Náš obyvateľ im veril. Potom mu však zomrel blízky človek a sa rozhodol, že ho vo svojom meste dôstojne pochová. V meste, ktoré z daní svojich občanov zriadilo mestskú príspevkovú organizáciu Marianum (obyvatelia mesta na ňu každoročne prispievajú sumou cca 3,5 mil. Eur) [pozri tu a tu]. Náš obyvateľ zvykol vždy pozorne čítať noviny, preto sa po článkoch ako napr. [pozri tu] a [pozri tu] chcel organizácií Marianum vyhnúť. Povedzme aj preto, že Protimonopolný úrad vo svojom rozhodnutí o uložení pokuty zmienenej organizácií píše: „... vykorisťoval priamo spotrebiteľov vynucovaním neodôvodnene účtovaných poplatkov“ [pozri tu]. Obyvateľ si teda povedal, že stačí, ak zo svojich daní zaplatí pokutu uloženú Protimonopolným úradom. Nenechá sa predsa vykorisťovať spomínanou organizáciou ešte aj poplatkami, ktoré sú skutočne dosť absurdné. Stačí sa pozrieť – potešte aj vy svoj smútok, za čo všetko si Marianum naúčtuje celkom pekné peniaze [pozri tu].
Náš obyvateľ si teda vybral inú pohrebnú službu, súkromnú, a bol spokojný. Avšak iba dovtedy, kým nezačal vybavovať uloženie urny na Mariánskom cintoríne. Ten totiž spravuje Marianum. Aby svojho blízkeho mohol uložiť na miesto, ktoré si zosnulý pred pár rokmi zakúpil od organizácie Marianum, musel ísť do organizácie Marianum na Svätoplukovej po doklad, že mu povoľujú uložiť urnu. Aby mu však takéto povolenie vydali, musel priniesť z tej istej organizácie Marianum v krematóriu potvrdenie o spopolnení. Chcel si v krematóriu organizácie Marianum prevziať urnu. Ale na to, aby mu ju vydali, musel mať z organizácie Marianum na Svätoplukovej potvrdenie, že urnu uloží na Martinskom cintoríne organizácie Marianum.
Prestávate sa v tom orientovať? Zhrňme si to teda: v Bratislave je jedna mestská príspevková organizácia Marianum, ktorá na svojich stránkach píše: „..sa vedie aj digitálna evidencia hrobových, urnových a hrobkových miest“. Patrí jej krematórium, Martinský cintorín aj prevádzka na Svätoplukovej. Napriek informačnému veku a „vedeniu digitálnej agendy“ musí žiaľom zdrvený obyvateľ – väčšinou starší človek, kmitať v tomto Marianum bermudskom trojuholníku a nosiť z jednej prevádzky do druhej, z druhej do tretej a z tretej do všetkých absurdné potvrdenia od svojho úradníka svojmu úradníkovi. Keby bol obyvateľ menší poctivec, tak panej v Marianum – krematóriu povie, že príbuzného rozpráši povedzme do Atlantiku a hups, hneď o jedno potvrdenie a jednu zbytočnú cestu menej. A možno by stačilo, keby si milé Marianum prepojilo svoje údaje a nebuzerovalo pozostalých slobodných poddaných nezmyselnosťami. Za ich dane.
A štvrtý operátor? Zatiaľ je to tajné, ale vraj bude operovať zo záhrobia. Lebo ako ináč si môžeme vysvetliť, že na tlačive k tzv. pohrebnému chce od vás UPSVAR (t.j. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny) telefónne číslo zosnulého. Kto neverí, nech sa presvedčí. A preto prajem organizácii Marianum, aby slobodní poddaní žili čo najdlhšie. A keď budete umierať, nezabudnite si nabiť telefón!
