Čierny Balog je obec nachádzajúca sa neďaleko Brezna. Je veľmi rozťahaná a s počtom obyvateľov vyše päťtisíc patrí medzi najväčšie dediny Slovenska. Vznikla spojením trinástich drevorubačských osád. Ako prvý vznikol Krám. Postupne pribúdali osady Balog, Dobroč, Dolina, Fajtov, Jánošovka, Látky, Medveďov, Pusté, Vydrovo, Závodie, Jergov a Komov. Osady boli založené alpskými drevorubačmi, ktorí boli privolaní na podnet rakúskeho cisára Ferdinanda I. Drevorubačstvu sa miestni obyvatelia venujú dodnes. Dôkaz o tom podáva Lesnícky skanzen, ktorý sa nachádza v miestnej časti Vydrovo. Článok o ňom už čoskoro. Významnou atrakciou je aj Čiernohronská železnica. V minulosti slúžila na zvážanie dreva z lesov a mala dĺžku výše stotridsať kilometrov. Dnes slúži na prevoz turistov. Bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.
Späť k túre. Alebo skôr k prechádzke? Neviem ako ju nazvať, keďže sme prešli zhruba dvanásť kilometrov, ale trasa viedla po asfaltovej ceste. Pravda bude asi niekde medzi. Trasa začína v najvýchodnejšej časti Čierneho Balogu s názvom Dobroč. Vedie údolím popri potoku Páleničná. Obkolesuje ju niekoľko chát a horární. Cieľovým bodom je obec Sihla. My sme sa však rozhodli, že pôjdeme iba po informačné miesto s názvom Pod Pálenicou, čo bola zhruba polovica cesty. Zelená turistická značená trasa slúži ako nástupná trasa na červenú hrebeňovú Rudnú magistrálu. Zelená a červená trasa sa križujú v chatovej oblasti Kysuca-Uhliarka, neďaleko Sihli. Dôvodom prečo sme nepokračovali ďalej bol aj fakt, že týmito miestami sme už v minulosti prechádzali. Bolo to pri výstupe na Klenovský Vepor.
Keď sme dostali k tabuli oznamujúcej, že sa nachádzame Pod Pálenicou, pokračovali sme ešte zopár minút ďalej, a keď sme usúdili, že stačilo, pobrali sme sa naspäť. Bol to príjemný výlet, vhodný aj pre menej zdatných. Záporne by som hodnotil len to, že po peknom novom asfalte sme sa často museli uhýbať autám. Dokonca aj sanitke a policajtom, ktorých cieľom bola zrejme jedna z chát. Čo sa tam stalo sme však nezistili.
Fotogaléria:

↑ Pamätník padlých partizánov ↑

↑ Stádo ovečiek ↑
Naskytol sa nám smutný pohľad na choré a krívajúce ovečky. Keď sme sa spýtali pastiera na dôvod ich krívania, odpovedal, že ide o dôchodkyne. Zaujímavé, že krívali aj malé jahniatka.

↑ Tvrdoň smrekový ↑

↑ Informačná tabuľa - Pod Pálenicou ↑

↑ Cestou necestou... ↑

↑ Nezbedný koreň ↑

↑ Poľovnícka chatka ako z rozprávky ↑

↑ Trojuholníkový posed medzi troma smrekmi ↑

↑ Panoráma na vrch Pálenica ↑


↑ Dva motýle na záver ↑