Ako poraziť populizmus? Pomôže nám k tomu Deň víťazstva nad fašizmom?

Sledujete stále politické diskusie? Včera som si v rádiu Slovensko vypočul psychológa a ten vysvetlil o čom to celé je!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

 

V relácii Emotikony profesor Zelina zadefinoval politickú diskusiu ako bojovú komunikáciu dvoch oponentov, ktorých cieľom je za každú cenu presvedčiť publikum o svojej „pravde“. Smutné je, že všetky zbrane sú povolené. Obleky, pohľady gestá, zvyšujúci tón hlasu, krik, vulgarizmy, populizmus, propaganda, nesplniteľné sľuby, klamstvá.

Zaujímavé je, že za bojovú komunikáciu rovnako považuje aj vedeckú polemiku. Tu ale na rozdiel od politiky fungujú striktné pravidlá! Argumentuje sa jedine vecne, logicky a pravdivo! Výsledkom sú logické kompromisy a posúvanie vedy dopredu. V politike je výsledkom často len volebný zisk na nasledovné 4 roky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No a predvolebné prieskumy preferencií? Nerozumiem, ako môžu ľudia voliť na základe väčšiny z asi 1000 (v lepšom prípade) náhodne vybraných respondentov. Však to nie je ani len 1 promile z voličov Slovenska! Tradične sa stretávame s názorom, že musíme voliť niekoho z prvej trojky, aby neprepadli hlasy. Resp. že by sme mali voliť len strany, ktoré určite prekročia 5% . Kto koľko percent ale reálne dosiahne ukážu predsa riadne voľby v termíne, nie predvolebné prieskumy!

Dnes si pripomíname deň víťazstva nad fašizmom! Hitler sa dostal k moci 30. januára 1933. 24. marca 1939 napadnutím Poľska rozpútal 2. svetovú vojnu. 30. januára 1945 spáchal samovraždu, aby sa nemusel dožiť zdrvujúcej kapitulácie, ktorú si dnes pripomíname. Celých 12 rokov Hitlerovskej skazy mohli na počiatku zmeniť voľby.

SkryťVypnúť reklamu

Benito Mussolini nastúpil do funkcie premiéra už 31. októbra 1922. Nezvolili ho, funkciu si vynútil pochodom a vyhrážkami! Už od roku 1924 prebiehali pripojením chorvátskej Rijeky „balkánske Sudety“, ktoré sa o rok neskôr územím Somálska rozširovali na koloniálnu Afriku a v roku 1927 ovládnutím Albánska pripravil Mussolini precedens Anšluzu Rakúska. Z tohto hľadiska trvalo Európe až 23 rokov, z toho „len“ 6 rokov svetovej vojny, aby porazila fašizmus!

Fašizmus a nacizmus prišili s osobami Mussoliniho a Hitlera, s ich radikálnymi ideami o talianskom či nemeckom národe. Tieto idei nemali vždy charakter jasnej fašistickej a nenávistnej ideológie. Dokázali si získať aj inteligenciu. Na počiatku boli možno len nevinné romantické a vlastenecké legendy. Tieto mýty a báje prerástli do postupnej davovej psychózy zástupov ľudí zo stále zhoršujúcich sa pomerov v povojnovom Taliansku a Nemecku, ktoré stiahli so sebou aj spomínanú inteligenciu. Vo väčšine prípadov to ale nebol radikálny obrat o 180°, stačila nenápadná ignorancia a podceňovanie, stačilo mlčať. Pamätajme na to i dnes, aby sme nemlčali, keď budeme svedkami nespravodlivosti! Nenechajme sa umlčať hlasnou propagandou ako kedysi Taliani či Nemci!

SkryťVypnúť reklamu

Dňa 30.09.2023 rozhodneme na Slovensku o tom, ktorým smerom a komu zveríme krajinu. Vyberieme si rečníckych majstrov schopných strhnúť svojimi krásne znejúcimi rozprávkami celé masy, alebo sa pridáme k hrdej dnes možno menšine, ktorá bude voliť zdravý rozum, pokoj a rozvahu? Raz sa nás možno deti budú pýtať koho sme volili.

Jan Kendera

Jan Kendera

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  489x

Slovák na cestách :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu