Spoločný deň Štúra a Rajskej v jej denníkových záznamoch

Česká učiteľka Rajská prišla do Bratislavy pozrieť Štúra v sobotu 22. mája 1841 večer. Odišla v nedeľu večer.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Fotografia Štúra z r. 1849, rytina F. Kolářa, ktorú urobil podľa fotografie, a obraz od J. Klemensa, ktorý namaľoval na základe rytiny.
Fotografia Štúra z r. 1849, rytina F. Kolářa, ktorú urobil podľa fotografie, a obraz od J. Klemensa, ktorý namaľoval na základe rytiny. 

.

Denníkové záznamy Rajskej

V Literárnom archíve Národného múzea v Prahe sa nachádzajú denníkové záznamy prvej českej učiteľky Bohuslavy Rajskej z jej cesty do Bratislavy 22. a 23. mája 1841. Jej sprievodcom po meste bol učiteľ na evanjelickom lýceu Ľudovít Štúr, známy v Čechách ako výrazná postava slovenského hnutia. Niektoré pasáže z denníkových záznamov publikovala pred časom česká slovakistka Zdenka Sojková, ďalšie ešte v 19. storočí česká spisovateľka Žofie Podlipská.

.

Rajskej príchod do Bratislavy

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Česká učiteľka Bohuslava Rajská prišla spoločne so sestriným manželom Josefom Fričom a ich priateľom Josefom Podlipským do Bratislavy parníkom po Dunaji z Viedne v sobotu 22. mája 1841 o pol ôsmej večer. Na brehu ich už čakali štyria lyceisti, medzi nimi Samuel Štúr, mladší brat Ľudovíta. Zaviedli ich do bytu Ľudovíta Štúra, ktorý sa nachádzal na rohu dnešnej Panenskej a Kozej ulice (dnes už táto budova nestojí). Čakali tam na neho asi 15 minút. Do svojho denníka 24-ročná Bohuslava Rajská o 26-ročnom Ľudovítovi Štúrovi napísala:

Pak mě spatřiv, též se ke mně posadil, a vítajíc mě, byl velmi srdečný. Za nějakou chvíli jsme se do našeho hostince odebrali. Přišlo ještě více mladíků a připojili se k nám. Štúr mně podal ruku, a vedouc mě, povídal o stavu tamějších věcí, vyptával se, jak to u nás stojí, co dělají všechny, ano na každého zvlášť se upamatoval.

SkryťVypnúť reklamu

.

Štúr Rajskej: Položte mi ruku na ranu - zahojí sa

V sobotu neskoro večer sa dohodli, že v nedeľu skoro ráno sa opäť stretnú a pôjdu do hôr v okolí Bratislavy. Stretli sa už o pol šiestej pred hostincom, vrátane Štúra, a išli. Bohuslava Rajská sa vo svojich poznámkach zmieňuje aj o Štúrovom páde v septembri 1840 v Hradci Králové, pri ktorom si zlomil ruku a ktorá nemusela byť ešte v máji 1841 úplne zahojená. Všeobecne sa vedelo, že ruku mu liečila Marie Pospíšilová z královohradeckej rodiny českého nakladateľa Jana Pospíšila, ktorej potom Ľudovít Štúr písal do časopisu ľúbostné verše. Bohuslava Rajská si do denníka napísala:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štúr nabídl mně rámě, na kteréž zdráhala jsem se zavěsit vědouc, že si byl ruku v Králově Hradci zlámal a že dosud zahojena nebude. Mé zdráhání však nespomohlo ničeho, žertem prohodil, že mu ji úplně zahojím, když ruku na ni vložím, a již mne chopil a rychle šlo to do výšiny.

.

Štúr a Rajská si vymenili poľný kvietok

Keď sa všetci vrátili z hôr, rozišli sa. Bohuslava Rajská však išla so Štúrom do jeho bytu. V poznámkach si napísala:

Ukázal mi Zoru a prosil mě, abych ji na památku tohoto dne přijala, abych pilně čtla Hollého básně. (Po zpáteční cestě utrh modré kvítko (Veronica triphyllos) a podal mně ho na upamatování. Já to samé učinila. Má-li pak ho ještě? Já ho mám v Zoře, mně bude věčně drahé.) Posadil se ke mně a velice se těšil, že jsem na všem podíl brala; i jednou v srdečnosti objala mě ruka jeho a on mě přitiskl k sobě. 

SkryťVypnúť reklamu

.

Štúr kúpil Rajskej pomaranče

Neskôr prišli aj ostatní – bavili sa do jednej hodiny po poludní. Potom Česi s Ľudovítom Štúrom odišli na obed do hostinca. Následne do hostinca prišli aj ostatní Slováci a s Čechmi si vzájomne písali odkazy do pamätníkov. O šiestej v nedeľný večer išli na záver pobytu ešte do Petržalky do parku. Bohuslava Rajská o Štúrovi písala:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stála jsem tam vedle něho, mou ruku na jeho rámě položenou. My jsme v tom okamžení stejně cítili. Ó, proč nás musíte opustit! šeptal. – Ach, já právě též na brzké loučení byla vzpomněla (...) Vtom přišli dva kluci s pomerančemi, on koupil dva a prosil mě, bych je vzala s sebou. (...) Němě jsme se do hostince odebrali. Krátký čas jsme tam pobyli a deset hodin tlouklo, pošta přijela a my museli se loučit. On mě pevně držel za ruku, jakoby mě rád ještě okamžení zadržel. (...) On mě doved ku kočáru, stiskl a políbil mi ruku srdečně. Ó, jak mně bylo bolno! Asi třikrát jsme si podali ruku.

.

Pozoruhodný portrét Rajskej

V Národní galerii v Prahe sa nachádza portrét Bohuslavy Rajskej od slovenského maliara Jozefa Klemensa. Podľa českého kunsthistorika Lubomíra Sršňa ho Klemens namaľoval v r. 1840-1, keď študoval v Prahe. Svojou ideovou koncepciou ide o dobovo pozoruhodný portrét, lebo propaguje prírodovedné vzdelávanie žien, o čom hovoria pomôcky na chemické a fyzikálne experimenty, ktoré Rajská používa:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Jozef Klemens: Bohuslava Rajská
Jozef Klemens: Bohuslava Rajská 
Roman Kebísek

Roman Kebísek

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  107
  •  | 
  • Páči sa:  1 299x

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

212 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

308 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu