Piate navjäčšie mesto v dvojmiliónovom Slovinsku má cez 33-tisíc obyvateľov. Po smrti nezabudnuteľného prezidenta ho premenovali na Titovo Velenje. V roku 1991 sa po vyhlásení slovinskej nezávislosti vrátilo k pôvodnému menu Velenje.
Tento muž aj slovinský národ stále rozdeľuje a polarizuje. Ako vodca a politik držal národ pokope rozhodnosťou a tvrdosťou. Dokázal sa po svojom vzoprieť aj sovietskym vodcom. Juhoslávia mala spomedzi ostatných krajín špecifické postavenie.
O krutosti svedčí objavenie masových hrobov v rôznych lokalitách krajiny, kde Titovi partizáni vykonávali popravy svojich politických oponentov.
Josip Broz Tito organizoval juhoslovanský odboj proti nemeckej a talianskej okupácii počas druhej svetovej vojny. V roku 1945 založil federatívnu Juhosláviu. Netrvalo dlho a dostal sa do konfliktu so Stalinom, ktorý chcel Juhosláviu potrestať ekonomicky. Jeho snahy však mali opačný efekt. Tito zomrel v roku 1980 v slovinskej Ľubľane. Jedenásť rokov na to už Juhoslávia neexistovala. :-(

Staré Velenje bývalo v roku 1889 malá osada s tristopäťdesiatymi obyvateľmi. Jeho expanzia začala až po druhej svetovej vojne. Rozvoju vďačí najmä vďaka ťažbe čierneho uhlia. V päťdesiatych rokoch tu vyrástlo moderné mesto baníkov. Napriek tomu, že neohuruje pamiatkami je mesto príjemné a má atmosféru. Možno tento pocit vytvára len všadeprítomná slovinská čistotnosť a upravenosť.
Zaujímavým turistickým miestom je banské múzeum. Stopäťdesiat metrov pod zem tu berú ľudí pod zem v baníckej pracovnej bunde, s prilbou na hlave a každý dostane aj desiatu do vrecka. Rožok a teplú klobásu, ktorá aj tak po príchode na miesto zjedenia vychladne.
Prehliadku spestruje celkom realistická simulácia závalu. Návštevník síce vie, že to sa pod ním trasie zem len akože, ale už len byť 150 metrov pod zemou nie je sranda. Mimochodom: Skúsení baníci konštatujú, že je úplne jedno, či človeka zasype desať, sto alebo tisíc metrov pod zemou...
Správa TASR z februára 2013: Traja baníci utrpeli ľahšie zranenia, ďalších troch hospitalizovali s vážnejšími zraneniami v nemocnici, informovala agentúra STA s odvolaním sa na prevádzkovateľa bane, spoločnosť Premogovnik Velenje.
Riaditeľ spoločnosti Milan Medved uviedol, že podobné udalosti sa stávajú zriedka a nedajú sa predvídať. Práce v bani po incidente pokračovali.
Podľa informácií STA došlo naposledy k podobnému incidentu v decembri 2010, keď utrpeli zranenia štyria baníci.

Vo Velenje je okrem uhoľných baní aj sídlo spoločnosti Gorenje, ktorá je známa výrobou kuchynskej techniky.
Hore, na prekvapivo starom hrade nad mestom je okrem iných aj zbierka sôch akademického realizmu nejakého C. Cesara. Vysvetľujúca tabuľa v múzeu vysvetľuje, že sa tu vidí logický vývoj dizajnu. Od mierumilovných sôch presedlal na extrémne gigantické telá trpiace násilie či výrazne postihnuté telá obetí vojny. Vraj je to často kontakt so smrťou. Alebo protest proti vojnovým zločinom. V čase, keď tieto diela vznikali pre ne nemal nikto pochopenie. Autor sa preto sústredil na symbol človeka, ako stroja. Zaujímavé. :-)