#allforjan

Slovensko krváca, chceme spravodlivosť (justice) a ja cítim potrebu priložiť pero k dielu. A tak som sa rozhodla po rokoch znovu oživiť (revive) tento blog, aby som vám nabila zásobníky (load your ammo) slovnou zásobou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Keď sa o tejto situácii budete baviť s cudzincami. Vybrala som si na pomoc článok, ktorý vyšiel v The Guardian, s názvom Death of investigative journalist sparks mass protests in Slovakia - Smrť investigatívneho novinára na Slovensku podnietila hromadné protesty.

V úvode článku sa píše, že zomrel Ján Kuciak a jeho snúbenica (fiancée), lebo písal o prepojení (link) politikov s mafiou. Davy (crowds) žiadajú odstúpenie (resignation) premiéra. Polícia tvrdí, že "najpravdepodobnejším" (most likely) dôvodom tejto vraždy je článok, ktorý Ján pripravoval o údajných väzbách (alleged ties) medzi vrcholnými (top) slovenskými politikmi a mafiou. Po jeho smrti (posthumously) bol tento článok uverejnený (published).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Piatkový protest bol najväčší od čias Zamatovej revolúcie (Velvet Revolution), kedy bol zvrhnutý (toppled) komunizmus. Tisíce ľudí pochodovali (marched) nielen v Bratislave, a stovky ľudí sa stretli (gathered) v európskych mestách a inde vo svete.

Organizátori žiadajú (demand) dôsledné vyšetrenie (thorough investigation) a novú "dôveryhodnú vládu" (trustworthy government). Ľudia už neveria, a táto vražda tak opäť vyvolala (rekindled) frustráciu verejnosti (public) nad nevyriešenými (unresolved) škandálmi úplatkárstva a rodinkárstva (graft and cronyism). 

Podľa článku, naše hospodárstvo (economy) počas vlády Fica prekvitá (florish). No v piatok v uliach ľudia štrngali kľúčami (jangled keys) ako v 1989, počas manifestácií (rallies) proti komunistom. 

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident Kiska, Fico a Danko sa stále nedohodli (have failed to agree on) na pláne, ako zmierniť napätie (defuse tensions). Danko vyhlásil, že sa budú snažiť, aby tieto udalosti (events) neboli politicky zneužité (exploited). 

Štátni úradníci varovali pred násilím (violence) počas pochodu, ale k žiadnemu narušeniu (disruption) našťastie, a aj vďaka organizátorom, nedošlo. 

Fico zatiaľ konšpiruje (conspire) a verejnosť sa nestačí čudovať (wonder). Odoláva (resist) tlakom, aby odvolal (sack) ministra vnútra (interior minister). 

Niektorí analytici tvrdia, že ak sa Ficova koalícia rozpadne, mohol by ďalej viesť (lead) vládu s podporou (backing) krajne pravicovej strany (far-right party). Fico ale nikdy takejto kríze nečelil (Fico has never faced such a crisis before). 

Skryť Vypnúť reklamu

"Let's stand for decency in Slovakia!"

Katarína Kasalová

Katarína Kasalová

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Som učiteľka angličtiny s 20 rokmi skúseností a s individuálnym prístupom, ktorý zatiaľ pomohol každému. Zároveň som treapeutka pozitívnej psychológie pre tých, čo sa napríklad chcú znova stať šéfmi či šéfkami svojho času. V mojich blogoch nájdete aktuálne témy a anglické slovíčka a gramatiku. Napíšte mi ak by ste chceli, aby som sa venovala nejakej konkrétnej téme. Ďakujem a užívajte! :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu