
1. The tears of my soul – Kim Hyun Hee
Kniha ´Slzy mojej duše´ rozpráva príbeh mladého severokórejského dievčaťa, Kim Hyun Hee. Jej ohromujúca krása a inteligencia ju v šestnástich urobili špeciálnou v očiach prísnych komunistov. Po nekonečných hodinách mentálneho i fyzického tréningu ju premenili na poslušnú hračku v rukách najväčších špiónov severokórejskej strany. Mala len 24 rokov, keď bola vodcom Kim Il-song-ilom poslaná na absurdnú misiu, ktorej cieľom bolo vyhodiť do vzduchu juhokórejské lietadlo. Kim Hyun Hee tak pripravila o život 115 nevinných ľudí.
2. Majster šarkanov – Khaled Hosseini

Mať takého priateľa, ktorý by vás nikdy nezradil a bol by vám, napriek všetkému čo ste kedy urobili, verný... Afganistanský chlapec Amir takého priateľa má, sluha Hasan je mu verný až po hrob. Zvyky Kábulu však na priateľstvo medzi Afgancom – pánom a Hazarom – sluhom hľadia veľmi nepriateľsky. Napokon po víťazných pretekoch v púšťaní šarkanov, kedy Amir konečne dosiahne otcovu pochvalu, svojho hazarského priateľa zbabelo zrádza. Výčitky svedomia ho prenasledujú aj v americkom exile, do ktorého musí spolu so svojím otcom, po tom ako sovietske vojská obsadili územie Afganistanu, ujsť. Až po rokoch si uvedomí, ako veľa pre neho priateľstvo znamenalo. Avšak ešte existuje spôsob, ako si odpustiť a byť opäť šťastný.
Tým, kým som dnes, som sa stal v zime roku 1975. Bolo to veľmi dávno a to, čo sa vraví o minulosti, nie je pravda. Naučil som sa, ako ju pochovať. No minulosť sa aj tak prederie na povrch.
Jedného dňa vlani v lete mi zavolal môj priateľ Rahim Chán z Pakistanu. Požiadal ma, aby som ho prišiel navštíviť. Rozmýšľal som o tom, čo povedal krátko predtým, ako zavesil. Došlo mi to až neskôr. Jestvuje spôsob, ako sa stať zasa dobrým. Spomenul som si, ako som žil, kým neprišla zima 1975. Urobila zo mňa to, čím som dnes.

3. Divoký kvet – Drew Barrymore
Meno Drew Barrymore nie je azda nikomu z nás neznáme. Autobiografický príbeh svetoznámej americkej herečky nás zavedie do jej, napriek veľkým hereckým úspechom, nehviezdneho detstva. Už ako 14-ročná bola súdom vyhlásená za plnoletú a napriek existencii oboch rodičov sa živila a „vychovávala“ sama. Spomienky, s ktorými sa so svojimi fanúšikmi podelila, by niekoho mohli šokovať, ale i rozosmiať. Drew je skrátka vtipná, šialená a pláva životom ako z akčného filmu.
4. Múza – Jessie Burton

Kniha plná tajomstiev a prekvapení vás po celý čas bude držať v napätí. Príbeh jednej ženy, ktorej nie je súdené ísť si za svojím snom kvôli nezmyselným spoločenským konvenciám. Olive Schlossová je talentovaná maliarka ukrývajúca svoje nadanie pred prísnym otcom, ktorý je zároveň (čo čert nechcel) obchodníkom s umením. So svojimi rodičmi prichádza do Španielska, kde sa zblíži so slúžkou Teresou a s jej bratom Isaacom. Ten obdivuje veľkolepé umenie svojho krajana Pabla Picassa a opovážlivo sníva, že raz bude pre svoje maľby slávny ako on. Príbeh z 30. rokov minulého storočia sa paralelne prelína s prítomnosťou, kde sa náhodne objaví majstrovský obraz istého Isaaca Robelesa. Kto bol mladý talentovaný umelec, ktorý jedného dňa len tak záhadne zomrel?

5. Dom nenaplnených lások
Ďalší španielsky príbeh, i tentoraz plný lásky, vášne a pomsty, ktorý vás dostane tam kam chce. Od čítania sa len tak ľahko neodtrhnete.
Generačné prekliatie trápi ženy Lagúnové už od nepamäti. Aj Klára je svojou matkou vystríhaná pred nešťastnou láskou. No rady a varovania jej matky nič nezmôžu. Opantaná andalúzskym statkárom otehotnie a porodí dievčatko, Manelu. S pocitom zrady a hnevu začne ponúkať svoje služby a neskôr si otvára nevestinec, ktorý sa stáva vychýreným nielen pre jej krásu, ale i okázalosť, ktorú zákazníci nachádzajú vo vnútri. Tam vyrastá jej, matke ani za mak podobná, škaredá a zatrpknutá Manela. Už má po krk matkiných radovánok a tak sa rozhodne, že ona kliatbu zlomí. No až po rokoch sa do rodiny konečne narodí chlapec. Mohla by sa práve cez neho kliatba zrušiť?

6. Perla v piesku – Tessa Afshar
Kvôli kráse ju ako pätnásťročnú predal milovaný otec na prostitúciu. Odvtedy na všetko a na všetkých zanevrela. Navonok silná, no vo vnútri citlivá a veľmi zlomená. Rachab z Jericha. Ako roky plynuli, dievčina triezvo uvažovala a po čase, keď nadobudla istý majetok, rozhodla sa, že svojím zamestnaním končí. Do jej života následne vkráča hrdý vysokopostavený Izraelita Salmon. Podarí sa Rachab nájsť opäť dôveru v muža a nechať sa ľúbiť?
A aj keď príbehy zo starého zákona možno nie sú práve vaše cafe-latte, verím, že vás knižka veľmi milo prekvapí.
7. Mandľovník – Michelle Cohenová Corasantiová

Mohli by sme o ňom povedať veľa vecí, avšak najvýstižnejšie by ho bolo treba nazvať matematickým géniom. Palestínsky chlapec Ichmad Hámid trávi svoje detstvo celé dni pri mandľovníku, ktorý sa v ťažkých časoch stáva, vďaka hojným plodom, jediným „živiteľom“ rodiny. Strhujúci konflikt medzi Izraelom a Palestínou zasiahne aj život jeho rodiny. No napriek veľkej krutosti nepriateľov Ichmad vo svojom srdci nenávisť neživí. Radšej sa pokúša splniť sľub, ktorý dal kedysi otcovi. Stane sa veľkým matematikom a baba môže byť na neho pyšný.
Štýl písania knihy Mandľovník by sme do istej miery mohli prirovnať k Majstrovi šarkanov. Aj samotná autorka Michelle Cohenová Corasantiová tvrdí, že vďaka jeho autorovi (Khaledi Hossein) si uvedomila, že ako spisovateľka sa môže dotknúť sŕdc svojich čitateľov a zmeniť ich. Príbeh o láske, nenávisti a odpustení si tak určite nájde správne miesto aj vo vašej knižnici.
Z veľkého okna sme zazreli sestričku, ako v nočnej košieľke uteká po lúke k poľu.
Mama v zlomku sekundy vybehla na dvor. Cestu si skrátila rovno cez záhradku, lámala ruže a tŕne jej trhali šaty. S Abbásom sme bežali tesne za ňou.
„Amal!“ skríkla mama. „Stoj!“ Od behu ma pichalo v boku, ale utekal som ďalej. Pri značke mama zastala tak náhle, že sme s bratom do nej narazili. Amal vbehla do poľa. Sotva som lapal dych.
„Stoj!“ skríkla mama. „Nehýb sa!“
Sestrička naháňala veľkého červeného motýľa, na hlave jej nadskakovali čierne kučeravé vlásky. Otočila sa, pozrela na nás. „Chytím ho,“ zachichotala sa a ukázala na motýľa.
„Nie, Amal!“ Mama ju okríkla najprísnejším hlasom, na aký sa zmohla „Už sa ani nepohni!“
Amal nehybne stála a mama hlasno odfukovala.
Abbás od úľavy klesol na kolená. Ani za nič na svete sme nesmeli prejsť za izraelskú značku. Za ňou sa nachádzalo diablovo pole.
Krásny motýľ si sadol asi štyri metre pred Amal. „Nie!“ skríkla mama.
S bratom sme zdvihli hlavy.
Naša malá sestrička sa nezbedne zahľadela na mamu a vzápätí sa rozbehla za motýľom.
Čo nasledovalo, prebehlo ako v spomalenom filme.
8. Edinburské väzenie – Walter Scott
Klasické dielo Waltera Scotta by (v mojom prípade) pri letnej návšteve očarujúceho Škótska určite nemalo chýbať. Strhujúci príbeh dvoch rodných škótskych sestier privádza čitateľa do tragickej situácie, v ktorej sa nachádza súdom obžalovaná mladšia sestra. Za utajenie tehotenstva jej totiž hrozí smrť. A keďže jej nevinu nemôže dokázať naozaj nikto, jej staršia sestra sa ju rozhodne za každú cenu pred šibenicou zachrániť. Vyberie sa vypýtať milosť u kráľa.
Štýlom písania by som Scotta prirovnala k poľskému Sienkiewiczovi, v historických románoch sú obaja páni skutoční majstri. Edinburské väzenie sa však po každej stránke pokladá za vrcholné a najprekladanejšie dielo tohto škótskeho románopisca.
9. Kto chytá v žite – J. D. Salinger
Ranné dielo z pera amerického spisovateľa Jeroma Davida Salingera zamestnáva každoročne podaktorých (nelenivých) maturantov. A keďže som tento rok maturovala aj ja (a až tak lenivá nie som), nemohla som si ho nechať ujsť. Avšak pri zmienke na maturity sa nudou nedajte zmiasť. Dielo ňou totiž netrpí. Ba pre jeho kontroverznosť je u študentov veľmi obľúbené.

Hlavný hrdina, večne ufrflaný Holden Caulfield, sa búri proti ustálenosti, zbabelosti a duchovnej prázdnote sveta dospelých. Neustále mení školy, ba aj z tej poslednej ho vyhodili. Hovorí, že jediné čo chce robiť, je stáť v poli a chytať deti aby nespadli do priepasti. Metaforicky povedané, zabrániť im, aby sa stali veľkými a namyslenými dospelákmi. Bojí sa, že jedného dňa padne do tej priepasti aj on a preto bez prestávky uniká, neschopný niekam sa zaradiť. Pre Holdena je typické uvoľnené nekonvenčné správanie, ktoré sa stáva niekedy až vulgárnym. No napriek tomu je morálne čistý, v srdci lepší ako všetci dospelí, čo ho kritizujú.
„Ja si v jednom kuse predstavujem, ako sa davy malých deciek hrajú na takom velikánskom žitnom poli. Tisíce malých deciek a široko ďaleko niet ani jedinkého dospelého, myslím teda okrem mňa. A ja ti stojím na kraji nejakej strašidelnej priepasti. A vieš čo musím robiť? Musím chytiť každého, kto sa priblíži k tej priepasti. Rozumieš, ak uteká a nedíva sa, kde beží, ja musím odniekiaľ vyliezť a chytiť ho. A toto by som robil od rána do večera. Chytal by som tie decká v žite."
Tento rok vyšiel aj biografický film o samotnom spisovateľovi J. D. Salingerovi práve z čias, keď sa pokúšal rozšíriť základný príbeh o Holdenovi. Z krátkej poviedky sa tak stalo známe dielo Kto chytá v žite.
Ak ste sa dostali až sem, gratulujem vám! Poradie kníh je však (v každom prípade) urobené náhodne. V neposlednom rade vám chcem popriať požehnaný, láskou preplnený nadchádzajúci rok 2018. Dúfam, že knižky budete čítať aj naďalej a nepodporovať len čítačky kníh. Papierová verzia je predsa len osvedčenou klasikou.