18-ročného Šrobára vylúčili r. 1886 zo všetkých škôl v Uhorsku za „panslávstvo“

Vavro Šrobár sa po vzniku Československa r. 1918 stal ministrom s plnou mocou pre správu Slovenska.

18-ročného Šrobára vylúčili r. 1886 zo všetkých škôl v Uhorsku za „panslávstvo“
Vavro Šrobár po vylúčení zo všetkých škôl v Uhorsku vyštudoval v Prahe medicínu
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

.

Šrobár na gymnáziu v Levoči

Vavro Šrobár, narodený r. 1867 v Liskovej pri Ružomberku, absolvoval na rôznych miestach v Uhorsku osemročné gymnázium - posledný rok v Levoči. K maturite ho však napokon pre údajné „panslávstvo“ nikde v krajine nepustili. O začiatkoch svojho prenasledovania zo strany maďarizujúceho vedenia školy r. 1886 - aj niektorých jeho spolužiakov z iných ročníkov - vo svojich pamätiach napísal:

Od jari schádzavali sa vyššie menovaní študenti na mojom byte. Pospevovali sme si a čítali sme slovenské básne, Pohľady a Hlásnika. Tieto časopisy chodili na meno mlynára, ku ktorému sme chodili pre ne. Ja som mal z Bystrice Tatry a more od Vajanského a Sládkovičove básne v skvostnom vydaní v Prahe u Kóbra. Po jednej schôdzke prezradil nás Kovalčík žiakom, ktorí bývali na byte u profesora Hadika. I začalo sa pošuškávať, že sú na gymnáziu panslávi. Hadikovi žiaci štvali proti nám čo deň smelšie. Prestali sme sa preto schádzať na mojom byte. Raz sme si spravili výlet na Kalváriu k levočskej Panenke Márii, zaspievali sme si po chuti, rečnili sme, čo kto vedel. A tento výlet pripravil našu záhubu na gymnáziu. Niekto nás počul a poznal. Išlo oznámenie na direktora. Profesor Zaymus, ktorý žil utiahnuto a vyučoval klasické jazyky, dal si ma zavolať do bytu a upozornil ma, že v profesorskej konferencii prof. Hadik žiadal vyšetrovanie asi 12-tich žiakov pre panslavizmus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

.

Minister školstva vylúčil Šrobára zo všetkých škôl v krajine

Riaditeľ levočského gymnázia Ladislav Halász sa 18-ročného Vavra Šrobára pri vypočúvaní pýtal aj na jeho údajnú korešpondenciu s ruským cárom Alexandrom III. Vyšetrovanie napokon dopadlo v neprospech Šrobára – riaditeľ Halász mu oznámil, že minister školstva Augustín Trefort ho vylúčil - ako aj ďalších - zo všetkých škôl v Uhorsku. Opäť Šrobárove pamäti:

Raz si ma dal zavolať direktor a veľmi vážne a vľúdne mi vravel, aby som nič netajil, že tak si môžem zaistiť milosť, že oni už všetko vedia, že sa nám treba len priznať, že sme mali tajný spolok, že sme si dopisovali s panslávskymi vodcami, že sme dostávali peniaze a pod. A nakoniec prekvapil ma touto otázkou: „Však máte dopisy od cára? Doneste mi ich! Odpustím vám vaše previnenie.“ Dal som sa do smiechu. „A Vy, pán direktor, skutočne veríte, že by si ruský cár dopisoval so študentmi?“ Taký zaslepený hlupák to bol. (...) Po troch dňoch šiel som ráno na skúšku. Na chodbe pred izbou, kde bola skúšobná komisia, čakal Halász: „Ľutujem veľmi, že vás nesmiem pripustiť na skúšku. Hľa, tu je telegram z ministerstva osvety, aby som vás nepripustil na skúšku. Ja nie som v tom vinný. A prosím vás, odcestujte hneď z mesta.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

.

Pietor o prípade levočských študentov

Slovenský publicista Ambro Pietor sa k prípadu levočských študentov z r. 1886 vrátil v r. 1905 vo svojej knižke Nápor - odpor. Ako postupovala maďarizácia v Uhorsku. Napísal v nej:

Začiatkom júna vyhodili z katolíckeho štátneho gymnázia v Levoči 11 žiakov, a síce 9 zo všetkých krajinských škôl a 2 z levočského gymnázia pre „panslavistické agitácie“, ktoré v tom záležali, že spievali slovenské piesne, čítali slovenské knižky, že dopisovali si s nebezpečnými panslávmi, že viac ráz zhovárali sa s ruskými agentami a že dostávali mesačne 150 rubľov! A minister Trefort ten výrok potvrdil.

SkryťVypnúť reklamu

.

Vajanský: Je to boj proti našim deťom

Vavro Šrobár si urobil maturitu v Přerove v Česku - zariadil mu to slovenský redaktor Ambro Pietor. Potom v Prahe vyštudoval medicínu. To, že medzi vyhodenými študentmi osemročného gymnázia v Levoči boli aj kvintáni, teda 14- až 15-ročné deti, Vavro Šrobár vo svojich pamätiach označil za „ohavný skutok“. Redaktor Národných novín Svetozár Hurban-Vajanský reagoval 10. júla 1886 na udalosť článkom s názvom Boj proti našim deťom. Napísal v ňom:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zase vyhodili zo škôl 11 slovenských žiakov, z čiastky deti ešte z piatej gymnaziálnej triedy. Prečo? Až sa človeku bridí opätovať to samé bláznovstvo, pomiešané so satanskou zlosťou. Tu skutočne, ako Heine hovorí, cudzoložila hlúposť so zlosťou! Vyhodili ich zo škôl pre panslávske pletichy! Preto, že si žiak piatej triedy dopisoval s ruským cárom, že od neho dostávali mesačne 150 rubľov. Že spievali slovenské piesne, že čítali slovenské knižky!

SkryťVypnúť reklamu
Vajanského článok Boj proti našim deťom
Vajanského článok Boj proti našim deťom 

.

Viac: V. Šrobár: Z môjho života, 1946; Národnie Noviny; A. Pietor: Nápor - odpor, 1905

Roman Kebísek

Roman Kebísek

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1 299x

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu