
Keď prišla novembrová revolúcia, mala som iba desať rokov. Nezažila som „výkvet“ socializmu, no napriek tomu mi v pamäti zostalo pár spomienok: ako sme učiteľkám v škole hovorili „súdružka“ učiteľka a potom som si za nič na svete nedokázala zvyknúť na „pani“ učiteľka. V triedach nad tabuľou viseli podobizne Gustáva Husáka. Vždy sme sa tešili na prvomájový sprievod. Musím sa priznať, že som si ako dieťa dlho myslela, že všetci oslavujú moje narodeniny, keďže sa mojej mame podarilo porodiť ma práve na Sviatok práce J. Bola som hrdou iskričkou aj pionierkou a najväčšou tragédiou pre mňa bolo, keď sa mi rozhorúčenou žehličkou podarilo vypáliť obrovskú dieru do pionierskej šatky.

Na hodinách telocviku sme povinne cvičili v bielych tričkách a modrých trenírkach, chlapci mali tielka a červené trenírky. Na Mikuláša som sa najviac tešila, keď som si vo vyleštenej čižme našla pár mandarínok alebo pomarančov a nevylúpaných arašidov. Na kolotočoch sme si vždy s deckami z ulice kupovali prefotené nálepky populárnych hviezd z Brava a keďže mať ich bola obrovská vzácnosť, šetrila som si ich a dokonca nedávno som v skrini v starom zošite objavila pár nenalepených. Dobré mäso sa dalo zohnať iba pod pultom. A keď sme sa s mamou vybrali kúpiť nejaké tričká, pani predavačka v najväčšom obchodnom dome v našom meste nám na pult hrdo vyložila „až“ dva druhy.

Ako dieťa som si však neuvedomovala negatíva socializmu, ale naopak, vnímala som len to dobré.
Teraz som sa dostala ku skvelej knihe od Juraja Šeba O socializmu s láskou a znova som sa vrátila do starých čias. Autor sa v nej zameriava najmä na päťdesiate a šesťdesiate roky, ponúka kopec vtipných príhod, autentické fotografie, vypichuje top potraviny tých čias, osobnosti, obľúbené hračky, reklamy, sviatky, jednoducho pripomenie všetky aspekty tej doby tým, ktorí ju prežili a uvedie do obrazu tých, ktorí nemali tú „česť“.

Ak aj vo vašej rodine prebiehajú debaty typu „Ty si nevieš predstaviť, ako to vtedy vyzeralo, ... ako sme sa cítili, ... za čo sme bojovali“ a podobne, prečítajte si spoločne túto knihu. Nielenže znova aspoň čiastočne prežijete to dobré a osviežite si spomienky, ale mladí možno vďaka nej aspoň na vlastné oči uvidia dôkaz k tom, čo ste im možno už rozprávali.
Kniha má naozaj skvelé pasáže a dá sa čítať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, pretože ju tvorí kopec kratučkých odsekov, ktoré si prečítate za pár minút.
Pobavila som sa aj vysvetlivkách, ponúkam pár ukážok:
„Arnika – jugoslávský šampon vonící Západem
Azbuka – ruská abeceda, jejíž všechny znaky dokáže i přes dlouhodobou výuku identifikovat jen část vrstevníků
Bramborové brigády – díky nim žáci každý podzim alespoň na měsíc flákali školu a učili se kouřit za zády soudružky učitelky
Cenová úprava – oblíbené zvyšování cen
Cukrová vata – sladké nic zalepujúcí hubu, někdy i oděv
Emigrant – člověk, kterému se podařilo opustit socialistický ráj, přivolal peklo pro pozůstalé příbuzné
Mandelinka bramborová - největší nepřítel socializmu, hned po amerických imperialistech
Modrá knížka – sen všech mladíků, kteří se nechtěli stát za dva roky z chlapců muži
Pionýr – naklonovaný skaut, komický výsledek zneužívání dětí pro ideologické cíle, také obchodní dům a malý motocykl
Napriek všetkému zlému, čo so sebou socializmus priniesol, mi tá doba niečo dala: naučila ma vážiť si veci, ktoré sú pre mnoho dnešných mladých samozrejmé...