25 kníh roka 2011

Toto bude dlhší blog o knihách a mojom čítaní v roku 2011, s niekoľkými radami a niekoľkými mikro-recenziami. Ako prvé: v čítaní zmysluplných non-fiction (populárno-náučných) kníh som oproti roku 2010 poľavil. Prečítal som menej, ale zato kratších kníh. Posunul som sa však v technike čítania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Obrázok blogu

V roku 2010 som ich stihol až 50 (čítaj blog), to však bolo dlhodobo neudržateľné. Vopred prezradím, že "nové techniky" nebude žiadna veľká veda s podprahovým šumom v sluchátkach alebo magnetickými náramkami.

1. Čítanie s dôvodom / Purpose based reading: Čítam len to, čo ma MOMENTÁLNE vyslovene zaujíma, aj keby to malo znamenať, že v polovici knihu (o blízkom východe) odložím a začnem inú (o korupcii), pretože nie je nič lepšie ako čítať nadšene a s dobrým dôvodom (lepšie zapamätanie, vyššia rýchlosť, človek sa nemusí nútiť "dokončiť knihu"). To, čo práve čítam, teda reflektuje to, čo sa práve deje - kvôli tomu mám na jednej strane kopec rozčítaných kníh a na druhej poličku takých, ktoré v prípade nadšenia nejakou novou témou vytiahnem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Rýchle prelistovanie / Book skimming: Pred čítaním si knihu prelistujem - približne 1 sekundu na každú stranu - pre získanie prehľadu o obsahu a štruktúre knihy - aby som už od prvej kapitoly dával pozor na súvislosti, ku ktorým sa autor bude vracať a aby som vždy aspoň tušil, čo sa ešte k tomu čo práve čítam, dozviem. Je to prekvapivé, ale už po prvom prelistovaní človek pochopí mnoho argumentov a záverov autora. Pri MNOHÝCH náučných knihách sa týmto prelistovaním dá bohužiaľ aj skončiť (základ je nečítať takéto knihy, ale to je hádam jasné.)

3. Zvýrazňovanie: Zvykol som si v knihe v rozumnom množstve podčiarkovať plus lepiť do nej farebné papieriky (cca 10 na knihu). Pri súčasnom pretlaku informácii to po odložení knihy významne uľahčuje návrat k jej obsahu - rýchle prelistovanie staršej popodčiarkovanej knihy osvieži pamäť .

SkryťVypnúť reklamu

4. Rekapitulácia: Po dokončení knihy si ju vždy ešte raz prelistujem (3-5 sek na stranu) a prečítam si podčiarknuté veci - posilňuje to zapamätanie si. Máte aj vy nejaké užitočné a zaujímavé zlepšováky na zvýšenie pochopenia a zapamätania non-fiction kníh? A niečo, čím sa zbavím pocitu, že čím viac viem, tým menej viem? - Pripájam zoznam prečitaných kníh roku 2011 v tématických skupinách (minuloročné v spomenutej  linke ) s drobnými poznámkami:

Civilization / Evolution / Societies / Progress
Tainter: Kolaps komplexných spoločností
Tim Harford: Adapt
John Michael Greer: The Ecotechnic Future: Envisioning a Post-Peak World

Knihy s "Big picture" (Jared Diamond, David S. Landes, Ian Morris) ma stále udivujú. Tainterov Kolaps komplexných spoločností je z roku 1998, ale argumenty v ňom spomenuté sa týkajú aj Európskej únie aj softvérových firiem - v práci sa ako konzultant často stretavam s tým, že firmy majú také isté stereotypy správania a robia tie isté chyby ako veľké civilizacie.

Popular science
Bill Bryson: History of Nearly Everything
Mark Lynas: The God Species
Tim Flannery: Here on Earth

Čítať prvých pár kníh z novej oblasti je vždy zaujímavé- človek sa veľmi rýchlo dozvedá veľa nových vecí. Tento rok som tak objavil populárnu vedu - a našiel som pár kníh s oceneniami: napr. Skvelého Billa Brysona vysvetľujúceho históru naozaj všetkého (od Big Bangu), spôsoby akým ľudstvo dospelo k objavom - a zaujímavé a vtipné zlyhania neúspešných vedcov.

SkryťVypnúť reklamu

Lynasova God spieces je o ekosystémoch na Zemi a ich limitoch (biodiversity, climate change, nitrogen, land use, freshwater, toxics, aerosols, ocean acidification, ozone layer). Veľmi príjemne osvieženie medzi ekonomicko politické knihy - človek si uvedomí, čo su reálne limity a že 20 rokov nie je longterm.

War / Poverty
Megan K Stack: Every Man in This Village Is a Liar
Ngugi wa'Thiong'o: Dreams in a Time of War: A Childhood Memoir
Ishmael Beah: A Long Way Gone

Moje "obľúbené" čítanie o vojne a konfliktoch ako nástroj zvyšovania optimizmu. Tento rok v tejto oblasti víťazí Megan Stack, v ktorej knihe som našiel zatiaľ najlepšie zachytené emócie vojnového novinára (novinárky), blizkovychodnych konfliktov, terorizmu a islamu. 15 príbehov z 15tich krajín o tom, aké zlé to až môže byť. (+ Mám rád autorov s iba jednou 250 stranovou knihou v portfóliu. Často je to dôkaz, že do nej dali naozaj všetko.)

Economics / Popular Economics
Tyler Cowen: The Great Stagnation
Diane Coyle: The Economics of Enough: How to Run the Economy as If the Future Matters

Tyler napísal krátku ale naozaj dobrú essay (o nedostatku inovácii). Tento rok som ekonomickú literatúru celkom podcenil.

Politics / Philosophy / Geopolitics
Richard Dawkins: God delusion
Bruce Bueno de Mesquita: The Dictator's Handbook: Why Bad Behavior is Almost Always Good Politics
Amartya Sen: Peace and Democratic Society
Parag Khanna: How to Run the World: Charting a Course to the Next Renaissance

Skvelý Dawkins - okrem iného kvalitná škola logiky, utvrdil ma v mojom svetonázore.

SkryťVypnúť reklamu

Dictator's handbook - Cynická a vtipná kniha o selectorate theory - prečo sa diktátori, ale aj demokraticky zvolení politici a CEO's správajú ako správaju a čo sa s tým dá robiť. Jednoduché vysvetlenia toho, prečo majú niektoré autokratické režimy dobrú zdravotnú starostlivosť, prečo vždy odopierajú vzdelanie, ako vyjednávajú pri získavaní zahraničnej pomoci, prečo nechytajú teroristov a prečo majú diktátori k letisku rovné cesty. Odporúčam.

Management / Startups
Eric Ries: Lean startup
Josh Kaufman: The Personal MBA
Marc Nager: Startup Weekend: How to Take a Company From Concept to Creation in 54 Hours
Walter Kiechel: The Lords of Strategy: The Secret Intellectual History of the New Corporate World
Louis Testa: Growing Software: Proven Strategies for Managing Software Engineers

Personal MBA - kondenzovaná knowledge - prekvapivo zaujimavé zhrnutie mnohých konceptov managementu (každý koncept má jednu stranu).

Motivational
Scott Belsky: Making Ideas Happen: Overcoming the Obstacles Between Vision and Reality
Jason Fried: Rework
Seth Godin: Poke the box
Steven Pressfield: Do the Work
Ken Robinson: The Element: How Finding Your Passion Changes Everything

Oddychovky. Z motivačných kníh stačí prečítať jednu - potom sa to plus mínus opakuje.

Other
William Goldwing: Lord of the Flies
Kurt Vonnegut: A Man Without a Country
James R. Richards: Transnational Criminal Organizations, Cybercrime, and Money Laundering

Často sa vraciam k 1400 stranovej zbierke eseji a článkov Georga Orwela. Toto by asi bola Tá Jedna Kniha čo by som si zobral na opustený ostrov.

Input-output dilema: Ak by som mal zdôrazniť nejaký jeden výsledok z toho všetkého prečítaného, tak to bude dilema ako správne manažovať input-output (vedomostí). Človek by asi nemal len hádzať do stroja vstupy a neočakávať výstupy - je teda dôležité tie vstupy na výstupy v správnom čase a pomere transformovať. Aby som svoj pomer input vedomostí-output vedomostí vyvážil, mal by som teda často veci komentovať, relevantne sa vyjadrovať, písať knihu atď. Čo však s tým, že mám pocit, že informácii a vyjadrení je všade až príliš a že 90% toho, čo by som povedal, už bolo povedané? (asi 3 000 rokov starú myšlienku niekde z Egypta: "daj mi slová ktoré ešte neboli povedané"). Môžem čítať len s tým, že mám radosť zo samotného objavovania súvislostí v komplexnom svete?

Jedným z výstupov je teda napríklad aj tento blog - pýtajte sa na akúkoľvek z kníh, spomenutých tém, rád odpoviem / poradím.

Vzhľadom k mojim zrejmým záujmom, čo by ste odporučili do 2012?

-

-

Ešte 3 krátke súvisiace poznámky.

Články: Okrem kníh sa snažím čítať články - tento rok mi v tom skvelo pomáha Kindle a aplikácia Instapaper (jednoduché forwardovanie článkov z prehliadača na Kindle plus jednoduché podčiarkovanie v článkoch).

Zábavnosť: Aj keď si stále neviem zvyknúť na slovenský preklad "populárno-náučná kniha", ľuďom, ktorí takéto knihy nečítajú, lebo ich údajne nebavia, chcem odkázať, že posledných pár rokov sa autori snažia písať knihy tak, aby boli naozaj pútavé - konkurencia robí svoje. Vysoko odbornej verejnosti môže takáto infiltrácia zábavy, mikropríbehov a sarkazmu do náučných kníh vadiť, ja to však vítam.

Jazyk: Rovnaká vec platí pre obavu z anglického jazyka - autori si uvedomujú, že množstvo ich čitateľov nemá angličtinu ako rodný jazyk a preto píšu texty tak, aby knihe rozumelo viac ľudí ako profesori z Oxfordu. a britská kráľovská rodina (na amazone sa dá ľahko pozrieť pár strán z knihy a zistiť, či autor použiva slová ako unequivocally v každom riadku alebo nie).

Vladimír Kaštier

Vladimír Kaštier

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... Zoznam autorových rubrík:  názory

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu