Nechápem mnohé veci v súvislosti s odvolaním arcibiskupa Bezáka

Neprináleží mi hodnotiť Cirkev. Som veriaci človek,  Cirkev ako inštitúciu si vážim. I v prípade Bezáka nezlyhala podľa môjho názoru Cirkev, ale zlyhali mnohí ľudia, ktorí reprezentujú Cirkev navonok. O to je to pre mnohých ľudí bolestnejšie a proticirkevne naladeným občanom to nahráva do zvýšenej kritiky tejto inštitúcie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pôvodne som v tejto chvíli plánovala písať podklady pre ďalší akademický rok.. ale situácia, do ktorej som sa vrátila do Trnavy, mi nedovolí sústrediť sa na nič iné. V prvých chvíľach písali médiá o pobúrení Trnavčanov v súvislosti s odvolaním J.Ex. Róberta Bezáka. Ak by som mala nazvať emóciu, ktorá sa dnes šíri medzi ľuďmi, tak je to sklamanie a bolesť. Zozačiatku ostrá, pichľavá, ktorá neskôr prechádza do hlbokej, prázdnej, zmysel „strádajúcej“.

V súvislosti s odvolaním arcibiskupa Bezáka však nechápem mnohé veci:

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- - Keď človek odíde, kolobeh života sa nezastaví. Ďalší ľudia plynule preberú rôzne aktivity, ktoré predtým daná osoba organizovala. Prečo sa pod zámienkou „inventúry“ rušia projekty, ktorými sa R. Bezák snažil priblížiť Cirkev ľuďom?

- - „protibezákovci“ vyhlásili, že protestujúci ľudia idú proti pápežovi, keď spochybňujú jeho rozhodnutia. Nikto z nás nespochybňuje neomylnosť pápeža v otázkach vierouky, tak ako sa to píše v katechizme. Kauza Bezák však nie je otázka náboženstva. Ide o personálne riadenie cirkevnej hierarchie, takže žiadaním vysvetlenia od kompetentných, ľudia iba vyjadrujú túžbu po pravde.

Skryť Vypnúť reklamu

- - Nechápem postoj slovenských biskupov, ktorí v súvislosti s odvolaním R. Bezáka zaujali pred verejnosťou pštrosí postoj. Tento ich postoj prispieva k rôznym špekuláciám smerujúcich k presvedčeniu, že sa toto odvolanie udialo za mimoriadne zvláštnych okolností.

- - Nechápem postoj oficiálneho katolíckeho týždenníka – Katolíckych novín, ktoré namiesto aktuálnych udalostí a hľadaniu pravdy venujú dvojstrany korytnačkám a krížovkám. Vyjadrenia k uvedenej „kauze“ sme očakávali práve medzi katolíckou inteligenciou, nie v iných médiách. Posledné 2 čísla tohto týždenníka považujem, ako ich dlhodobý predplatiteľ, za výsmech zdravému rozumu a urážku všetkých, ktorí odoberali Katolícke noviny ešte počas totalitného komunistického režimu.

Skryť Vypnúť reklamu

- - Som sklamaná z postoju KDH.. ktoré vlastne nepovedalo nič. Absolútne nič. Nič na biskupa, ktorý otvorene podporoval Figeľa v predvolebnej kampani. Hoci sa predtým radi nechávali vidieť v jeho prítomnosti.

R. Bezák pre mňa reprezentuje autentické kresťanstvo. Také, čo prirodzene a príťažlivo vychádza z chrámov von a priťahuje ľudí svojou láskavosťou a milosrdenstvom. Nemožno ho nazvať liberálom, ako ho označili mnohé médiá. On nemenil dogmu, ale menil formu evanjelizácie, to nie je liberalizácia. Je pravda, že v prípade „kázania o Bohu“ hovoril viac o Božej láske, než o treste. Jeho kázne neboli o tom, čo „SOM JA v diecéze urobil“, ktorý kostol „SOM JA vysvätil“, ako „SOM JA komu pomohol“. Boli o tom, kde všade možno Boha nájsť vo všednom živote, ako sa k nemu napriek všetkým prekážkam môžem priblížiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Prajem pánu arcibiskupovi veľa lásky a pokoja v srdci.. Nám ostatným veľa dôvery vo víťazstvo spravodlivosti a zdravého rozumu. Takisto nám prajem znovunadobudnutie dôvery v ľudí, ktorí vedia pravdu a mlčia a Božie milosrdenstvo pre tých, ktorí ničia Bohom vyvoleného človeka.

Katarína Ďurková

Katarína Ďurková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som predovšetkým mamou,manželkou,ženou.. Mám 4 synov, už 13 rokov žijem šťastne v klasickom manželskom zväzku s jedným mužom. Zaoberám sa marketingovou komunikáciou a moja práca je zároveň môj koníček. Okrem toho doma vykonávam všetky tie tradičné ženské práce (vzhľadom na počet členov domácnosti vo zvýšenej intenzite) a robí mi to potešenie :-) Milujem Taliansko, staré francúzske komédie, potulky po Európe a dlhé rozhovory s priateľmi. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu