Byť odborárom znamená platiť. (Otvorte oči prosím, kráľ je nahý.)

Hneď na úvod hovorím, z odborov som vystúpila. Nepáčia sa mi niektoré veci a asi najvýstižnejšie to vykreslí jeden rozhovor, ktorý som bola nútená si vypočuť medzi dvomi pokladníčkami v Tescu. Pokladníčka z vedľajšej kasy pokrikuje na svoju kolegyňu :„ Hej Julka a ty si už bola pre peniaze k MDD?“ „Nebola, pre aké peniaze?“„Odbory dávajú k MDD 200,- Sk“„Aháá, ja už nie som v odboroch. Som si to zrátala, keď ja im dám ročne 1500,- Sk oni mi dajú 200,- Sk k MDD, k Mikulášovi zase 200,- a 500,- dostanem na kultúru, keď som sa pýtala čo robia zo zvyškom, tak mi nikto nevedel odpovedať, tak som povedala, že sa im na to vykašlem, keď ani neviem kam tie peniaze dávajú.“„ No vidíš, to ma nikdy nenapadlo, že to zrátam, máš pravdu, veď to je 600,- Sk čo im tam vlastne nechávam, ešte si vyberiem k tomuto MDD a vystúpim aj ja.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Obrázok blogu

Jednoduché, že? Stačí zrátať príjem a výdaj a zistiť čo sa deje s rozdielom.

V mojej firmičke pracuje veľmi veľa ľudí a z odborov im ľudia rapídne odchádzajú. Aj ja som jednou z nich. A to som dokonca bola vo výbore. Alebo možno práve preto, že som tam bola.

Je pravdou, že odbory majú silné postavenie a ich poslanie by malo byť presadzovať pracovné, hospodárske, sociálne a iné záujmy zamestnancov. Toto naplnia vo chvíli keď vyjednajú kolektívnu zmluvu so zamestnávateľom, ktorá poskytuje zamestnancom isté záruky. Ale zamyslime sa nad tým, či skutočne k tomu potrebujú jedno percento z hrubého zárobku každého zamestnanca. Skúsme spolu chvíľku počítať, ak je tých odborárov 500, priemerný zárobok je 30 000,- Sk tak to činí 1.800.000 Sk. Väčšina odborových organizácii má samostatné hospodárenie, čo v preklade znamená, že rozpočet navrhuje výbor a schvaľuje ho valné zhromaždenie. V našej firmičke to funguje takto: ľudia sa pozvú na „honosnú“ večeru v hodnote cca 500,- Sk ktorú dostanú až po tom, čo odhlasujú rozpočet. Samozrejme, že neprídu všetci, ale nájde sa dosť takých, ktorí prídu, pretože dostanú zadarmo jedlo a dokonca po skončení schôdze na nich čaká tombola J . Takže hlasovanie väčšinou prebieha hladko a bez problémov. Ľudia odsúhlasia niekoľko zájazdov (nákupný do Poľska musí byť), vedia, že časť peňazí sa vráti formou vyplácania hotovosti (na kultúru, na kolekciu a pod.), niečo ide na tlač pre odborárov a potom tak viac-menej nepočúvajú. Tušia, že nejaká časť peňazí je určená pre štrajkový fond, ale neverím tomu, že keby sa tu aj nejaký štrajk zorganizoval, že by niekto mal dostatok osobnej odvahy, aby sa ho zúčastnil. Predsa len práca je to, z čoho žijeme a nikto nechce hrýzť ruku čo ho živí. Nevedia o tom, že odsúhlasili odmeny pre členov vedenia a nevedia v akej výške. Samozrejme, že vedia, že keby ich niekto vyhadzoval z práce, nemá vôbec zmysle obrátiť sa na odbory, nikto ich nezastane, pretože aj členovia výboru sú iba zamestnanci a tiež sa boja o svoje miesta. Členmi odborov sa nestávajú mladí ľudia, prečo asi? Pretože keď mu niekto strhne z platu cca 3.600,- Sk akú má protihodnotu? Ak sa mu späť vráti 1000,- Sk a zvyšok mu nevie nikto vysvetliť, nevidí dôvod zostávať. Má pocit, že peniaze sa niekde strácajú. Pravdepodobne by bol ochotný platiť vo chvíli, kedy by mu odbory skutočne poskytli ochranu a zamestnávateľ by si dôsledne dával pozor na to ako zo svojimi zamestnancami komunikuje napr. pri ich prepúšťaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale toto nefunguje, pretože odbory zasiahnu iba v prípade, že zamestnanec podá písomnú sťažnosť a povedzme si úprimne, chce sa Vám písať sťažnosť na zamestnávateľa a spoliehať sa na odbory, že sa Vás zastanú? Dôverujete im natoľko, aby ste sa spoľahli, že na to neskôr nedoplatíte? 

Veľa otázok a riešením je iba maličkosť:

- zvážiť koľko peňazí je nevyhnutné vyberať pre chod odborov, možno by stačil malý udržiavací príspevok a nebolo by nevyhnutné mať vo výbore 12 ľudí a vyplácať im odmeny

- mať v odboroch ľudí zapálených pre vec, nie pre peniaze,

- úplná transparentnosť v nakladaní s finančnými prostriedkami

SkryťVypnúť reklamu

- identifikovať tie činnosti, ktoré nadchnú mladých ľudí a realizovať ich

- jasne deklarovať, čo konkrétne odbory dokážu pre zamestnancov urobiť mimo vyjednania kolektívnej zmluvy. 

V takom prípade sa tam vrátim aj ja.

Katka Benková

Katka Benková

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

spiritual coach, poradca v ťažkých životných situáciach Zoznam autorových rubrík:  ako to vidím jarada pečiemSúkromnécestovanie

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu