Má ľudský život vôbec cenu?

Písmo: A- | A+

O niečom, čo sa mylne označuje mäso a predáva sa za lacný peniaz v obchodoch som už raz písala. OK, neschvaľujem túto lacnú napodobeninu, ale ľudia majú možnosť voľby. Majú právo a možnosť vybrať si medzi kvalitou, alebo kvantitou. Ale čo s tými, ktorí túto možnosť nemajú?  Dnes som si pozrela jeden veľmi zaujímavý dokument na Dvojke, jeho témou bolo práve to, dobre známe a mne sa hnusiace mäso. Po jeho vzhliadnutí som bola zhnusená. Zhnusená tak, ako nikdy pred tým. Zistila som, že ľudia sú riadne svine a pre to, aby dosiahli zisk sú ochotní podraziť tých, ktorí sa nemôžu brániť.

Predávať lacné mäso rozmaznaným Európanom, nech sa páči, ale predávať podradné kúsky nosníc, ktoré už po jednom, maximálne dvoch rokoch trápenia nie sú potrebné chudobným Afričanom, tak to už je riadna zverina. Netušila som, že európske firmy potrebujú hrabať peniaze aj na takých miestach. Myslím si, že ľudia žijúci v Afrike majú dosť problémov aj bez toho, aby sme im ďalšie vymýšľali a pridávali. Ale nie, veď prečo nevyužiť ich situáciu a nezačať im tam dovážať lacné, párkrát rozmrazené a zamrazené sliepky a kurčatá, ktorých váha často nepresahuje ani 1kg? Prečo nezničiť lacným mäsom domácich chovateľov a nevytvoriť si monopol na africkom trhu? Veď oni nám za to raz poďakujú. Budú nám ďakovať za to, že im ničíme zdravie, že im ničíme ekonomiku a nútime drobných a poctivých chovateľov žiť v chudobe.

Plán týchto firiem bol jednoduchý, vytvoriť si silné postavenie v rámci trhu, zničiť konkurenciu, naučiť chudobných ľudí na pravidelný, lacný a jednoduchý prístup k mäsu a potom, po dosiahnutí týchto cieľov si zvýšiť marže (dvojnásobne).

Vláda sa ich v začiatkoch môže snažiť zastaviť , ale na to mysleli vopred. Všetko bolo zariadené. Hneď, ako vyvinuli aktivitu smerom k zvýšeniu cla a následne aj k zvýšeniu cien dovážaných potravín, dostali mierne výhražný list od menového fondu. V tomto liste bolo varovanie : ak zvýšite clo, my znížime dotácie pre vašu krajinu, ktoré sme vám dávali „nezištne“, nie ako prostriedok manipulácie. Veľmi chytré, klobúk dolu, ale aj napriek tomu, sa mi z toho chce zvracať.

Nedokážem pochopiť to, prečo si mocní ľudia myslia, že môžu rozhodovať o tom, koho život cenu má a koho nie... Už viac než rok si nekupujem mäso z hydinární a aj vďaka takýmto dokumentom sa utvrdzujem v tom, že robím dobre. Nebudem svojimi peniazmi, ktoré si musím zarobiť podporovať takýchto ľudí, ktorým nedokážem vymyslieť ani publikovateľné oslovenie. Nebudem do seba tlačiť chémiu, antibiotiká a iné hlúposti, ktoré moje telo nepotrebuje a iba mu škodia. Budem si vyberať to, čo do úst vložím a čo obídem.

Pevne verím, že sa tejto téme začne na svete venovať viac ľudí, že si uvedomíme, že konzumáciou takýchto potravín škodíme sami sebe a že spoločne zabránime tomu, aby sa nekvalitný a odpadový tovar vyvážal a predával ľuďom, ktorí nemajú na výber...

Skryť Zatvoriť reklamu