
Cesta pokračovala do Mongolska - je to vnútrozemský štát v strednej Ázii, hraničí na severe s Ruskom a na juhu s Čínou. Má rozlohu 1 566 500 km², ale pri 2,7 milióna obyvateľov patrí k najredšie osídleným miestam sveta.
Veľkú časť Mongolska pokrývajú suché stepi s drsným podnebím, kde hlavným zdrojom obživy je kočovné pastierstvo.

Ubytovanie bolo zabezpečené v typických jurtách.

Mongolsko sa administratívne delí na 21 ajmakov (krajov). Správnym strediskom každého ajmaku je ajmacké centrum (krajské mesto, skladajúce sa z úradných domov, drevených chatiek, júrt a letiska). Ajmaky sa delia na niekoľko somonov, strediskových obcí s obchodom, benzínovou pumpou a školou. Najmenšou správnou jednotkou sú osamelé bagy, tvorené len niekoľkými drevenými chatkami. Takto vyzeralo zoskupenie júrt, v ktorom dobrodruhovia bývali.

Z hľadiska vegetačných a klimatických podmienok je Mongolsko jedným z najnehostinnejších miest na Zemi. Jeho územie zasahuje na severe do pásma ihličnatých lesov sibírskej tajgy a rozprestiera sa cez pás stepí až po ázijskú oblasť púští na juhu. Väčšinu krajiny však, až 85%, tvoria bezodtokové náhorné plošiny s priemernou nadmorskou výškou okolo 1000 m. n. m.
Toto je záber z Mongloského národného parku.

Táto fotka vznikla, aby zachytila štátny mongolský znak, ktorý má vlastnú symboliku:
Najhornejšia figúra predstavuje oheň, symbol šťastia a spokojnosti. Jeho tri plamene znamenajú minulosť, prítomnosť aj budúcnosť. Slnko a mesiac sú predstavou „sveta“ a večnosti (mladý mesiac je otcom Mongolska a zlaté slnko jeho matkou). Ďalší prvok, trojuholník (iný je na spodku ideogramu), symbolizuje šíp a kopiju obrátené hrotom k zemi, čo v mongolskej heraldike znamená „smrť nepriateľovi“. Úzky obdĺžník (opäť vo dvojici) pripomína rovinu stepi, priamočiarosť, spravodlivosť a čestnosť. Uprostred znaku je kruh „Jin-jang“, starý buddhistický symbol jednoty protikladov (ohňa a vody, neba a zeme, muža a ženy), pripomínajúci tu telá dvoch rýb primknutých k sebe a v nekonečnom kruhu prechádzajúcich jedna v druhú. Zľava aj sprava sú dva vysoké obdĺžníky, symbolizujúce piliere, pevnosť, tvrdosť a príslovie „dvaja priatelia sú silnejší ako kamenná hradba“. Červená farba je symbolom revolúcie, ale tiež lásky a víťazstva.

Kôň Przewalský-kertak až donedávna žil ve volnej prírode, ale v 60-tich rokoch vymizol. Našťastie približne 1200 zvierat prežíva v rôznych ZOO. Konečným cieľom záchranných akcií je návrat druhu do voľnej prírody jeho pôvodného domova v Mongolsku.
Práve v Mongolskom národnom parku sa pokúšajú osídliť niekoľko kusov.

Teraz, keď sa má narodiť mláďatko, mongolská polícia na motorkách asistuje a odháňa vlkov (ak by zacítili krv, boli by kone v akútnom ohrození).

Kôň Przewalského - kertak, jediný žijúci predok koňa domáceho. Jeho výška je 130 - 140 cm, má mohutnú hlavu, stojatú hrivu, nemá kšticu a má krátké silné končatiny. Jeho farba je plavá.

Ku koňom sa nesmelo priblížiť, aby neboli vyrušované. Ešte, že majú teraz foťáky dobrý zoom, bola to jedinečná príležitosť vidieť tohoto koňa vo voľnej prírode. V MNP ich majú približne 300 kusov.

Sprievodcom po Mongolskom národnom parku bol tento vysokoškolský profesor a vedec na dôchodku, ktorý vyhľadal skupinku voľne žijúcich koňov a vedel o nich z láskou dlho hovoriť. Privyrába si nosením batožiny, nosením dreva do júrt, ale Katka bola očarená jeho vzťahom k všetkým živým aj neživým veciam v MNP. Dával pozor na každú rastlinku, ak sa niekto priblížil príliš ku koňom, odháňal ich ...

Na návšteve "u domorodkyne" v jurte

Keď prišli na návštevu práve varila kobylie mlieko, pravdepodobne na syr, ktorý je veľmi aromatický. Vykvasené kobylie mlieko chutí ako žinčica. Z mlieka vyrábajú rôzne produkty, podobné ako tie naše z kravského mlieka, ale pália z neho aj 10 percentnú pálenku (kumys), ktorú pijú teplú. V tom veľkom hrnci pred ňou.

Kobyla sa dojí takto: zriebä si potiahne a človek môže začať dojiť. Ale kobyla musí mať mláďa stále v bezprostrednej blízkosti. Takže dojenie je šikovnejšie vo dvojiciach. Jeden dojí a jeden drží mláďa blízko matky.

V ďaľšom pokračovaní sa presunieme do Číny..