Načo je žene 60+ Instagram?

Ako som sa stretla so sexizmom, ageizmom a nenávistnými komentármi

Písmo: A- | A+


A nebolo to na sociálnej sieti, ale tu. V diskusných príspevkoch pod mojím posledným blogom https://blog.sme.sk/katarinapazmanyova1/nezaradene/pokladam-sa-za-inteligentnu-a-predsa-som-skoro-naletela-podvodnikovi-na-instagrame. Bol to pre mňa paradox: píšúc o tom, ako sa pred podvodmi na sociálnej sieti chrániť, som si musela prečítať, čo vôbec na sociálnej sieti hľadám. Lebo môj vek ma predurčuje k tomu, aby som sedela doma a, prinajlepšom, háčkovala svetre pre moje vnúčatá. A tak diskutér, skrývajúci svoju identitu pod značkou msan si rovno myslí, že:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

“Manžel mal s tebou vykopnúť dvere. To akože je v pohode si s niekym písať? S cudzím chlapom? Sociálne siete úplne vygumovali ženám hlavy. Zbierajú pozornosť, ohrozia svoju rodinu len pre malé dobrodružstvo na internete. Takýchto hlúpych žien ako ty sú mraky a čo je horšie, tak aj chlapov, ktorí svojim ženám dovolia predvádzanie sa na instagramoch, FB a iných platformách.”

Celkom si viem predstaviť, že ľudia ako on, v stredoveku upaľovali bosorky. A rovno pri ňom stál ďalší diskutér - slavo007:

“Byť tvoj manžel, tak ti asi trošku drsnejšie prihovorím,… nikdy nedokážem vyjsť z údivu, čo dokážu vykreovať husákove deti (a nižšie), keď objavujú internet. Trochu mi to pripomína opicu so samopalom… Naletia na všetko ako muchy na hov…, potom na hanbu ľudstva pochodujú s fašistami, alebo glorifikujú rôzne pokútne režimy, či zasielajú peniaze kade tade a kupujú debiliny atď atď..”

SkryťVypnúť reklamu

Radili mi, aby som si to nevšímala a podobné príspevky ignorovala. Že ľudí ako oni, je plný internet. Schovávajúc sa za anonymné účty si vylievajú svoje menšie či väčšie frustrácie. A boj s nimi je ako boj s veternými mlynmi. Ale vtedy som si spomenula na výrok, že ignorujúc zlo, sa stávate jeho súčasťou.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

A tak sa vymedzujem proti takýmto výrokom. Neglorifikujem starší vek a už vôbec si nemyslím, že vekom človek múdrie. Čo však určite nie som, a so mnou plno ďalších, nazvaných slavom007 husákových detí (aj keď sa tu o pár desaťročí splietol) je prívrženkyňa fašizmu. Neviem, čo mu dáva oprávnenie sa tak pohŕdavo vyjadrovať o senioroch. Seniori tu boli, sú a budú. A raz bude patriť k nim aj on. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Nie, nenarodila som sa s mobilom v rukách. Internet vznikol pred 30 rokmi, čo je polovica môjho života. Pre mladé generácie je takou prirodzenou súčasťou života, ako je pre tie staršie elektrina. Mnohým z tých, čo sa narodili ešte predo mnou, internet dlhé roky nechýbal. Až do času, kým neprišla pandémia a zrazu štát chcel, aby sa prihlásili on-line, napríklad, na očkovanie. V čase nekonečných lockdawnov bol internet spojivkom so svetom. Nákupy cez internet sa zdvojnásobovali. Návštevy stránok sociálnych sietí zažívali boom.

Ale msan a s ním súhlasiaci si naopak myslia, že:

“Ako si chlap zariadi tak má. Žene treba zrušiť Instagram, TikTok a obmedziť Facebook na minimum. Ak jej to stojí za slobodu, tak nech sa páči…”

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Preto ma potešila správa zo začiatku januára, že Ministerstvo pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu pripravuje projekt na zlepšenie digitálnej gramotnosti seniorov. Jeho súčasťou majú byť nielen tablety pre seniorov zadarmo, ale hlavne pre nich určené bezplatné školenia, aby lepšie porozumeli online svetu. Jeho výhodám aj nástrahám. https://ekonomika.sme.sk/c/22817018/seniori-tablet-skolenie.html https://ekonomika.sme.sk/c/22817018/seniori-tablet-skolenie.html

A moja odpoveď na otázku, prečo je žena 60+ na Instagrame?

Pred piatimi rokmi som začínala s myšlienkou ukázať svetu, že život po päťdesiatke nekončí. Túžba učiť sa a skúsiť niečo nové bola vo mne vždy. A nesúvisí s vekom, ale s nastavením k životu. Moje fotografie z ciest a zo Slovenska si postupne nachádzali svojich fanúšikov. A ja nových priateľov. Mnohým z nich práve spojenie so svetom ich rovesníkov, ktorí počas pandémie zažívali rovnaké starosti a strachy, dávalo silu a nádej, že to raz skončí.

Obrázok blogu

Sociálne siete majú svoje úskalia. A že pre mnohým slúžia ako zoznamka, alebo miesto na ľahké podvody a manipulácie, neznamená koniec ich používaniu. Len sa treba naučiť ako si chrániť súkromie a nenaletieť klamstvám. To ostatné - vystavenie sa oplzným názorom, podceňovanie a osočovanie ľudí v staršom veku, či dokonca podceňovanie  a nelichotivé poznámky, týkajúce sa žien  (známe pod pojmami ageizmus a sexizmus) - tu by vás mala ochrániť aj samotná platforma.

SkryťVypnúť reklamu

Smutné je, že tentoraz to neboli sociálne siete.


Katarína Pázmányová

Katarína Pázmányová

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  183x

Dcéra, Mama, Babka. Bývalá novinárka a aktívna Instagramerka. Bývam na strednom Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu