Samostatnosť a študent - asi nie

Po mojom posledom príspevku o tom ako som si vyberal VŠ vznikla malá diskusia v ktorej sa často narážalo na, mnou spomenutú, samostatnosť. Takmer nikto ma nepochopil (aspoň z ľudí čo písali do diskusie ) tak to radšej napíšem inak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Samostatnosť. Krásne slovo - sen mnohých. Nechcem písať o tom ako sme neslobodný, ako nás obmedzuje vláda apod. To nieje na nedeľu.

Študent a samostatnosť. To je lepšia téma. Sám som študent VŠ a preto môžem o tom niečo povedať. Ak sa Vám to nechce čítať tak celé sa to dá zhrnúť do jednej vety: Študent (študujúci mladý človek) nemôže byť, minimálne prvé 1-2 roky, úplne nezávisly na podpore rodičov apod. Ale to nieje zlé. Ak nesúhlasíte tak čítajte dalej :)

Doležité upozornenie: Tento text je hlavne o študentoch VŠ ktorý sú v prvom resp. druhom ročníku. Pri strších to už platí oveľa menej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozdeľme si študentov na také 2 skupiny. Do jednej patria študenti študujúci v blízkosti domova a teda môžu bývať s rodičmi alebo jednoducho s rodinou. Druhá skupina sú študenti ktorí študujú dalej od domova a teda musia žiť na internáte alebo priváte. 

1. skupina: Tu sa o finančnej nezávislosti rozprávať ani nedá. Je samozrehme možné zarábať pár drobných a prispievať tak na domácnosť ale koľko študentov zarába natoľko aby si dokázal plne zaplatiť všetky svoje potreby ? Takmer nikto. Takže táto skupina nieje finančne nezávislá. Naopak, má väčšiu možnosť investovať svoj čas a peniaze do rozvoja seba a svojej (budúcej) kariéry - ak má samozrejme aspoň trochu rozumu tak túto šancu využije. A samo

SkryťVypnúť reklamu

 2. skupina: Študenti žijúci mimo. Musia si platiť intrák alebo nájomné za privát a ešte minimálne kupovať občas nejaké jedlo. Podpora zo strany rodičov je tiež v takomto prípade bežná. Veď nech sa dieťa venuje štúdiu a netrápi nad peniazmi - na to má čas. Ale normálny študent samozrejme si nájde brigádu lebo okrem zákldných vecí si chce občas zajsť s kamošmi na pivo alebo si užiť chodbovicu na intráku, niečo si pre seba alebo na seba kúpiť apod. To je tá lepšia možnosť - tu je ta pomyslená samostatnosť väčšia. Ta "horšia" možnosť je ak im aj tieto veci platia rodičia - tu sa o finančnej samostatnosti hovoriť nedá - o peknom príklade toho napísala moja dobrá kamoška na svoj blog http://bujnovska.blog.sme.sk/c/124361/A-vraj-chudobni-studenti.html

SkryťVypnúť reklamu

Je pár šikovných ľudí alebo ľudí ktorý mali štastie a sú schopný sa finančne osamostatniť od rodičov uź v začiatkoch štúdia. Ale to je málo bežný úkaz.

 No opakujem, na tom nieje nič zlé. Je normálne že rodičia svoje deti podporujú - avšak nemali by sme to veľmi zneužívať. 

 Na čo som narážal v predchadzajúcom článku:

Na to ako veľa študentov tvrdí že su samostaný a pritom ťahajú od rodičov peniaze. Ja študujem a žijem s rodičmi a keďže bežné poplatky platia od nich tak som na nich závislý a preto o sebe neplánujem tvrdiť že som finančne samostatný. No keď sa moje príjm zvýšia ( na čom pracujem ) tak určite budem na chod domácnosti aspoň čiastočne prispievať.

SkryťVypnúť reklamu

 ps: teším sa na diskusiu pod článkom :)

Miroslav Karahuta

Miroslav Karahuta

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  ŽivnosťVysoká školaLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

239 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu