Rýchlo do postieľok, veď už mesiac svieti. Rozlúčte sa s mackom ...

Keď hovorím o spánku, vždy mi prídu na myseľ večerníčky. Taký malý účinný rituál, ako uložiť deti spať. Ten o mackovi uškovi som milovala práve pre mackovu pesničku: „Rýchlo do postieľok, veď už mesiac svieti. Rozlúčte sa s mackom dobrú noc vám, deti." O koľkej idete spať? Ja nemám žiadnu vyhradenú hodinu a vždy sa všetko odvíja od toho, akú činnosť mám naplánovanú na druhý deň. Často sa mi tak stáva, že idem spať až hlboko po polnoci, mávala som však aj dni, keď som od únavy nezaspala vôbec. Myšlienky mi prúdili hlavou ako na štvorprúdovej diaľnici a upokojiť ich bolo nad moje sily. Na druhý deň som sa na všetko pozerala cez závoj únavy, moja koncentrácia bola znížená a moje pohyby spomalené, ale bola som zmierená s tým, že „noc, ktorú prebdiete, už nikdy nedospíte".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Je dôležité zaspať najneskôr medzi 23:00 a 24:00 hodinou. Prečo?

Nočný spánok je pre náš organizmus dôležitý nielen z hľadiska oddychu, ale i pre tvorbu významného hormónu nazvaného melatonín. Tento hormón (nazývaný aj hormón tmy) je produkovaný v mozgu, v šuškovitom teliesku (epifýza), ale aj v sietnici a gastrointestinálnom trakte. Riadi naše biologické funkcie a významným spôsobom ovplyvňuje predovšetkým ženský organizmus. Jeho tvorba je však silne závislá od intenzity svetla.

Najviac melatonínu sa v tele vytvorí počas nočného spánku. Vtedy prebehne celým telom, obnoví poškodené bunky a pomôže organizmu pri regenerácii. Hladiny melatonínu vrcholia okolo druhej alebo tretej hodiny ráno a povzbudzujú obranyschopnosť organizmu proti rakovine, vírom a baktériám. V minimálnych množstvách sa tvorí i počas dňa, no význam týchto hodnôt je zanedbateľný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby sa melatonínu vytvorilo čo najviac, je dôležité spať aspoň 8 hodín denne. Okrem dĺžky spánku má na jeho tvorbu vplyv tiež prostredie, v ktorom sa spánok odohráva. Ak totiž spíme pri rozsvietenej lampe, zapnutom televízore, alebo je náš spánok inak narušený svetlom, môže sa tvorba hormónu znížiť alebo úplne zastaviť. Najviac redukuje tvorbu modré a biele svetlo (žiarivky, halogénové výbojky), negatívny dopad má aj mesiac v splne.

Koncentrácia melatonínu v krvi je v noci asi 10 krát vyššia ako cez deň.
S narastajúcim vekom sa syntéza melatonínu znižuje postupne až na minimum. Závisí to aj od metabolizmu v pečeni.

SkryťVypnúť reklamu

Melatoním je silným antioxidantom, čo znamená, že zabraňuje poškodzovaniu DNA, a tým obmedzuje vznik rakovinového bujnenia, spomaľuje starnutie a zabraňuje odumieraniu mozgových buniek, chráni mozog pred degeneratívnymi ochoreniami, podporuje obranyschopnosť organizmu voči vírusom a baktériám, riadi produkciu pohlavných a rastových hormónov a tým ovplyvňuje našu telesnú hmotnosť, zvyšuje odolnosť voči stresu. Taktiež ovplyvňuje obeh krvi, krvný tlak, telesnú teplotu, metabolizmus tukov, cukrov a bielkovín.

Vedecké poznatky o pôsobení melatoninu potvrdzujú aj ľudovú múdrosť o tom, že spánok lieči.

SkryťVypnúť reklamu

Dodržiavanie pravidelných rytmov spánku a vstávania, tiež spánok v tme a pokoji môže predstavovať jednoduchý spôsob pre udržiavanie dobrého zdravia od narodenia po pokročilý vek.

Pokiaľ musíme v noci vstať, ísť do kúpeľne, na toaletu alebo sa napiť, použime pre krátkodobé nočné osvetlenie červené svetlo, ktoré svojou vlnovou dĺžkou nenaruší syntézu melatonínu v našom mozgu.

Katka Benková

Katka Benková

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

spiritual coach, poradca v ťažkých životných situáciach Zoznam autorových rubrík:  ako to vidím jarada pečiemSúkromnécestovanie

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

225 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu