Keď........

Písmo: A- | A+

Keď prehra je lepší učiteľ ako víťazstvo. Keď náš život si musíme vážiť.A keď to, čo si myslí okolie, nie je stred vesmíru.

Keď je človek nezvestný, jeho rodina celé noci nespí a bojí sa. Modlí sa a dúfa, že sa vráti zdravý. A potom príde správa, že ten človek je mŕtvy. Koniec. Pocity, ktoré sa prehrmia ľudskou mysľou, sú ťažké. Čo je však na tom celom najťažšie? To nekonečné čakanie, čo s ním je alebo spracovať tú definitívnu správu?

Áno, smrť človeka je ťažké prirovnanie, ale v princípe to má veľa spoločného so životom a jeho vývojom. Ak máme v sebe pocit, že máme so životom zámer, hľadáme cesty, posúvame sa a stále nás niečo ženie dopredu. Stretávame ľudí, ktorí nám vždy niečo dajú a potom takých, čo nám niečo zoberú. Ale každý jeden z nich má dôvod, prečo v našom živote bol. A potom je v nás ten pocit, že čosi chceme inak. Chceme čosi zmeniť a upratať v sebe. Akoby čistá linka, ktorú chceme nasledovať. No ešte nepoznáme presne jej trasu, nevieme kadiaľ ísť, ktorou cestou sa vydať. To je ten vývoj, ktorým prechádzame. Zažívame momenty, na ktoré nechceme zabudnúť i také, na ktoré nedokážeme zabudnúť. Stanú sa nám veci dobré i ťažké. A stále v sebe bojujeme s pocitmi, že niečo iné chceme a niečo iné od nás očakávajú ľudia v okolí, rodina, priatelia, exmanžel či exmanželka. Že nevieme, čo vlastne presne chceme. Že či hľadáme lásku a do času, kým nezaklope na dvere, budeme sami alebo nám viac vyhovuje ulietavať na sexuálnych dobrodružstvách a byť nad vecou, že láska je out. Ale v kútiku svojej duše strašne chceme zažiť pocit, že nás niekto silno objíme a podrží, keď nám je na nič. Že si nás niekto bude vážiť takých, akí sme. A tak v sebe zvádzame boj. Až do momentu, kým v nás nezasvieti niekto svetlo a nám to všetko nedôjde. Že aj keď by sme sa rozkrájali, neulahodíme všetkým. Že v živote si treba vyberať ľudí, ktorým darujeme čas, pretože je to to najcennejšie, čo máme. Ten, ktorý darujeme, už nikdy nevrátime. Na rozdiel od hmotných vecí. A časom sa naučíme rozoznávať, komu svoj čas a energiu dáme. Že si uvedomíme, že to čo si o nás myslia ostatní, nie je také dôležité, že máme žiť tak, aby sme my boli šťastní. Ale zároveň neubližovali druhým. Nájsť samých seba, ale pritom musíme prejsť rôzne situácie, ťažké rozhodnutia i úspech. Víťazstvá nás v živote neposunú, prehry nás učia. Napríklad aj to, že víťazstvo je lepšie než prehra. A človek by mal byť vďačný za všetko, čo od života dostane a správne s tým naložiť. Ťažké, však? Ale tak veľmi podstatné. Pretože svet musí byť v rovnováhe. Zlé sa vyvažuje dobrým a opačne. 

Skryť Zatvoriť reklamu