polúcia. No môže sa stať, že vnútorný tlak je taký silný, že sa ho niekto môže zbaviť iba trením pohlavného orgánu. Keď sa to stane občas, nemusí mať zlé svedomie. Horšie je, keď sa človek pravidelne oddáva sebaukájaniu, nečistým myšlienkam. Pravidelné sebaukájanie môže prerásť do vášne, ktorá sťažuje normálny vývin osobnosti, ale predovšetkým prirodzený a nenútený vzťah k dievčaťu.

Každý muž si musí sám sformulovať svoje vlastné predsavzatie, ako ostať čistým. Pokojne sa môžeme synovi priznať, že ani mi otcovia by sme nemohli ostať verní svojim predsavzatiam, keby sme pozerali pornografické časopisy alebo filmy a vystríhajme pred nimi aj svojich synov napríklad slovami: „Muži sa sexuálne vzrušia v prvom rade vizuálne, čo znamená prostredníctvom vecí, na ktoré sa pozerajú. Ten, kto má nečisté predstavy, rozpráva o ženách vulgárne a nemôže sa k ním preto správať prirodzene“.

Peter Kamenec

Peter Kamenec

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa súčasným problémom estetiky všetkých druhov umenia a estetiky mimoumeleckého estetična s etickými aspektmi. Osobitnú pozornosť venujem problematike rodiny, výchovy, partnerstva, vzdelávania, podnikateľskej etiky a etikety v spoločenských a ekonomických premenách. Taktiež komunikácii s dôrazom na kultúru komunikácie, rétoriku a interkultúrnu komunikáciu. Zaujímam sa o spolužitie a spoluprácu s ľuďmi v multikultúrnom prostredí, na pozíciách, kde je komunikácia dôležitou súčasťou a v situáciách, kde je nevyhnutná aj tímová spolupráca. Som kresťan, verím v Pána Ježiša Krista, ktorý je mojím Pánom a Spasiteľom. Vyznávam kresťanské hodnoty. Učím sa na každý deň žiť z Božej milosti, zachovávať základné Božie princípy. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu