
.
Evanjelická škola v Prešove a uhorská protihabsburská ideológia
Evanjelické kolégium v Prešove začalo svoju činnosť r. 1667. Od svojho zriadenia to bola najvyššia evanjelická škola v Uhorsku, ktorú navštevovala aj vysoká šľachta. Súčasťou výučby bola aj školská dráma, kde vystupovalo množstvo žiakov. Ideológia zriaďovateľov kolégia, protihabsbursky naladenej evanjelickej šľachty a meštianstva, sa prejavovala aj v zameraní školských divadelných hier. Vládol v nich duch uhorského vlastenectva, teda odpor proti habsburskému cisárovi Leopoldovi I., ktorý sídlil vo Viedni a ktorý podporoval katolizáciu krajiny a odsúval uhorských predstaviteľov z jej spravovania.
.
Ladiverova školská dráma a chlapec Thököly
Evanjelické kolégium navštevoval od svojich 11-tich rokov aj kežmarský šľachtic Imrich Thököly. V r. 1669, keď mal 12 rokov, vystupoval v latinskej školskej hre prešovského učiteľa Eliáša Ladivera, ktorá mala názov Papinianus Tetragonos. Išlo o antický príbeh, ktorý Ladiver spracoval podľa zahraničnej predlohy, vniesol však doň aj uhorský prvok. V prešovskej verzii antickej hry na rozdiel od predlohy vystupoval aj uhorský (panónsky) kráľ Imrich, ktorý odmietol prijať vo svojej krajine rímskeho cisára. Išlo o paralelu s reáliami 17. storočia, keď uhorská šľachta vystupovala proti cisárovi Leopoldovi I. Žiak Imrich Thököly hral v školskej hre práve smelého uhorského kráľa, ktorý sa vzoprel rímskemu cisárovi. Takýmito hrami učitelia v Prešove upevňovali u svojich žiakov uhorské vlastenectvo.
.
Thököly sa stal vládcom veľkej časti Uhorska
R. 1670 odišiel 13-ročný Imrich Thököly do Sedmohradska, lebo v Uhorsku sa začali boje medzi odbojnou šľachtou a cisárom, proti ktorému sa postavil aj Thökölyho otec Štefan. V r. 1672 v rámci celkového vojenského obsadzovania Uhorska prišli cisárske oddiely aj do Prešova a kolégium zrušili. Učiteľ Eliáš Ladiver išiel napokon tiež do exilu do Sedmohradska. Malý Imrich Thököly v exile dospel a r. 1678 začal ako 21-ročný protihabsburské povstanie v Uhorsku. Koncom r. 1682 obsadil Prešov a obnovil evanjelické kolégium, na čelo ktorého povolal ako rektora Eliáša Ladivera. Na kolégiu pokračovala aj školská dráma. Napr. tamojší učiteľ Ján Schwarz predviedol r. 1683 so študentmi svoju hru Hungaria respirans, v ktorej hrdina Constantius príde z exilu do vlasti a oslobodí ju. Je to paralela s Thökölyho povstaním. Kolégium však cisárske vojsko r. 1687 opätovne zrušilo, keď predtým do mesta vstúpilo. Thököly s povstalcami, tzv. kurucmi, ovládal od r. 1683 veľkú časť Uhorska, prečo ho volali aj „kuruckým kráľom“, no koncom 80-tych rokov 17. storočia cisárski vojaci jeho vzburu definitívne zlikvidovali. Rektor Eliáš Ladiver zomrel v Prešove ešte r. 1686.