„Nie! Nie som za to, aby ženy volili, a ani za to, aby sedeli v parlamente!”

Tak aj takúto prekvapujúcu odpoveď som dostala od jednej nezahalenej, moderne oblečenej a vysokoškolsky vzdelanej Kuvajťanky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)


Pred 60 rokmi dostávali kuvajtské ženy len základné náboženské vzdelanie. Pohyb tých, ktoré boli z bohatších rodín, bol obmedzený výlučne na dvor pri dome. Ženy pochádzajúce zo skromnejších pomerov sa museli zahaľovať, ale mohli pracovať ako pôrodné asistentky, krajčírky a učiteľky Koránu.

V 60. a 70. rokoch, kedy nastal rozmach ťažby ropy, boli liberálne prúdy veľmi silné a krajina sa stala tolerantnejšia a slobodnejšia. Údajne dokonca viac, než je teraz. Nastala expanzia vzdelania aj pre príslušníčky nežného pohlavia. Ženy sa stali symbolom modernosti a ikonou moderného štátu. Zhodili čierne abáje a nikaby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V nasledujúcich rokoch sa začali formovať silné extrémistické prúdy, ktoré spustili oblbujúce rozširovanie nelogických obmedzovaní s používaním vlastného mylného výkladu islámu, čo malo za následok vzniku konzervatívneho myslenia u veľkej časti kuvajtského obyvateľstva.

Počas okupácie Kuvajtu Irakom, kuvajtský emir sľúbil svojim západným spojencom, že po skončení vojny posilní demokraciu v krajine. A umožní participáciu ženám v komunálnych a parlamentných voľbách. Nestalo sa tak – vplyv a výroky islámistov, že ženské volebné právo je previnenie sa voči islámu, boli silnejšie.

A tak ženy, ktoré počas invázie riskovali svoje životy, pašovali jedlo a lieky cez vojenské kontroly - pričom nejedna bola chytená, mučená a zabitá - museli celé tie roky odolávať tradíciam kuvajtskej politiky, ktorej jadro tvoria kluby zvané diwanie (vznikli z beduínskeho zvyku debatovať o rôznych otázkach v stane). Súčasné diwanie sa konajú aj mimo stanov - v honosne zariadených miestnostiach, ale čo je podstatné - bez žien.

SkryťVypnúť reklamu

Keď porovnám dnešný Kuvajt napríklad so Saudskou Arábiou, nie je na tom táto krajina až tak najhoršie. Tolerantnejšie spoločenské pravidlá umožňujú ženám, najmä v tých „voľnejších rodinách”, vycestovať do zahraničia aj bez sprievodu manžela. Ak žena nechce, nemusí byť zahalená. Môže sa obliekať ako chce – pričom mini a odhalené ramená sú stále považované za „antiislámsku provokáciu”. Môže študovať - dokonca i v zahraničí. Ak sa jej chce, môže pracovať. Vyjsť z domu má povolené aj bez sprievodu rodinného príslušníka. Môže riadiť auto. Vyššie píšem o „voľnejších rodinách”, pretože ešte i teraz sa tu možno stretnúť s rodinami, v ktorých očiach osamelá žena kráčajúca po ulici vyvoláva pohoršenie. 

SkryťVypnúť reklamu

Z niektorých Kuvajťaniek sa najmä po roku 1990 stali úspešné právničky, inžinierky, doktorky, novinárky i učiteľky. Uvedomili si dôležitosť svojich základných ľudských práv a svojho nerovnoprávneho postavenia v spoločnosti. Rozbehli rozličné kampane, akcie, písali žiadosti a sťažnosti proti diskriminácii v hlasovacom práve a vytvorili rôzne organizácie na dosiahnutie svojho cieľa. Vyvinuli úctyhodný tlak, ktorý im pred dvoma týždňami toto právo priniesol v podobe zákona schváleného parlamentom. Došlo tak k zmene v zákone, ktorý umožňoval od roku 1967 voliť len Kuvajťanom – mužom - starším ako 21 rokov (okrem vojakov a policajtov, ktorí právo voliť nemajú).

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo pre mňa prekvapujúce a viedlo ma k napísaniu tohto článku, bolo zistenie, že samotné Kuvajťanky nie sú jednotné v názoroch na zrovnoprávnenie svojho postavenia v spoločnosti a v politike. A stále väčšina z nich dáva za pravdu svojim mužom, ktorí sa vyžívajú v tvrdeniach, že úlohou ženy je sedieť doma pri deťoch, starať sa o rodinu, a nie sa podielať na politike. A už vôbec nie sedieť v parlamente. Ak sa chce žena k nejakej politickej otázke vyjadriť, môže tak urobiť prostredníctvom otca, manžela alebo brata!

Urobila som si taký malý prieskum v názoroch žien o novej možnosti voliť a zastávať funkciu v politickom úrade. Skúmanou vzorkou sa stali moje pacientky.

Spočiatku som si myslela, že len celkom zahalené kuvajtské ženy sú proti. Prehlásenie hlasom plným rozhorčenia ako: „Ja a voliť? Nemám záujem! Som učiteľka Koránu. Poznám svoje náboženstvo lepšie ako vlastnú dlaň a viem čo mi dovoľuje a čo nie! Nie, ja určite nie som za to, aby ženy volili!!”, ma pochopiteľne nevyviedlo z miery.

Do miernych rozpakov ma však privádzali práve tie vzdelané a študujúce Kuvajťanky, obliekajúce sa podľa najnovšej módy a v krajine propagujúce európsky spôsob života, pretože ich odpoveďou bolo nečakané: „Nie! Nie, som za to, aby ženy volili, a ani za to, aby sedeli v parlamente!”, alebo „Kuvajtský parlament, tak ako všade inde na svete, je len na obohacovanie sa poslancov z našich peňazí. My nepotrebujeme parlament, a teda ani právo voliť”. Alebo „Ženy nie sú schopné pracovať v politike tak tvrdo ako muži”. No a perličkou bola argumentácia: „Ako to bude vyzerať, keď bude na poslaneckej stoličke sedieť tehotná? Veď niečo také je neprípustné!”.

Čo dodať na záver? Demokracia v Kuvajte sa stáva „papierovo” čoraz viac kompletnejšou. Je odhodlaná vzoprieť sa náboženským tradíciam. Len je otázne, či to proti generačne zakorenenému, ťažkopádnemu mysleniu majoritnej časti obyvateľstva tejto púštnej krajiny dokáže...

Radovana Keliarová

Radovana Keliarová

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Celý môj doterajší život je zmena. A prežívanie snov. Bláznivé veci ma pritom neobchádzajú. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKuwaitlandFotkyMôj chlebíkSúkromnéĽudia a ich dotykyCestovateľské impresieFotodenník zo školy v prírode

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu