Krágľovanie ľudí na požiadanie ulice

Danko v rozhovore pre denník Pravda tvrdil, že po vražde novinára došlo k jej hrubému politickému zneužitiu a na požiadanie ulice by sa nemali „krágľovať“ ľudia. O tom, kto je vo vláde, majú rozhodnúť slobodné voľby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Nespokojnosť ulice, ako príčina zmien v zložení vlád, nie je neobyčajným javom. Môže byť dokonca príčinou predčasných parlamentných volieb. Príkladov z civilizovaného sveta je viac ako dosť aj za posledných desať rokov. Takzvané „krágľovanie“ bolo výsledkom poukazovania na mieru politickej zodpovednosti, ktorá v tomto prípade bola z dlhodobého horizontu neudržateľná. V podmienkach Slovenska sa dá povedať, že miera sebareflexie a politickej zodpovednosti vrcholových politikov je často obrátenou hodnotou veľkosti nespokojnosti obyvateľstva. Bohužiaľ. Neschopnosť predstaviteľov strán vyvodiť voči sebe dôsledky sú jednou z príčin úrovne politickej nekultúry. Česť výnimkám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vôľa ulice vyjadriť svoju nespokojnosť bola zdrojom verejného tlaku na členov vlády z dvoch jednoduchých dôvodov. Po prvé, že takýto skutok sa stal v krajine, kde sa za dlho pôsobiaceho ministra vnútra skutok príliš často nestal. A po druhé, obsadenie dotknutých postov vo vláde nezaručovalo dôveryhodnosť riadneho vyšetrovania skutku.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v aktuálnej správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a z poznatkov ÚŠP o stave zákonnosti za rok 2018 poukázal na to, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zlyháva pri úvodných štádiách odhaľovania korupcie. Dôkazom je pravdepodobne aj 61 gólový rozdiel v neprospech špeciálneho prokurátora a v prospech súpera.

SkryťVypnúť reklamu

Ostáva nám iba veriť, že to nie je jeho pokus o snahu vyviniť sa z tohoto debaklu a presunúť zodpovednosť na niekoho iného. NAKA mala predstavovať Mont Everest ľudského potenciálu polície schopného vyriešiť čokoľvek. Ak je pravda že zlyhala, tak NAKA sa namiesto vrcholného vyšetrovacieho orgánu dostala do pozície divadelného súboru. Súboru, ktorý staval Potemkinove dediny.

Uvedené znenie správy tak s odstupom času utvrdzuje oprávnenosť nespokojnosti ulice po vražde novinára, ktorý sa uvedenou tematikou zaoberal. Nepriamo tak poukazuje na pravdepodobný motív vraždy samotného novinára (odhliadnuc od možného motívu Georga Sorosa) a skutočnosť, že novinár bol zrejme väčšou hrozbou ako NAKA pri odhaľovaní korupcie. Prisudzuje aj väčšiu váhu pre vtedajšiu oprávnenosť požiadavky ulice na odstúpenie vtedajšieho šéfa polície, ministra vnútra, ako aj premiéra, ktorý ho do funkcie nominoval.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa Vám článok páčil, podporte ho karmou pod článkom. Ak máte iný názor, prosím prispejte do diskusie. 

Branislav Karmažin

Branislav Karmažin

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som obyčajný priemerný človek, ktorý má rád svoju rodinu a verí v naplnenie potenciálu našej krajiny Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu