Básnik Hollý: Bernolákovčina by bola pre Slovákov vhodnejšia ako štúrovčina (1844)

Po zavedení strednej slovenčiny Štúrom Hollý povedal, že „najsúcejšia“ pre Slovákov by bola bernolákovčina.

Básnik Hollý: Bernolákovčina by bola pre Slovákov vhodnejšia ako štúrovčina (1844)
Obraz maliara Andreja Kováčika z r. 1935. Zobrazuje návštevu Štúra, Hurbana a Hodžu u básnika Hollého. Autor dielo namaľoval 92 rokov po udalosti. Obraz sa interpretuje ako Hollého požehnanie pre Štúrovu slovenčinu, hoci v skutočnosti to tak úplne nebolo.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

.

Štúr, Hurban, Hodža r. 1843 u Hollého

Od Antona Bernoláka, ktorý kodifikoval r. 1787 slovenčinu na základe tradičného jazyka vzdelancov trnavského kultúrneho okruhu, boli Slováci rozdelení nielen konfesionálne, ale aj jazykovo. Spisovným jazykom katolíkov bola tzv. bernolákovčina, evanjelici písali tzv. bibličtinou, teda archaickou češtinou, zvyčajne so slovenskými prvkami, ktoré si ani neuvedomovali. Tento jazyk dobovo chápali ako „slovenský“. V r. 1843 sa však nastupujúca evanjelická generácia na čele s učiteľom Ľudovítom Štúrom rozhodla prejsť z češtiny na strednú slovenčinu, mnohými odmietanú ako jazyk nevzdelaných vrstiev bez akejkoľvek literárnej tradície. Keďže štúrovci neprebrali bernolákovčinu, ale rozhodli sa ísť vlastnou cestou, 17. júla 1843 išiel Ľudovít Štúr so svojimi spolupracovníkmi Jozefom M. Hurbanom a Michalom M. Hodžom na Dobrú Vodu k najväčšiemu bernolákovskému básnikovi, katolíckemu farárovi Jánovi Hollému oznámiť mu v snahe jazykového zblíženia katolíkov a evanjelikov svoj zámer. Keď Jozef M. Hurban r. 1882 ako 65-ročný uverejnil v Slovenských pohľadoch II. časť svojich spomienok na Ľudovíta Štúra, zmienil sa aj o ich návšteve u Hollého r. 1843. V texte napísal, že Ján Hollý zámer štúrovcov prejsť na strednú slovenčinu odobril. Úryvok z Hurbanových spomienok:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vtedy sme i my spoločný výlet podnikli k majstrovi poétov slovenských, k Hollému, na Dobrú Vodu, cieľom vzdania mu úcty osobnej a podania mu výkladu odchýlky svojej od jeho spôsobu písania v podrečí trnavskom a rozvinutia pred ním dôvodov svojich za centrálne, čisté slovenské nárečie. (...) On nielenže nič nemal proti čistej slovenčine, ale práve vyhováral sa, že za jeho časov nebolo možností na Slovensku inou slovenčinou knihy písať ako tou, v ktorej už nebohý priateľ jeho Bernolák bol gramatiku spísal. „Aj,“ povedá, „moje metrum dalo sa výborne v tejto reči užiť. Už tie národné piesne najkrajšie znejú v tej hornoslovenskej reči.“ To bol náhľad Hollého, s ktorým, rozumie sa, sme úplne súhlasili. Hollý nám dal požehnanie svoje k dielam, ktoré sme si vtedy zaumienili.

SkryťVypnúť reklamu

.

Hollý r. 1844: „Najsúcejšia“ by bola bernolákovčina

Slovenská historiografia stretnutie Štúra, Hurbana a Hodžu s Hollým r. 1843 interpretuje práve na základe spomienok Hurbana z r. 1882, teda, že Hollý schválil zámer štúrovcov ustanoviť za celonárodný spisovný jazyk Slovákov strednú slovenčinu. Ako však vyplýva z Hollého dobovej korešpondencie, nebolo to úplne tak. Po vyjdení prvej knihy v Štúrovej slovenčine, teda 2. ročníka literárneho almanach Nitra r. 1844, Hollý 23. augusta 1844 priateľovi, bernolákovcovi Martinovi Hamuljakovi v reakcii na počin štúrovcov napísal, že pre Slovákov by bola „najsúcejšia“ bernolákovčina, v jeho označení dolnoslovenské nárečie. Úryvok z Hollého listu:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pripojena tu Ňitra preukazuje, že luteráňi svoje slovo zadržali a tež už slovensku reču píšu. Slubuju, jako to na konci stojí, aj gramatiku vidat. A tak už dvoje slovenske narečí do písma prichádza: hornoslovenske anebo hornácke a dolnoslovenské. Ja ale, až bich čo mohel, jako nemožem, abi si bol stálí, dolnoslovenského, které u katolickích Slovakov do običaje uvedené je, a pre všeckích najsucejše, bich sa do konca pridržal. Slepota, slepota je najvatšá pre mňa bída.

.

Hollý r. 1846 o štúrovcoch a bernolákovcoch: Každá strana by mala „popustiť“

Keďže katolíci zostali aj po vystúpení štúrovcov pri bernolákovčine, Ľudovít Štúr išiel spolu s Jozefom Hurbanom a Petrom Kellnerom-Hostinským, redaktorom Štúrových Slovenských národných novín, r. 1846 znova za Jánom Hollým na Dobrú Vodu. Ako Hollý 20. júla 1846 napísal Martinovi Hamuljakovi, Štúr, Hurban a Hostinský od neho chceli, aby sprostredkoval stretnutie evanjelikov s katolíkmi s cieľom dohovoriť sa na slovenčine. Hollý sprostredkovateľstvo odmietol kvôli svojmu zdravotnému stavu a aj preto, lebo vraj katolíckych spisovateľov nepozná. Dodal ešte, že keby štúrovci neprešli na strednú slovenčinu, ale na bernolákovčinu, nemusela by byť potreba evanjelicko-katolíckeho stretnutia. Zároveň im navrhol, aby každá strana „napoly popustila“. Úryvok z listu Hollého Hamuljakovi:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

P. Štúr, novinar, s pomocnikem Hosťinskim a Hurbanem, keď tu boli, mali mňa k tomu, abich naším katolíkom písal, abi svoj úmisel nad tím vinesli, jako bi sa stránka naša ze stránkú jejích ve slovenčine spojit mohla? Rekli dál: abi sa nejaké místo ustanovilo, na ktere bi sa i naší i jejích spisovateli zešli a o tomto spojenu  radu držali, jako by sa to najlepšej vikonalo.  Já sem na to sťiskel plecama: že sem už slepí a naších spisovatelov, su-li kde kterí, vac ňeznam. (...) Kebi boli zostali pri našej slovenčine, mohlo bit bez všeckeho. Medzitím sem jím nadrazil, abi každá stránka napoli popustila.

.

Katolíci a evanjelici sa jazykovo spojili až r. 1851

Katolíci a evanjelici sa na spoločnom spisovnom jazyku dohodli až 21. októbra 1851 v Bratislave. Prijali Štúrovu strednú slovenčinu, no upravenú jazykovedcom, katolíckym kňazom Martinom Hattalom. Píšeme ňou v zásade dodnes.

Roman Kebísek

Roman Kebísek

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  106
  •  | 
  • Páči sa:  1 299x

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 20h
  • Páči sa: 11x
  • Prečítané: 409x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 96x
  • Prečítané: 1 633x
  • 2
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 314x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 937x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 142x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 104x
  • Prečítané: 2 026x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Drahšie auto, benzín aj servis. Kamenický hovorí o zneužívaní, zníži odpočet DPH na firemné autá
Na výpadovke z Bratislavy sa už týždne tvoria kolóny. Pri oprave cesty prasklo potrubie
Svet je hore nohami (komentár)

Peter Schutz

Svet je hore nohami (komentár)

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.

  • 9h
Príbeh služobníčky sa končí. A potom pokračuje

Elena Akácsová

Príbeh služobníčky sa končí. A potom pokračuje

Nový seriál o Gileáde vychádza z knihy Margaret Atwoodovej The Testaments.

  • 14h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu