Každý cestovateľ začína svoju životnú púť nejakým veľkým avanturistickým zážitkom. Moja cesta začala v „Edinbre“, v hlavnom meste Škótska. V krajine, ktorá sa už dosť dlhú dobu pokúša osamostatniť z pod vplyvu Spojeného kráľovstva, no žiaľ zatiaľ neúspešne. Možno práve preto, sme im my Slováci tak sympatickí a nemajú problém ako iní, ktorí nás stále zaraďujú do bývalého Československa.
Edinburgh zožína slávu nielen vďaka škótskej single malt whisky, ale je svetoznámy aj zásluhou medzinárodného festivalu Fringe, na ktorom každoročne vystúpi neuveriteľné množstvo umelcov z celého sveta. Mesto ozvláštnené krásou Edinburgského hradu a Holyroodskeho paláca, preplnené nespočetným množstvom galérii a múzeí, doplnené záplavou zelene sálajúcou z obrovských parkov a záhrad. Avšak tu opis Ediburghu ani zďaleka nekončí.

Mesto má veľmi jednoduchý systém ulíc a ak ho pochopíte na začiatku, garantujem vám, že sa nestratíte a mapu budete môcť čochvíľa odložiť. Železničná stanica Waverley, ktorá sa nachádza v centre Edinburghu, ho delí na Staré Mesto (Old Town) a Nové Mesto (New Town). Dominantami mesta je spomínaný hrad a palác, ktoré ohraničujú známu ulicu Royal Mile (kráľovská míľa), preplnenú turistami a atrakciami od výmyslu sveta. Ulica, dlhá ako inak jednu míľu, je akousi spojkou hlavných dopravných tepien smerujúcich na Staré Mesto. Okrem obchodov zo slávnym tartanom (nenechajte si ujsť možnosť kúpiť kilt) tu nájdete obrovské množstvo kaviarní, reštaurácii a umeleckých obchodíkov.


V západnej časti Starého Mesta, v hornej časti Royal Mile sa týči spomínaný Edinburský hrad (Edinburgh Castle), historicky významná pevnosť, ktorú bola v minulosti vďaka strmým útesom ťažko dobyť. Hrad stojí na skalnatom brale (The Castle Rock), ktorý tvorí pozostatok dnes už vyhasnutej sopky. Okrem iného bol jednou z najdôležitejších pevností v Škótsku a dejiskom dôležitých historických udalostí. Od roku 1707 sú tu uložené a vystavené škótske korunovačné klenoty.

Nastraším miestom na hrade, ale aj v meste je kaplnka sv. Margaréty Škótskej (St. Margaret´s Chapel), ktorú dal postaviť David I. na pamiatku svoje matky. Tá zomrela na hrade niekoľko dní potom ako dostala správu o manželovej smrti. Margaréta Škótska bola veľmi pobožná, bojovala za odstránenie keltských (pohanských) zvykov a snažila sa v ľuďoch vzbudiť kresťanskú vieru. Okrem iného mala aj charitatívneho ducha, zakladala školy či navštevovala nemocnice a väznice. Vraví sa, že sa budila o polnoci aby sa zúčastnila svätej omše. So svojím manželom, kráľom Malcolmom III. mala 8 detí, z toho sa až traja z nich vystriedali na škótskom tróne. Údajne, bola Margaréta veľmi prísnej povahy, keďže sa nikdy nesmiala ba ani neusmiala. V roku 1521 bola svätorečená pápežom Inocentom IV. a stala sa patrónkou Škótska.

Každoročne sa tu v auguste koná vojenská prehliadka, ktorá sa nazýva Royal Edinburgh Military Tattoo. Doslovný preklad slova Tattoo je tetovanie, ale v skutočnosti ide o vojenský pochod, teda o sériu prehliadok vojenských bubeníkov a armádnych kapiel. Predstavenie The Tattoo sa koná každý všedný deň vo večerných hodinách, dvakrát v sobotu počas augusta a nikdy nebolo zrušené kvôli nepriaznivému počasiu. Okrem toho, že sa predstavenia zúčastňuje 217 ľudí (nielen zo Škótska, ale aj zo zámorských krajín), The Tattoo sa vysiela až v 30 krajinách po celom svete a viac než 100 miliónov televíznych divákov sa tohto predstavenia zúčastní vo svojich obývačkách.
Navyše hrad je známy aj atrakciou The One O'Clock Gun, v minulosti slúžiacou ako časový signál pre lode v prístave. A hoci upozorňujúci výstrel z dela stratil v dnešnej modernej dobe svoje opodstatnenie, stal sa obľúbenou turistickou atrakciou vyhľadávanou každodenne o 13:00 hodine (okrem nedele, Veľkého piatku a Vianoc).
Ulica Royal Mile sa končí Holyroodskym palácom (Palace of Holyroodhouse), ktorý je oficiálnym sídlom britských monarchov v Škótsku. Kráľovná Alžbeta II. tu trávi každoročne prvý letný týždeň. Palác Holyrood (svätý kríž) získal svoje meno následkom nešťastnej udalosti odohratej v dávnych časoch. Podľa povesti bol (vyššie spomínaný) kráľ David I. zhodený na poľovačke z koňa. Pred smrťou ho zachránil kríž a tak z vďaky dal postaviť opátstvo, ktoré pomenoval po krucifixe.

Okolie Holyroodskeho paláca je veľmi obľúbené vďaka Holyroodparku (Holyrood Park), ktorý sa rozprestiera na východ od Edinburského hradu. Nejedná sa o nejaký parčík, v ktorom mamičky „venčia“ svoje hyperaktívne deti. Ide skôr o obrovský priestor zložený z kopcov, jazier, roklín, planín, útesov a hrebeňov. Z vrchu sa nachádza nádherný výhľad na mesto, ktorý sa môže stať aj adrenalínovým pri pohľade nadol. Arthur Seat (arturova sedačka) je najvyšší bod v strede Holyrood Park, poskytujúci krásny výhľad na mesto s nenáročným výstupom na vrchol. V parku sa nachádzajú tri lochy (jazerá) St Margaret´s Loch, Dunsapie Loch a Duddingston Loch.



S krásami mesta Edinburgh sa ešte nelúčime. Nabudúce vás povodím po najnavštevovanejších turistických miestach z ktorých uvidíte krásu „Edinbra“ ako na dlani.