
.
Lowerová videla fotografiu Škrovinu prvýkrát r. 2009
V r. 2009 ukázali americkej historičke Wendy Lowerovej dovtedy v historiografii neznámu brutálnu fotografiu z 2. svetovej vojny. Na zábere vidno popravnú skupinku s nemeckými uniformovanými mužmi v momente výstrelu z bezprostrednej blízkosti do chrbtom otočenej židovskej matky s dvoma malými deťmi - jedno drží za ruku, druhé si pritláča k telu. Žena povinne stála na okraji práve vykopanej jamy, kam má padnúť po výstrele do hlavy. Historička Wendy Lowerová bola ako človek zhrozená a ako odborníčka na holokaust prekvapená z existencie takého jasného obrazového dôkazu o zverstve zachytenom v momente jeho uskutočnenia. Začala pátrať po mieste a čase záberu, po páchateľoch a po autorovi fotografie. V priebehu niekoľkých rokov zistila, že fotografia pochádza z archívov československej Štátnej bezpečnosti v Prahe, zachytáva brutálnu scénu z mestečka Miropol na Ukrajine v r. 1941, páchateľmi boli dvaja Nemci a dvaja Ukrajinci, išlo o židovské obete a autorom záberu bol slovenský vojak vtedy slúžiaci na Ukrajine, neskôr účastník Slovenského národného povstania Ľubomír Škrovina. V tomto roku vydala Wendy Lowerová o svojich zisteniach knihu s názvom The Ravine: A Family, a Photograph, a Holocaust Massacre Revealed. (Jama: Jedna rodina, jedna fotografia, odhalený masaker holokaustu). Slováka Ľubomíra Škrovinu v knihe označila za antifašistu, ktorý patrí k jej najprekvapujúcejším objavom.

.
Ako vznikla vojnová fotografia Škrovinu
Ako sa Slovák Ľubomír Škrovina dostal r. 1941 na Ukrajinu? Ako 25-ročného ho Slovenský štát povolal r. 1941 na východný front, konkrétne na Ukrajinu, vtedy okupovanú slovenským spojencom, hitlerovským Nemeckom. Dňa 13. októbra 1941 dostal od svojho veliteľa rozkaz ísť aj s dvoma ďalšími vojakmi z jeho strážneho oddielu pozrieť sa na neďaleké miesto, čo sa deje, lebo bolo z neho počuť streľbu. Ľubomír Škrovina bol už v civilnom živote amatérsky fotograf a fotoaparát si pribalil aj na východný front. Ako vo svojej knihe píše americká historička Wendy Lowerová, zobral si ho aj 13. októbra. Keď prišli na miesto určenia pri ukrajinskom mestečku Miropol, videl hrôzostrašné scény, ako nemecko-ukrajinské komando popravovalo streľbou do zátylku ženy, niektoré aj s deťmi, nad vykopanou jamou, kam padali. Takto ich popravili stovky. Škrovina urobil niekoľko záberov. Ako Wendy Lowerovej počas jej návštevy na Slovensku r. 2017 povedal Škrovinov syn, tiež Ľubomír, jeho otec plánoval fotografie tajne poslať československej exilovej vláde v Londýne, aby sa svet dozvedel o páchaných zverstvách, no nepodarilo sa mu to.

.
Škrovinu vyšetrovali r. 1943 za "nepovolené" fotografie
Keď išiel Ľubomír Škrovina z Ukrajiny na Vianoce na dovolenku domov do Banskej Bystrice, už sa na front nechcel vrátiť. Úspešne predstieral zápal sedacieho nervu, a tak zostal doma a viedol obchod s rádiotechnikou. V r. 1943 ho však niekto udal, že na fronte robil "nepovolené" fotografie, ktoré by mohli ohroziť vytváranie "nového poriadku Európy". Vyšetrovali ho, no Škrovina povedal, že fotografoval len, ako Nemci a Ukrajinci strieľali na partizánov, ktorí kládli odpor. Fotografie vraj neskôr spálil, aby sa nedostali do nevhodných rúk. Povedal tiež, že si myslí, že ho udal jeho bývalý spoluslúžiaci na Ukrajine, ktorý bol zároveň jeho pomocníkom v obchode. Urobil tak vraj z pomsty za to, že Škrovina ho prepustil, keď ako zamestnanec spreneveril peniaze. Vyšetrovatelia Škrovinovi uverili a ďalej ho nevypočúvali. V r. 1944 prejavil svoj odpor k režimu Slovenského štátu otvorene a zapojil sa do Slovenského národného povstania.

.
Škrovinove zábery zhabala ŠtB v 50-tych rokoch
V r. 1958 vyšetrovala Ľubomíra Škrovinu pre zábery z 2. svetovej vojny československá Štátna bezpečnosť. Ako sa dozvedeli o Škrovinových aktivitách na Ukrajine v r. 1941, jeho syn nevedel. Štátna bezpečnosť zároveň povstalcovi Ľubomírovi Škrovinovi zábery zverských scén holokaustu zhabala. Keď ich po r. 1989 autor fotografií pýtal naspäť, nedostal ich. Fotograf Ľubomír Škrovina zomrel r. 2005. Ako píše historička Wendy Lowerová, dvaja ukrajinskí vrahovia boli v 80-tych rokoch za popravy židovského obyvateľstva v Sovietskom zväze odsúdení a popravení. Dvaja Nemci z fotografie skončili bez trestu. Jedného sa nepodarilo vypátrať a druhého po výsluchu v 60-tych rokoch prepustili pre nedostatok dôkazov. Kto bola žena s dvoma deťmi na fotografii, sa historičke nepodarilo jednoznačne vypátrať, no z jej výskumu vyplýva, že by mohlo ísť o Chivu Vaseľukovú, jej syna Romana a synovca Borisa Sandlera. Lowerová navštívila počas pobytu na Slovensku aj Židovské múzeum v Bratislave a prezrela si tam sa nachádzajúci fotoaparát Ľubomíra Škrovinu, s ktorým nafotografoval svedectvá o hrôzach holokaustu.
Zdroje:
W. Lower: The Ravine: A Family, a Photograph, a Holocaust Massacre Revealed, 2021